Міст між Дніпром, Україною та іншим світом: історія Ukraїner про культурний центр у Дніпрі Історії

Міст між Дніпром, Україною та іншим світом: історія Ukraїner про культурний центр у Дніпрі

Будівля, в якій сьогодні розташований Центр культури у Дніпрі, – колишня Катеринославська губернська земська управа, на зразок сучасної обласної ради. Приміщення за адресою Крутогірний узвіз, 21а у центрі Дніпра має історичну цінність, і зараз команда DCCC вдихає в нього нове життя.

Ukraїner – медіапроєкт про найцікавіші місця та людей України – створив велику історію про DCCC. Публікуємо тут уривки, а повний текст можна прочитати за посиланням.

"Центр сучасної культури в Дніпрі пройшов складний шлях у пошуках постійної локації. Тепер це – новий осередок мистецького життя міста, де проводять фестивалі, виставки, концерти.

Співзасновник та керівник Центру та громадської організації Kultura Medialna Андрій Палаш разом із командою друзів з 2018 року єднає культурну спільноту міста. Вони надають нового значення занедбаним будівлям, налагоджують міжнародні зв’язки та допомагають молодим митцям почати свій творчий шлях".

А ще вони запустили нову спеціальність у Дніпрі – менеджмент соціокультурної діяльності

Ми розповідали, як минув перший рік навчання.

"Через ракетобудівну промисловість, яка була головною індустрією Дніпра, місто мало умовно закритий статус аж до кінця радянської доби. Центр культури є своєрідним уособленням Дніпра: так само, як і місто, будівля Центру була тривалий час закритою, але від цього не втратила історичної цінності й зараз потребує переосмислення".

"Ментальність закритого міста відчувається й досі. Над містом зберігся такий ментальний купол, і всі культурні організації, культурні гравці намагаються працювати як із цією легендою, так і взагалі з цим надбанням, яке нам залишилося ще за часів Радянського Союзу".

Міст між Дніпром, Україною та іншим світом: історія Ukraїner про культурний центр у Дніпрі - 1 зображення
Міст між Дніпром, Україною та іншим світом: історія Ukraїner про культурний центр у Дніпрі - 2 зображення

"В Україні вже є низка прикладів, коли сучасні культурні інституції створюють на базі старих чи покинутих будівель. Так, у Херсоні на території машинобудівного заводу відкрився центр креативних індустрій Urban CAD. До яскравих проєктів ревіталізації також належить «Промприлад.Реновація» в Івано-Франківську – інноваційний простір на базі старого заводу".

"У 2015 році Андрій Палаш разом з однодумцями вирішив, що місту потрібен новий простір для реалізації культурного потенціалу Дніпра. На той момент Kultura Medialna вже організовувала фестиваль «Конструкція» два роки поспіль.

Міст між Дніпром, Україною та іншим світом: історія Ukraїner про культурний центр у Дніпрі - 3 зображення

Це міжнародний фестиваль аудіовізуального мистецтва та нових медіа у міському просторі, що діє з 2014 року. Тематика перформансів та поп-ап подій кружляла навколо постіндустріалізму та пострадянських реалій".

Ми намагаємось переосмислити ці старі будівлі чи привернути до них увагу, щоб там почалось нове життя.

"Невдалих спроб було чотири чи п’ять. Ми приходили в різні місця, знаходили нові локації, іноді вдавалося навіть підписувати угоди, що ми будемо заходити в цю будівлю і розвивати її. А іноді тільки прибирали там, і нам казали «вибачте, але вам вже пора»".

"Серед невдалих були спроби домовитись із приватними власниками, як-от отримати один із поверхів на території швейної фабрики імені Володарського".

"Останнім ривком вирішили зробити бета-версію культурного простору, який би не залежав від інвесторських коштів та комунальних підприємств. Так влітку 2017 з’явилася «Сцена». Це краудсорсинговий і краудфандинговий проєкт, який створили в закинутій частині парку Шевченка, де раніше був амфітеатр".

Міст між Дніпром, Україною та іншим світом: історія Ukraїner про культурний центр у Дніпрі - 4 зображення

"Про цей публічний простір почали розповідати європейські медіа. Це спрацювало на імідж організації. Власники будівлі, де зараз осів Центр, запропонували Kultura Medialna будинок в експлуатацію. Це спонукало команду залишитись в Україні та створювати нове місто для себе та мешканців".

"Два корпуси Центру виконані в стилі еклектики, а один – у стилі «миколаївського ампіру». В будинку збереглося кілька автентичних деталей: мармурові сходи та металеві перила, декор вестибюля з атлантами на другому поверсі, ліпнина у великому залі та прилеглій кімнаті". Більшість залів залишили у початковому вигляді. У будівлі дотримуються «політики невтручання»".

Міст між Дніпром, Україною та іншим світом: історія Ukraїner про культурний центр у Дніпрі - 5 зображення
Міст між Дніпром, Україною та іншим світом: історія Ukraїner про культурний центр у Дніпрі - 6 зображення

"Однією з цілей Центру сучасної культури є побудувати міст між Дніпром, Україною та іншим світом".

Поділитися: