Про що буде платформа "Бийся як дівчина" Питання

Про що буде платформа "Бийся як дівчина"

Проєкт, який підтримали в ООН.

У неділю в інстаграмі запускається flg_media. Його зробила Оля Полякова, яка організувала у Дніпрі курси самооборони для жінок "Бийся як дівчина" і заснувала громадський рух Gender Stream. Щоб навіть під час епідемії боротися з фізичним і психологічним насильством, Оля вирішила створити медіа. Ідею підтримали в ООН. 

З неділі в інстаграмі почнуть з’являтися відеоролики про секс-просвіту, самооборону, гендерні стереотипи, особисті кордони і здоров’я. У них знялися Стас Корольов з гурту Yuko і Саша Гонтар з "Телебачення Торонто". Оля відповіла на всі питання, які у нас виникли про ідею Fight like a girl ("Бийся як дівчина"). 

Засновниця курсів самооборони для жінок у Дніпрі Оля Полякова.
Фото з фейсбук-сторінки Олі Полякової

Це буде велике медіа з сайтом чи тільки інстаграм-сторінка?

Сподіваюсь, медіа. Першим кроком до його створення і є 15 роликів, сторінка в інстаграмі і канал на ютубі, де вони будуть транслюватися. Ми очікуємо на підписання контракту, який допоможе створити це медіа, і мріємо, що це буде велика платформа.

Під час знімання ролика для нового медіа: дівчина у чорному вбранні сидить, притулившись спиною до ванни.

Хто підтримує цей проєкт? 

Організація "ООН-Жінки". Ми доклали багато зусиль, щоб вмовити її представниць пропустити ролики в тому форматі, в якому вони вийдуть. ООН – важлива структура, яка розробляє реально потрібні законопроєкти, але не завжди вона готова експериментувати. В ООН є свої правила. А ми в роликах іноді використовуємо слова "секс", "презерватив". Спочатку вони відмовлялися йти на це, але я їх вмовила. 

Тренери із самооборони.

Медіа називається так само, як і курси самооборони. Фактично це буде сайт курсів?

Це все одна історія – "Бийся як дівчина". Вона почалася у 2017 році, коли на мене здійснили напад. Я вирвалася, прибігла додому, написала у фейсбуці: "Хто хоче займатися фізичною самообороною?" Дуже багато дівчат і жінок відгукнулися.

Ми створили групу, а потім зрозуміли, що нам потрібна не тільки фізична самооборона, а й психологічна. Ми залучили психотерапевтку. Потім додали юридичну консультацію. Зараз молоді дівчата потребують від нас інформації, яка б м'яко розповідала про фемінізм, протидію домашньому насильству. Без агресії, зрозумілою молоді мовою.

Під час знімання ролика для "Бийся як дівчина": чоловік, лежачи в ліжку, розповідає щось на камеру.

Це медіа загалом для молодих жінок і дівчат?

Так, із ними мало хто говорить їхньою мовою. Нещодавно мене запросили на захід і представляють: "Пані Ольга", а там дівчата по 12 років. І я кажу: "Привіт, я Оля". Без всяких отих…

Направлений проєкт на жінок, але опосередковано беремо і хлопців. Бо ми не можемо навчити дівчат казати "ні" без того, щоб не навчити чоловіків чути це "ні". 

Чи можна донести ідеї про рівність до чоловіків, які завжди жили в іншій реальності?

У мене є брат, йому 17. Він живе далеко на лівому березі, де такі "пацики решают вопросы". За два роки він змінив дискурс у своїй компанії завдяки моїм постам в інстаграмі та в фейсбуці і різним тренінгам, на яких він побував. Я бачу, як хлопці з його компанії додаються у друзі до мене, лайкають. І бачу, як змінюється їхній контент в інстаграмі. Вони фотографують і подають себе як особистостей, як людей. А не через архаїчні патріархальні всякі штуки. 

Як жінки змінюються після курсів самооборони? Чи змінюються їхні життя?

Коли дівчата і жінки вперше приходять на курси самооборони, вони говорять: "Я не буду бити, мені страшно". Я сама довгий час не могла вдарити людину, навіть під час тренувань. Чому? Бо з дитинства жінку вчать: "Сиди, мовчи, прийде принц і тебе врятує". І це вже на психологічному рівні.

Саша Гонтар із "Телебачення Торонто" і Стас Корольов із гурту Yuko.

Якщо ти прийдеш на оці круглі столи, на яких я часто буваю, ти побачиш, де сидять жінки навіть високих посад і як вони сидять. І як сидять чоловіки нижчих посад. Жінка, яка робить дуже багато, сидить десь у кутку. А чоловік, який перерізає "лєнточку", сидить як молодий орел. 

Іноді дівчата не те що бити, вони навіть кричати не можуть, бо спрацьовує реакція "мертвої тваринки" в стресовій ситуації. 

Жінки насправді мають право говорити "хочу" або "не хочу". Мають право передумати. Якщо до тебе підсаджується незнайомий чоловік, він завжди сяде настільки близько, наскільки йому хочеться. А ти, найімовірніше, посунешся кудись вбік. Активні дівчата, які знають свої межі, навіть поставу тримають не так, як дівчата, які ще не зрозуміли себе. 

70% жінок, які пройшли наші курси, або пішли з токсичних стосунків, або змінили їх настільки, що в них ніхто нікого не б’є. 

На передньому тлі дівчина сидить у кріслі, на задньому - вдягнений хлопець у ванні. Фото зі знімального майданчика.

Що, крім 15 роликів в інстаграмі, ви плануєте робити найближчим часом?

Хочемо робити подкасти, статті, випустити додаткові ролики на телебаченні, бо не всі побачать їх в інтернеті. Це не буде монолог-медіа. У нас буде психотерапевт, який буде відповідати на питання аудиторії як мінімум раз на два тижні. Або в особисті, або в коментарях.

Фото зі знімального майданчика.

Як це буде працювати?

Наприклад, ми публікуємо статтю: "Як ідентифікувати, що тебе харасять" (переслідують – ред.). А потім у пості пишемо: "Якщо в тебе є додаткові питання, напиши нам і ми відповімо із залученням експертів". Тобто раніше ми проводили тренінги, а тепер у нас буде діалог у мережі. 

Під час карантину збільшилася кількість випадків домашнього насильства в області?

Так. Збільшилася кількість викликів на 102, а скільки ще мовчать? Зараз люди залишилися у закритому приміщенні. І це не тільки дорослі люди, це діти. І вони не знають, до кого звернутися. Про ювенальну превенцію (це відділ поліції, який працює з дітьми) знають 0,01 % дітей. Це  десь 200 дітей по всьому місту. 

Навіть якщо над ними відбувається будь-яке насильство, у них немає можливості зрозуміти, що це не норма. Ми хочемо не втручатися в їхній простір, а бути тим модним контентом, на який вони натраплять в інстаграмі, коли будуть гортати стрічку. 

Поділитися: