Перформанс Історії

Перформанс

Перформанс – це поєднання смислових та фізичних конструкцій, які створює виконавець в певний час у просторі перед аудиторією, і тоді відбувається енергетичний діалог.
Виступ сербської майстрині перформансу ("бабусі перформансу") Марини Абрамович на TED Talks.

Що таке перформанс, пояснює перформерка Катерина Мамчур.

Передусім це вид мистецтва, у якому задіяні емоції, завдяки якому художник може власні рефлексії виренести назовні, втягуючи у процес інших людей. Таким чином автор мирним шляхом мистецтва спрямовує теми, які його хвилюють, на аудиторію. 

Перформативне мистецтво націлене на реакцію не тільки глядача, але й автора – його чуйність до теми має бути непідробною. Тільки так можна спонукати публіку до емпатії. І тут уже не важливо, позитивні чи негативні емоції буде відчувати глядач. Головне – переживання та формування особистого ставлення.

Час від часу перформанс плутають з акціонізмом та гепенінгом. Вони також є різновидами мистецтва дії, але ці жанри мають свої відмінності. 

Акціонізм робить межу між мистецтвом та реальністю дуже тонкою, і найчастіше суспільство не готове до радикального бачення акціоністів. Перформанс, як на мене, – більш культурний спосіб вираження, це мистецтво мислення.

Обов’язковими елементами гепенінгу (від англ. happening – подія) є імпровізація, неконтрольованість дій автором, а також зближення з аудиторією. А у перформансі не треба очікувати, що художник неодмінно запросить вас узяти участь у його задумі. 

Під час акціонізму або гепенінгу митець може випадково пошкодити оточуючі предмети (наприклад, розлити фарбу), в той час як у перформансі подібним випадковостям немає місця. Навіть якщо перформер зафарбував певні об'єкти, після виступу він обов'язково виведе з них фарбу.

Перформанс можна провести у приміщенні, у міській локації чи на природі. Виступи у громадських місцях – ледь не еталон у світовому мистецтві. Однак не завжди автори не зважуються на це.

Перформанс - 1 зображення
Jürgen Fritz та його перформанс на фестивалі Zabih Performance Festival у Львові, Площа Ринок, 2019 р.. Перформанси з простими музичними інструментами стали невід’ємною частиною творчості Юргена в останні роки. Фото звідси

На мою думку, одна із найцікавіших творчих команд в Україні - Zabih Performance Group, які організовують перформативні фестивалі у Львові. У цьому я переконалася, коли працювала з ними на червневому воркшопі Sculpture Park, що проходив у Києві на фестивалі перформативного мистецтва Carbonarium.

Перформанс - 2 зображення
Катерина Мамчур на воркшопі Sculpture Park від БББ Йоганнеса Даймлінга (BBB Johannes Deimling). Фото звідси

У Дніпрі невелика перформативна спільнота, втім, з 2017 року цей вид мистецтва став помітно розвиватись. Точну кількість художників назвати важко, але дієвих – чотири-п'ять чоловік. Рівень у нас початковий, але міські арт-майданчики уже проводять освітні резиденції у цьому виді мистецтва.

Від редакції

Також одним прикладів перфомативних груп в Україні є TanzLaboratorium. Вона заснована майже 16 років тому. Представники цієї школи сприймають тіло не як інструмент для вираження ідей і почуттів. Для них тіло – це активний агент мислення.

Не забудемо і про "Дні Мистецтва" у Львові. Фестиваль щороку демонструє унікальні перформативні практики та є простором для спілкування перформерів різних культур. Цього року він стартує 28 серпня й триватиме до 3 вересня.

P.S.

Вперше слово "перформанс" було використано в афіші до твору-дії композитора Дж. Кейджа у 1952 році, який виконав на сцені «4'33"» (4 хвилини 33 секунди звуків навколишнього середовища).

Поділитися: