Будинок Непокойчицького: складна історія відновлення Історії

Будинок Непокойчицького: складна історія відновлення

Сірий будинок із баштою на розі вулиць Гоголя та Шевченка – архітектурна пам’ятка, якій більше ста років. Довгі роки будівля занепадала, поки у 2020 році мешканці – дизайнерка та архітектор – самостійно не відновили фасад. Фото викликають різну реакцію: від "Нарешті, хоч хтось за це взявся" до "Вони зіпсували все своїми пластиковими вікнами".

Історія складна. Будинок ніколи не реставрували, і багато дніпрян підтримує ініціативу мешканців. Але роботи провели без погодження – тобто незаконно. Ми спробували розібратися, як так сталося, і проаналізували зовнішній вигляд будівлі зараз.

В кінці статті – варіанти дій, якщо ви живете в архітектурній пам’ятці й хочете привести її до ладу.

Будинок Непокойчицького на Шевченка, 33. Збудований у стилі модерн у 1913 році, хто архітектор – невідомо. Тут жив місцевий інженер і член міської управи Євген Непокойчицький до початку Громадянської війни, а потім безслідно зник разом з родиною. З приходом радянської влади будинок поділили на кілька квартир, а шпиль башти доповнила радянська зірка. 

Унікальні риси будинку – бетонні сходи на задньому подвір’ї та 15 барельєфів на фасаді, що зображають епізоди з роботи шахтарів та металургів. Була ще одна фішка – скляна стеля над гостьовою залою. Її знищили, ймовірно, за радянських часів.

З кожним роком стан будівлі погіршувався. Від фасаду почав відпадати декор, з’явилися тріщини. У башті частково обвалилась стеля. Еркерний балкон почав розсипатися. За словами мешканців будинку, вони просили міську владу провести реконструкцію пам’ятки, але міські служби лише встановлювали маячки на тріщинах.

У 2018 році одну з квартир під баштою придбала подружня пара – дизайнерка Галина Недзвецька та архітектор Роман Лапко. Вони бачили, що будинок треба рятувати. Почали з ремонту власної квартири. За рік викупили квартиру сусідів після пожежі.

Відновлення фасаду

Роман та Галина відремонтували балкон та вежу. Скооперувавшись із іншими мешканцями, замінили водостічну трубу, яка підмивала частину цегляного фасаду, налагодили систему водовідведення. Восени 2020 року почали роботи на передній частині фасаду. Перила замовляли у коваля, барельєф відновив скульптор за старими фото. Відновили еркерний балкон.

Що в результаті

Ми знайшли три кроки до виявлення "духу" пам’ятки. Спробуємо застосувати цей підхід до маєтку Непокойчицького. 

1. Загальне сприйняття здалеку: форма будівлі, башти, балкони, димарі, специфічні отвори (проїзди, галереї), виступи, особливі матеріали опорядження (рос. отделки).

2. Сприйняття зблизька. Ми наближаємось до споруди і бачимо колір, фактуру площин, техніку роботи з поверхнями, особливу для кожної епохи. 

3. Інтер’єри. Цей крок ми пропустимо, бо мова про вигляд будівлі з вулиці.

Маєток чимало програє за першими двома пунктами. 

Металопластикові вікна – не властивий епосі елемент. Блискучий білий матеріал на темному тлі – це удар не лише по автентичності епохи "зблизька", а й привертання зайвої уваги до отворів на фасаді "здалеку". 

– У квартирі, яку ми купили, вже стояли білі металопластикові вікна, і майже у всіх сусідів вони теж білі. Тому ми вирішили поставити такі самі вікна в башті, – говорить Галина Недзвецька.

Членування вікон (візерунок, який утворюють рами) близькі до сучасних, а не автентичних. 

Зовнішні блоки спліт-систем (кондиціонерів) ніяк не приховано.  

– Вони не наші, а сусідки, – пояснює Галина. – Ми пропонували їй розробити рішення і перенести їх на дах, але вона не схотіла.

Будинок Непокойчицького: складна історія відновлення - 3 зображення
Це будинок Непокойчицького зараз. Фото звідси
Будинок Непокойчицького: складна історія відновлення - 4 зображення
Так він міг би виглядати без кондиціонерів і з темними віконними рамами

Оскільки маєток розділено між власниками, фасад, незважаючи на нещодавній ремонт, усе ще виглядає хаотично. Наприклад, автентичне опорядження цоколю ліворуч від головного входу різко переривається і починає нагадувати лофт. Кування балконів над ним – типове радянське, і, звісно, це порушує загальну модернову картину "зблизька". 

Історичні фото свідчать про те, що колись перед цокольним поверхом було автентичне кування, а от пластикових козирок не було. 

Будинок Непокойчицького: складна історія відновлення - 5 зображення

Загалом маєтку все ще не вистачає комплексного підходу для повернення цілісного образу. 

Тішить, що відновили кування на башті і центральний барельєф (хоча не можна стверджувати, що це зробили професійно). 

У недоліках важко знайти одну причину. Радянська влада безповоротно трансформувала споруду – вчинила варварське (за сучасними мірками) перепланування, надбудувала другий поверх до частини, що виходить на Гоголя. З 2000-х років мешканці робили тут ремонти, під час яких демонтували значну частину металевих огорож. Тож навряд чи можна сподіватись, що колись повністю повернеться "відчуття місця та подій". Особливо історія зі скляною стелею над гостьовою залою, над якою взимку підсвічувався сніг, що падає. Таке незвичне використання новітніх тоді матеріалів, до речі, – ледь не найхарактерніша риса стилю модерн. 

Закон

Будь-які роботи на пам’ятці архітектури потрібно узгоджувати з місцевою владою. Навіть якщо це просто заміна вікон. 

А отримавши у власність квартиру чи увесь будинок – протягом місяця підписати охоронний договір із міським управлінням з питань охорони культурної спадщини.

Чому це важливо? Цей документ робить більш прозорою роботу з пам’яткою: мешканець знає, як правильно проводити ремонт і коли буде реставрація його будинку, а управління отримує гарантію, що мешканець не засклить балкон та не зіпсує старовинну ліпнину.

За словами очільниці управління Надії Лиштви, охоронний договір не уклав жоден мешканець будинку на Шевченка, 33

Перш ніж починати ремонт пам’ятки, потрібно провести комплексне дослідження: архітектори, інженери та інші спеціалісти мають оцінити стан будівлі. На основі їхнього висновку розробляється проєкт і погоджується з управлінням. 

Чому це важливо? Без висновку спеціалістів можна зашкодити будівлі, наприклад, обравши неправильні матеріали або технологію. 

Проєкт ремонту будинку Непокойчицького з владою не погодили і дозвіл на проведення робіт не отримали, тому в управлінні не знають, як проводилися ці роботи.

– Наприклад, невідомо, як вплине на фасад матеріал, яким заповнювали тріщини, чи не почнуть вони розширюватися. А майбутнім реставраторам доведеться знімати більше нашарувань фарби та розчину на ліпнині, а це додаткові кошти, – каже Надія Лиштва.

Проте коли місто проведе реставрацію, невідомо. Управління не замовляло проєктну документацію на цей будинок. За словами Надії, одна з причин – фінансування не вистачає на всі пам'ятки архітектури у Дніпрі, яких близько 150. Іще одна – непідписані охоронні договори. У першу чергу управління працює з тими будинками, мешканці яких уклали охоронні договори.

Точно реставруватимуть сходи. Вони в гіршому стані, ніж сама будівля, і, за документами, належать місту, а не мешканцям. Проєкт уже є, чекають на нього грошей від держави – 2,2 мільйони гривень.

Будинок Непокойчицького: складна історія відновлення - 6 зображення
Будинок Непокойчицького: складна історія відновлення - 7 зображення

Виходить, що у управління немає грошей на те, щоб відреставрувати всі пам'ятки. Але якщо мешканці беруть і роблять щось самі – це незаконно.

Що робити, якщо вашому будинку потрібна реставрація

1. Укласти охоронний договір з управлінням з охорони культурної спадщини. Для цього треба написати їм на пошту (n.lishtva@dniprorada.gov.ua) чи зателефонувати (067 56 03 648).

2. Бути готовими розісклити балкон чи прибрати кондиціонер з фасаду. І пустити додому людей, які будуть проводити обстеження пам’ятки: їм потрібно бачити не тільки фасад, а й комунікації, і інтер’єри.

3. Надіслати управлінню звернення в довільній формі про те, що пам’ятка потребує ремонту чи реставрації. 

Далі у вас є кілька варіантів:

‣ Якщо вам пощастить і у бюджеті будуть гроші, місто оплатить роботи по максимуму. Для ЖКХ ця сума більша, для ОСББ менша: десь 30% доведеться заплатити самим мешканцям.

‣ Можна домовитися: частину ремонтуєте ви, частину – місто. Наприклад, ви – дах, місто – фасад.

‣ Можна замовити за міський кошт тільки обстеження і технологію проведення робіт. А ремонт ви вже зробите самі – за правильною технологією.

‣ Можна за міський кошт зробити проєкт, а на його реалізацію знайти іноземний грант. Так, такі гранти видають, але у Дніпрі поки ще ніхто не брав грант на реставрацію. 

‣ Якщо ви реставратор(-ка), можете зробити проєкт самостійно і пройти всі погодження.

Скільки це все триватиме?

Проєкт реставрації нескладного об’єкту розробляється від 3 до 8 місяців. Потім кілька місяців тривають різні погодження, і тільки потім починається реставрація. Тобто робота з документами – від кількох місяців до пари років.

Якщо почати процедуру зараз, можна встигнути до того, як будинок почне руйнуватися.

Поділитися: