У дніпровський музей повернуть картину, що зникла 78 років тому — КУСТ
У дніпровський музей повернуть картину, що зникла 78 років тому Новини

У дніпровський музей повернуть картину, що зникла 78 років тому

Картина Михайла Микитовича Паніна "Таємний від'їзд Івана Грозного перед опричниною" зникла з Дніпропетровського художнього музею за часів Другої Світової війни. Учора США повернули Україні цю картину.

- Наразі це перший результативний випадок співпраці на офіційному державному рівні України та США у поверненні пам'яток культурної спадщини, незаконно вивезених за кордон. Окреме значення мало доброзичливе ставлення американської родини Девіда та Габріели Трейсі, у яких картина перебувала останні тридцять років, - повідомляється на сторінці Посольства України в США.

Фото зі сторінки Посольства

Директорка Дніпропетровського художнього музею Тетяна Шапаренко прокоментувала цю подію для "Культурної столиці".

У чому цінність цієї роботи?

Вважаю, что мальовнича робота М. Паніна має вагоме значення для історії музею та для поповнення Музейного фонду України завдяки реституції культурних цінностей, зниклих за часів Другої світової війни. Картина, датована 1911 роком, була дипломною роботою художника у Петербурзькій Академії мистецтв. Її у 1913 році передали до колекції Катеринославського міського художнього музею. Вона була у числі 64 експонатів, що складали першу експозицію музею в день відкриття 27 квітня 1914 року, і постійно експонувалась до 1941 року.

Яким чином велися перемовини відносно повернення цієї роботи?

Майже два роки з листопада 2017 року ми чекали на завершення цієї історії, яку журналісти вже назвали "мистецьким детективом". А почалась ця історія, коли на електронну адресу Дніпропетровського художнього музею надійшов лист за підписом Анна Кранер, директорки Аукціонного дому Potomack Сompany, що розташований у м. Александрія, штат Вірджінія, США, з проханням надати інформацію відносно картини Михайла Паніна "Іван Грозний". З архівних документів музею ми дізналися, що ця картина зникла за часів окупації міста під час Другої світової війни. Майже два роки кропіткої роботи знадобилось для повернення експонатів. Чимало державних установ і структур допомагали музею, адже сьогодні в Україні ще не в повній мірі працює законодавство відносно реституції культурних цінностей.

Фото зі сторінки Посольства

Що для вас особисто означає ця подія?

Цього року Дніпропетровський художній музей святкує 105 років від дати заснування. Це найкращий подарунок, який музей отримав на день народження! У цієї справи ще чимало нез'ясованих сторінок, які треба осмислити та висвітлити. Найближчим часом картина прибуде до України, хоча точна дата ще невідома. Ми активно готуємося до зустрічі у Києві та, відповідно, очікуємо на цю картину в Дніпропетровському художньому музеї.

Поділитися: