Туризм пішов на карантин — КУСТ
Туризм пішов на карантин Інтерв'ю

Туризм пішов на карантин

У березні почався страшний сон усіх мандрівників – закриття кордонів та обмеженість у пересуванні у зв’язку з епідемією COVID-19. Скільки триватиме карантин і як світ буде з нього виходити, достеменно невідомо, хоча багато країн почали оголошувати плани дій та робити перші кроки. Поки сидимо вдома, переглядаємо фото з минулих мандрівок та мріємо про літаки, нові міста й море, ми розпитали представників сфери туризму та мандрівників про їхнє теперішнє життя та про те, які виходи з ситуації вони бачать.


Андрій Бондік, мандрівник та музикант

"16 квітня мій літак мав приземлитися у Римі, і я йшов би зараз пішки дорогою святого Франциска, натомість сиджу вдома. Я б хотів одразу, коли кордони відкриють, вирушити в одну із запланованих піших подорожей Іспанією чи Італією. І залишитися б там принаймні на місяць, щоб насолоджуватися тим, чого я зараз позбавлений. Проте і на карантині я знайшов собі заняття. Ймовірніше за все, всередині України карантинні заходи скоро послаблять, а виїхати за кордон все ще буде проблематично. Тож я вирішив розробити такий маршрут, щоб можна було пройтися пішки Україною, красивими, цікавими з історичної точки зору місцями, в цілому зберігаючи напрямок на Захід. Я досліджую шлях, який у перспективі можна було б приєднати до Шляху святого Якова (паломницька дорога до могили апостола Якова в іспанському місті Сантьяго-де-Компостела – авт.), і зробити його частиною загальноєвропейської мережі паломницьких шляхів. Наразі найсхіднішими точками Шляху святого Якова є україно-польський кордон, словацьке Кошице та Будапешт. Український шлях можна почати, наприклад, з Поділля, та довести до однієї з цих точок. Зараз я розробляю маршрут з Кам’янця-Подільського, уздовж Дністра та на захід. Цим і компенсую відсутність подорожей, і розважаю своїх підписників у фейсбуці. На Поділля я й вирушу, якщо до кінця літа не стануть можливими подорожі до Європи. 

Виходячи з останніх розпоряджень іспанського уряду, цього сезону в Іспанії (думаю, як і в більшості інших європейських країн) розраховують на внутрішній туризм, без прибуття значної кількості іноземців. Інфраструктура, що обслуговує туристів та паломників, цього сезону не зможе відновити свою роботу у повному обсязі. 


Антон Шевельов, фотограф, мандрівник, співвласник туристичної компанії Hakuna Matata Expeditions

"Сейчас переживаю горечь разочарования от поломанного рабочего графика. Но повлиять на ситуацию я не могу, поэтому "зачем волноваться и переживать, если можно не волноваться и не переживать". На удивление, я получаю удовольствие от вынужденного "заточения": прекрасно проводим время с семьей  в лесу, высыпаемся, балуем себя вкусностями – что может быть чудесней? Хотя очень скучаю за поездками, ведь сложно путешествовать десять лет, а потом резко осесть на одном месте. 

Мы с командой разрабатываем план Б – путешествия по Украине, но не отбрасываем и поездки за рубеж в тех направлениях, которые станут доступны в ближайшем будущем. Анализируем страны и их законы, новости гражданской авиации. Надеемся на Грузию. 

Пока отсутствие путешествий компенсирую прогулками по лесу, фильмами про путешествия, ну и обработкой фотографий из прошлых поездок. Это, конечно, слабая компенсация, но всё же. Пишу заметки о путешествиях, о животных, так как собранного материала хватит на тысячу карантинов.

Спрогнозировать дальнейшее развитие туристического бизнеса очень тяжело, сейчас много неизвестного. Все туры сезона весна-лето мы перенесли на осень, скрестили пальцы и надеемся, что всё стабилизируется".


Денис Гусак, засновник турагенції

"Наразі турагенція на карантині, працюємо з дому. Я намагаюся весь час бути в курсі новин і читаю багато інформації, що стосується моєї роботи. У нас невеличка турагенція, у штаті якої був один найманий працівник за контрактом. Так випало, що контракт закінчився, і я змушений його не продовжувати, адже не маю точних прогнозів, коли завершиться ця невизначеність. Моя турагенція є ФОПом, тож я втрачаю небагато, якщо порівнювати з власниками готелів, туроператорами, авіакомпаніями, які мають сплачувати рахунки, відшкодовувати квитки/поселення у період простою. Зараз мої витрати складають податки та оренда офісу. Проте мені пощастило з орендодавцем, який пішов назустріч і знизив орендну плату на час карантину. 

Зараз у сфері туризму обсяги продажу впали до 90%. Є тенденція переорієнтації на місцевий туризм, бо внутрішнє переміщення буде можливе раніше, ніж закордонні поїздки. Ті, хто планував працювати за кордоном, наприклад, у готелях Єгипту чи Туреччини, зараз намагатимуться знайти подібну роботу в Україні. Неквапом країни почали оголошувати плани поетапного виходу з карантину, але говорити про конкретні дати поки важко. Частка туризму становить 10% від ВВП світу. Такі великі прибутки навряд чи хтось хоче втрачати, тож цю галузь будуть намагатися адаптувати до умов. 

Кожна країна робитиме це по-своєму. Наприклад, авіакомпанії тестуватимуть усіх пасажирів на коронавірус. Вже був здійснений перший рейс із Дубаї, перед яким усім пасажирам та персоналу зробили ПЛР-тести. 

Також є пропозиція відмовитися від формату "шведський стіл". Багато відкритої їжі, багато людей – це додаткові ризики розповсюдження коронавірусу. Хоча від цієї системи невигідно відмовлятися, бо вона надзвичайно приваблює людей і, до прикладу, в Єгипті цим активно користуються. 

Ще варто звернути увагу на такий момент: є країни, які входять до Шенгенської зони й мають виконувати спільні зобов`язання, а є ті, які до цієї групи не належать. Саме останні (Єгипет, ОАЕ, Чорногорія, Албанія) зараз у більш вигідному становищі в питанні туризму, бо можуть автономно приймати рішення, коли відкривати кордони. Та ж Греція, яка досить вдало впоралася з епідемією, консолідована з країнами Шенгенської зони й одноосібно не зможе прийняти рішення, коли починати пускати туристів. 

Криза у галузі призводить до конкуренції між готелями, авіакомпаніями, перевізниками тощо. У виграші буде споживач, адже ціни будуть знижуватися: таким чином власники туристичного бізнесу намагатимуться хоча б менше втрачати".


Анна Коляда, начальниця відділу туризму КП "Агентство розвитку Дніпра"

"Зараз є час засісти й напрацювати матеріали для майбутньої роботи. Працюємо над стратегією міста, наразі це пріоритетний напрям роботи для нашої команди. Вся комунікація перейшла в онлайн. Спілкуємося з представниками бізнесу щодо інвестування в туристичну сферу міста. 

Ми розуміємо, наскільки великим буде попит на внутрішній туризм після завершення карантину, тому зараз спілкуємося з дніпропетровськими та київськими турагенціями для промоції туристичних маршрутів Дніпра. Паралельно продовжуємо готувати екскурсоводів. Зараз працює онлайн-школа гідів Dnipro city walks, яка почала свою діяльність у такому форматі ще до карантину".

Поділитися: