Томас, флейта, два диригенти

Томас, флейта, два диригенти

Як обирають нового директора і художнього керівника філармонії.

Навколо Дніпропетровської філармонії ім. Л. Когана розгорівся скандал. Громадськість та меценати обурилися новими призначеннями та тим, як саме відбувалися ці призначення. Що сталося, дізнавався КУСТ.

Довгий час філармонія виживала завдяки ярмаркам, що проводилися в ній. Занадто довго, щоб перестати асоціюватись у жителів міста з культурою. Дніпряни згадували про філармонію переважно коли потрібно було купити намисто з агатів, мед або трикотажний халат.

Іще два роки тому один з п’яти найкращих симфонічних оркестрів України виступав в умовах облуплених стін, відсутності акустики, опалення, через що музиканти взимку грали у верхньому одязі на інструментах 70-80-х років випуску.

Томас Бруннер
Фото: Дніпропетровська філармонія

Австрійський бізнесмен Томас Бруннер, який вже 17 років живе в Україні, вперше потрапив у Дніпропетровську філармонію у 2017 році. Музика та професійний рівень музикантів його вразили, але стан та атмосфера філармонії дуже засмутили. Того ж вечора Томас познайомився з художньою керівницею та диригенткою Наталею Пономарчук та директором філармонії Ігорем Хінічем і запропонував допомогу.

Невдовзі Томас Бруннер організував спільноту «Друзі філармонії». Йому вдалося залучити людей та бізнес для допомоги філармонії. Ми вже писали про діяльність "Друзів філармонії" та про те, як установа жила раніше. Томас Бруннер із компанією однодумців поставили собі амбітну мету – зробити Дніпро центром класичної музики України. Для цього у них є все – бажання, візія майбутнього проекту, ресурси.

Влада Миколюк, учасниця спільноти "Друзі філармонії", пише:

Влада Миколюк
Фото з фейсбук-сторінки Влади Миколюк

"На перший гала-концерт хтось віз просекко та устриці для всіх гостей, щоб відтворити дух “віденського фойє”, хтось домовлявся про опалення, хтось розробляв нові афіші, хтось поширював квитки серед співробітників компаній. Томас зателефонував послу Австрії та попросив своїм візитом підкреслити важливість концерту.

Це був вибух. Нова, надзвичайна, залучена енергія увірвалася у філармонію.

Дивовижна європейська програма, натхненні надзвичайною увагою музиканти.

В результаті за пару років філармония набула іміджу крутого місця, куди почали приходити за новими нейронними зв’язками. Концерти почали збирати тисячі людей!

За ініціативою спільноти було придбано новий рояль Steinway вартістю 200 000$, який є найкращим в Україні і одним з найкращих у Європі.

Рояль Stainway, подаренный филармонии
Фото: Дніпропетровська філармонія

А ярмарки заборонили.

Філармонія відродилася. А її дохідність збільшилась на 40%".

З’явилася робоча група, яка розробляє проект повної реконструкції будівлі філармонії. Обласна адміністрація виділила кошти – 10 мільйонів гривень. Усього для повної реконструкції будівлі спільними зусиллями "Друзів філармонії" та обласної влади планують залучити до 300 мільйонів гривень.

Візуалізація майбутньої великої сцени філармонії
Візуалізація реконструкції філармонії

Все йде чудово, аж раптом на сторінці Томаса Бруннера у фейсбуці з’являється пост обурення:

"Як київська ГО "Союз греків України" обиратиме свого віце-президента на посаду директора філармонії Дніпра. Це, мабуть, найсмішніший, найабсурдніший та найганебніший кейс, з яким я зіштовхнувся за 17 років життя в Україні".

Обурення викликало проведення конкурсу на заміну керівництва Дніпропетровської філармонії. Точніше, те, як це було зроблено. Директора Ігоря Хініча звільнили. А виконуючим обов’язки директора філармонії призначили голову Київської ГО "Союз греків України" Олександра Хасапова.

Одразу після цього оголосили конкурс на заміщення посади художнього керівника філармонії. Конкурс призначили на 3 вересня, у кандидатів був місяць, щоб подати заявку.

Що не так із конкурсом, розповідає Микола Демченко – бізнесмен та член спільноти "Друзі Філармонії".

Микола Демченко
Фото з фейсбук-сторінки Миколи Демченка

"Разом із ДніпрОДА ми кілька місяців працюємо над проектом реконструкції. Тільки на придбання нових інструментів для оркестру потрібно два мільйони доларів. Ми домовилися з бізнесменами Дніпра, що знайдемо цю суму. Працюємо, вкладаємо власний час, гроші та енергію і нічого не підозрюємо.

Аж раптом дізнаємось, що директора філармонії звільняють, а на його місце призначають сторонню людину, яка не має нічого спільного з філармонією і є головою київської ГО "Союз греків України". Звідки взялася ця людина, нам ніхто не пояснив. Але розповіли, що скоро буде і новий худрук – Айдар Торибаєв, диригент зі Львова. І що вже все "порішали". Виникає питання, чому людина, яка ще навіть не директор, вже приймає такі стратегічні рішення і організовує конкурс на другу за важливістю посаду у філармонії?"

"Друзів Філармонії" обурив склад конкурсної комісії, що мала обирати нового художнього керівника. Комісія складалася з дев’яти членів: троє представників від облради, троє – від трудового колективу і ще троє – від громадськості.

"Уявіть наше здивування, коли ми побачили, що одразу три члени комісії – це представники ГО "Союз греків України", у якому, за дивним збігом, новопризначений в.о. директора філармонії Хасапов є віце-президентом. Крім того, однією з членів комісії є дружина кандидата на посаду Айдара Торибаєва.

Ми не маємо нічого проти того, щоб у філармонії з’явився новий менеджмент, але ж не таким нахабним чином проштовхувати своїх людей".

Третього вересня КУСТ прийшов на конкурс, щоб дізнатися ім’я переможця – нового художнього керівника філармонії. Адже конкурс мав бути відкритим.

Конкурс проходив у два етапи. Перший дійсно був відкритим і тривав 10 хвилин. На ньому представили кандидата на посаду.

У конкурсі брав участь усього один перетендент – Айдар Торибаєв. Він закінчив Алматинську консерваторію ім. Курмангази та Київську консерваторію ім. Чайковського, за спеціальністю – оперно-симфонічний диригент. До 2013 року працював головним диригентом Львівського симфонічного оркестру.

Другий етап конкурсу проходив за зачиненими дверима. Тому ми чекали на рішення комісії у фойє.

Про результати конкурсу нам повідомив Юрій Новіков, ректор Дніпровської академії музики ім. М. Глинки, який керував його проведенням.

"На засіданні конкурсної комісії розглядалась одна кандидатура на пост художнього керівника філармонії. Розглядалась всебічно. Був вислуханий претендент, і його програма всім нам сподобалась. Програма дуже гідна, як і сам претендент, який має багаторічний досвід не тільки творчої, а й менеджерської роботи. І тому ми сподіваємося, що культурне життя Дніпропетровська оживиться та підніметься на нову висоту".

Фото з фейсбук-сторінки Айдара Торибаєва

Після засідання ми поговорили з переможцем конкурсу Айдаром Торибаєвим. Нам було цікаво, чому кандидат обрав саме Дніпропетровську філармонію.

"Нема відповіді на це. Вакантне місце. Я не порушую жодного закону, ані музикантського, ані юридичного. Оголошений конкурс, я подав документи і брав участь у конкурсі".

КУСТ і 9 канал спитали про програму і про те, як новий художній керівник оркестру бачить його розвиток. Ось що він розповів.

Контракт із Наталею Пономарчук продовжили на 5 років. Ми хотіли дізнатися, що вона думає щодо конкурсу і як бачить спільне керування симфонічним оркестром. Наталя пообіцяла дати коментар пізніше.

"Друзі філармонії" поки не розуміють, для чого створена ця ситуація двовладдя і як це вплине на художній процес. Адже завжди художнім керівником і диригентом була одна і та сама людина. У нашій філармонії – Наталя Пономарчук, у львівській – сам Айдар Торибаєв.

Ситуацію прокоментував колишній директор філармонії Ігор Хініч:

"Написати заяву було моїм власним рішенням. Мені за станом здоров'я складно стало займати керівну посаду. І мені неприємно те, що відбувається зараз навколо цих нових призначень. Незрозуміло, чому "Друзі філармонії" заявляють, що зали були майже порожні. У нас завжди були аншлаги.

Томас Бруннер та Ігор Хініч
Томас Бруннер та Ігор Хініч. Фото: Днепропетровська філармонія

Так, Томас і "Друзі філармонії" багато роблять для філармонії. Але це не в їхній компетенції – обирати менеджмент. Що ж до кандидатури Олександра Хасапова, то це гідний кандидат, у нього багато зв'язків і в культурі, і в бізнесі, і в політиці. "Союз греків України" має серйозні культурні зв'язки, тому він мав право подаватися на вакансію директора філармонії. Те ж саме можу сказати і про нового художнього керівника. Це гідна кандидатура, у нього дуже великий список досягнень.

Члени комісії обираються жеребкуванням, і те, що три члени комісії з однієї організації – це просто збіг, так випав жереб.

Я задоволений новими призначеннями і спокійний за філармонію".

Ми прочитали порядок проведення таких конкурсів, затверджений Міністерством культури у 2016 році. Там дійсно немає жодних вимог щодо місця проживання кандидата на посаду чи його приналежності до певної культурної установи. Зате там є вимога до членів комісії, яка повторюється тричі: вони мають не допускати конфлікту інтересів.

Художнього керівника вже обрали, тепер мають обрати нового директора. Теж за конкурсом.

Томас Бруннер, засновник спільноти "Друзі філармонії":

"Нас, людей, які ініціювали й забезпечували великі зміни у філармонії, проігнорували і не сприймають як суб’єкт цього процесу. Чомусь не розуміють головного: громадська спільнота міста – це суб’єкт, який бере активну участь в житті міста. Саме спільнота має вирішувати, якою вона хоче бачити філармонію, яку музику хоче слухати, де хоче проводити свій час.

Ми об’єднались навколо спільних цінностей. І ми будемо захищати і відстоювати наші цінності.

Громадські організації і потрібні для того, щоб заявляти вголос, чого ми, громадяни, хочемо.

Ми хочемо мати унікальний культурний осередок у місті. І ми готові самі втілювати цю ідею. І робимо це. Чому ж нас виключили з процесу прийняття таких важливих для філармонії рішень? І чому це робиться в такий спосіб?

Отже, ми, ГО "Друзі Філармонії" вимагаємо:

  • проведення чесного, прозорого конкурсу;
  • перенесення терміну подачі заяв на конкурс директора, щоб допустити до участі більше кандидатів;
  • формування абсолютно нової комісії, де будуть представлені люди, які є моральними авторитетами в сфері культури, мають бездоганну суспільну репутацію і безпосередній стосунок до філармонії".

ДніпрОДА частково дослухалась до вимог громадськості і продовжила конкурс на вакансію керівника філармонії. Також пообіцяли, що змінять склад членів комісії. А ми будемо слідкувати за розвитком подій. І чекати на фестиваль "Австрійська осінь".


А до чого тут флейта, згадана в заголовку? А флейту вартістю 8000$ пообіцяв подарувати філармонії бізнесмен Микола Демченко, якщо конкурс пройде чесно. Але поки що не подарує.

Поділитися:

Ще за темою