Book Space 2 ½: перехід в онлайн

Book Space 2 ½: перехід в онлайн

"Ми думали, що це буде простіше. Не треба забудовувати всю набережну, дбати про харчування та охорону. Але програмна частина стала для нас викликом".

Про те, як із масштабного книжкового фестивалю зробили 16-годинний онлайн-марафон, розповідає артдиректорка Book Space Вікторія Наріжна.

Тема цьогорічного фестивалю – Майбутнє: (анти)утопії – з початком пандемії стала більше про завтра, ніж про те, що буде через сто років. Програму фестивалю готували з літа 2019 року, але організаторам довелося змінити майже все. 4 липня починається онлайн-марафон Book Space.

Програма

"Змінилось багато тем. Ми збиралися говорити про нанотехнології в медицині, про фантастичні, утопічні штуки, але тепер актуальним стало зовсім інше. І ми покликали Дарку Озерну прочитати нам лекцію про медичну дезінформацію.

Тема про світову бідність змінила свій фокус, тому що зараз від бідності потерпають навіть розвинені країни. У США відсоток безробіття вже переплюнув часи Великої депресії.

Майбутнє мистецтва. Ми планували говорити про оцифровування в позитивному ключі, а будемо – про те, що онлайн тепер єдиний доступ до аудиторії.

"Тандеми" – це мала бути інтимна, зворушлива програма про те, як співіснують творчі люди – подружжя, дуже давні друзі або батьки і діти.

Поки що ми відмовилися від іноземної програми Terra incognita, від музичної частини та від концептуальної виставки "Сіра зона". Сподіваємося провести їх пізніше.

Артдиректорка фестивалю Book Space Вікторія Наріжна читає свої вірші
Вікторія Наріжна читає свої вірші під живу музику гурту DZ'OB на Book Space - 2018. Фото: Маргарита Марвік

Спікери змінилися відсотків на 80. Залишився Євгеній Стасіневич, який відкриватиме фестиваль лекцією про антиутопії. Максим Щербина буде читати лекцію про меми – це єдина подія з програми "Книжки майбутнього", яка влізла в наш марафон".

Діти

"Ми лишили кілька подій з дитячої програми, але вони більше про дітей, ніж для дітей. Чисто дитяча подія відбуватиметься паралельно. Спільно з "Букмолем" ми влаштуємо інтерактив у зумі".

Офлайн

"Спочатку ми оголосили перенесення на вересень. Але Книжковий Арсенал та більшість європейських колег стали взагалі відкладати події на 2021 рік. Ми зрозуміли, що теж навряд чи зможемо гарантувати безпеку всередині масштабного фестивалю.

Нас часто питають, чому ми відмовилися від ідеї офлайну – це ж фестиваль на свіжому повітрі. Але в торговельних павільйонах біля популярних видавництв завжди натовп, проконтролювати таку масу людей неможливо. Ви бачили, хто стоїть на рисочках в АТБ? Поодинокі люди.

Але можна сприймати онлайн як перевагу. Це можливість охопити ширшу аудиторію".

Формат

"Головне – не загубитися у зливі прямих включень і конференцій у зумі. Тільки ліниві не провели онлайн-зустрічей з авторами та презентацій книжок. Нам треба було придумати інший формат.

За ці два дні ми маємо зробити те, що поки що ніхто з наших колег не зробив. Я та мій чоловік Ігор Петровський раніше займалися інтернет-телебаченням "Громадське ТБ Дніпро". Виникла спокуса "тряхнуть стариной" і зробити повноцінний телеефір. Так ми зможемо задизайнити ефір як завгодно і провести два восьмигодинних онлайн-марафони. Головна студія буде в "Модулі"

Ми не сприймаємо це як заміну Book Space – 2020. Так, ми скрізь пишемо, що наш третій фестиваль пройде онлайн, але це насправді дуже маленька його частина. Радше не третій, а другий з половиною".

Команда

"Ми вигадали ігрову форму знайомства з командою. В кадрі побувають навіть ті, кого ніколи не видно. Ті, хто займається логістикою, технічними питаннями. Покажемо нашу богиню фактчекінгу і ресерчу Віку Старикову. Вона допомагає нам формувати програму, бо спочатку потрібно дослідити кожну тему, самим розібратися в питаннях, вловити тенденції, а вже потім підбирати спікерів.

За два роки фестивалю наша команда стала сім'єю. Надуманий тімбілдинг не для нас, ми живемо в тімбілдингу.

Вести ефір буду я і Алла Рибіцька. Також ми та ще дві кураторки програм – Стефана і Олена – представимо топ книжок від себе".

Кураторки фестивалю Book Space
Кураторки програм фестивалю Book Space. Фото: Ігор Петровський

Видавництва

"Будемо оглядати новинки видавництв у паузах між подіями. Щоразу на екрані буде з’являтися QR-код, який веде на сторінку книжки".

Пандемія і книжки

"Славой Жижек написав книжку про коронавірус так швидко, що вона вийшла вже наприкінці березня. Здається, як тільки оголосили карантин, він сів її писати".

Як минув тогорічний фестиваль Book Space, читайте в нашому репортажі.

Фестиваль проводить міська програма "Культурна столиця".

Поділитися: