Верховна Рада заборонила фальшиві "біорозкладні" і тонкі пластикові пакети Новини

Верховна Рада заборонила фальшиві "біорозкладні" і тонкі пластикові пакети

1 червня ВР прийняла законопроєкт №2051-1 "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України". Зараз він чекає на підпис Президента.

"Щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, у ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів", – йдеться у пояснювальній записці.

Що заборонять?

Розповсюдження тонких, надтонких та оксорозкладних пластикових пакетів у закладах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг. 

Оксорозкладні пакети – ті, в яких є домішки, що прискорюють їхній розпад на мікропластик. Такі пакети, як і звичайний пластик, забруднюють довкілля. Найбільша небезпека в тому, що їх часто поширюють під виглядом біорозкладних, маркують як "біо", "еко", "екологічну альтернативу пластику". Це називається "грінвошинг" – коли екотренд використовують як маркетинговий хід, не турбуючись про справжню екологічність товару.

А що можна?

Біорозкладні пластикові пакети, які відповідають європейським стандартам і мають відповідне маркування. Їх виготовляють з органічних матеріалів, за участю мікроорганізмів вони розкладаються і не забруднюють довкілля.

Мета законопроєкту – покращити екологічну ситуацію в Україні та стимулювати виробництво біорозкладного пластику. 

І ще один виняток – надтонкі пластикові пакети не більше 225х345х450 мм. Їх можна використовувати як первинну упаковку для пакування чи транспортування свіжої риби, м'яса та продуктів із них, сипучих продуктів та льоду.

Які штрафи?

За розповсюдження заборонених пластикових пакетів потрібно буде сплатити штраф від 8,5 тис. до 17 тис. гривень. За повторне порушення протягом трьох років – від 17 тис. до 34 тис. гривень.

Закон почне діяти через пів року з дня його опублікування, а заборона на розповсюдження пакетів і штрафи – через дев’ять місяців.

У чому проблема?

Навіть біорозкладні пакети – не повністю екологічне рішення. По-перше, для їх розкладання потрібні спеціальні умови – компостування. А більшість придбаних пакетів в Україні просто викидається на звалище. По-друге, для їх виготовлення потрібно багато ресурсів, а служать вони часто один-два рази.

Що я можу зробити?

Якщо вдома вже є пакети, використовувати їх якомога більше разів.

Потім віддавати на переробку або компостувати, залежно від складу.

Перейти на багаторазові альтернативи: сумки з тканини, скляну тару. Але не купуйте нові шопери. Краще давати нове життя старим авоськам, торбинкам з конференцій чи перешивати старий одяг.

За можливості відмовлятися від пакета в магазині.

Поділитися: