У травні почнуться розкопки місця поховання Олександра Поля

У травні почнуться розкопки місця поховання Олександра Поля

До сьогоднішнього дня місцезнаходження могили Поля було загадкою для істориків.

За допомогою архівних документів та проєкту Oldmaps.dp.ua дослідники встановили: імовірно, почесного громадянина Дніпра Олександра Поля було поховано у склепі нині зруйнованої церкви святого Лазаря. Сліди її фундаменту знайшли біля меморіалу в Севастопольському парку. Лишилося провести розкопки і дізнатися, чи збереглися рештки мецената. Про пошуки місця поховання розповіли на пресконференції у міськраді.

– Це прорив, – вважає Борис Філатов, який зібрав команду істориків і краєзнавців для дослідження постаті Олександра Поля. – Він – людина, яка увійшла в нашу міфологію. Людина, якій ніхто не вірив, але яка захопила всіх своєю ерудицією, своїм ентузіазмом. Його можна навіть вважати засновником Дніпра, адже хоч він і з іншої епохи, але вся слава нашого міста – завдяки йому. Тепер ми знаємо найвірогідніше місце його поховання. Незалежно від того, знайдемо ми його рештки чи ні, ми встановимо тут пантеон почесних громадян Дніпра. І на цьому місці не буде стояти церква жодного патріархату. Це місце належатиме усім громадянам.

(Upd.: рештки Олександра Поля все ж знайшли)

Дмитро Каюк, директор КП "Етнографічні парки Дніпра" ДМР, розповів:

– За життя йому хотіли поставити пам’ятник. Коли він помер, дорогу на кладовище було всипано квітами. Парадоксально, що всім відому могилу загубили. Не лишилося ні фото, ні опису місця його поховання. Літери "МП" ("Музей Поля") на дверях історичного музею – єдине свідчення його діяльності. У Дніпрі немає історика, який би не цікавився фігурою Олександра Поля.

В історичному музеї зберігається архівний документ 1913 року – опис Лазаревської церкви. Це єдине свідчення, що Поля поховано саме у склепі цієї церкви. Довгі роки історики схилялися до думки, що зруйнована комуністами церква була розташована на місці теперішнього кургану-меморіалу в Севастопольському парку. Це було лише припущення, засноване на свідченнях людей, які у ті часи були дітьми. Ніхто не збирався тривожити рештки похованих у кургані, тому не було шансів дізнатися, чи дійсно на цьому місці стояла церква.

Монумент на кургані-меморіалі в Севастопольському парку.
Фото звідси

Цю тему почали досліджувати з 80-х років. І лише у 2019-му завдяки досліднику Артему Костюку і його проєкту Oldmaps.dp.ua відбулося важливе відкриття – знайшли справжнє місце поховання Поля.

Oldmaps – це аерофотознімки нашого міста, зроблені Люфтваффе. Артем шукає спільні з сучасними картами об’єкти, синхронізує їх, і користувач сайту може одночасно прогулятися містом 1944 і 2018 року. Старі знімки дослідник придбав за допомогою гранту від "Культурної столиці".

– Я був здивований, що у 1944 році у Дніпрі було мало рослинності. Дерева пішли на потреби війни. Саме відсутність дерев у парку допомогла знайти справжнє місцезнаходження фундаменту.

Порівняння знімків Севастопольського парку 1941 і 1944 років. На першому знімку багато дерев, на другому - видно, що парк вирубали майже повністю.
Так виглядав Севастопольський парк під час війни та після визволення Дніпропетровська

– Думаючи, що церква була розташована під курганом, я спробував створити спільну точку геолокації для старого і нового знімку. Але програма видала серйозні викривлення. Це означає, що точку обрано неправильно.

Викривлений знімок Лазаревської церкви

– Тоді я прибрав її, синхронізував знімки та виявив, що насправді церква розташовувалася південніше, поряд із курганом. Якість зображень така, що можна дізнатися координати з точністю до метра.

Два синхронізованих знімки показують точку, в якій розташовувалася Лазарівська церква.

На цьому місці дійсно знайшли сліди фундаменту і провели шурфування (тобто розвідали місце майбутніх розкопок). Дніпровська архітектурна експедиція зробила висновок, що церква святого Лазаря – єдина капітальна споруда, яка могла там бути.

В середині травня там почнуться розкопки. До складу експедиції увійдуть провідні антропологи України. Якщо рештки Олександра Поля знайдуть, то проведуть антропологічну експертизу за методом Герасимова. Також буде можливість провести ДНК-експертизу – в Аргентині мешкають нащадки сестри мецената.

На місці майбутніх розкопок встановлять освітлення та камери спостереження, щоб запобігти діяльності "чорних археологів".

Старе фото Лазаревської церкви.
Збереглися фотографії Лазаревської церкви. Можливо, за ними вдасться відтворити модель будівлі
Старе фото Лазаревської церкви.

Поділитися: