Про онлайн-курси, освітні серіали та групові заняття в Університеті третього віку.
Без цифрових навичок старше покоління стає найуразливішою групою для шахраїв та дезінформації. Тому важливо не лише придбати новий телефон батькам, чи бабусі з дідусем, а й розповісти про усі ризики в інтернеті. Зробити це можна самим, або знайти професіоналів. Курси цифрової грамотності навчають не тільки основам роботи з гаджетами, а й критичному мисленню, що дозволяє розрізняти правду і фейки у світі інформаційних маніпуляцій. КУСТ зібрав різні варіанти безкоштовних навчань для людей поважного віку.
Цифровізація – це не лише надсилання повідомлень та картинок у месенджерах
"Наші діти та онуки дорослішають і вже не дуже нам приділяють увагу. Вони будують своє життя, їм не цікаво з пенсіонерами займатися", – каже Галина.
66-річна Дуганець Галина Іванівна у 2023 році пройшла курс цифрової грамотності в Університеті третього віку.
"Головна причина, чому пенсіонери до нас приходять навчатися, — це дефіцит уваги від дітей, онуків, які не можуть їм приділити час, чи не вистачає терпіння. А у нашому колективі працюють люди, яким вистачає терпіння", – каже Олександр Мілютін.
Олександр Мілютін — засновник і директор Академії IMT, співзасновник рекламної агенції PiArt, експерт з цифрових технологій та стратегічного маркетингу. Олександр є викладачем курсу «Штучний інтелект у маркетингу» в університеті імені Альфреда Нобеля. Також він брав участь у програмі Києво-Могилянської бізнес-школи (KMBS) у межах ініціативи міжнародної співпраці «EU4Business». Також викладає курси цифровізації в Університеті третього віку.
Проблеми, з якими зіштовхуються старші люди, — це не тільки технічні труднощі, але й відсутність критичного мислення при сприйнятті інформації з інтернету. Наприклад, вони можуть легко потрапити на маніпуляції шахраїв або на фейкові новини, не маючи навичок перевіряти достовірність джерела.
"Ця категорія людей є першочерговою ціллю для шахраїв. Ми розповідаємо про різні схеми зловмисників, як убезпечити себе, як працювати з банківськими картками та іншими фінансовими інструментами", – зауважив Олександр Мілютін.
На курсах одразу розповідають і про медіаграмотність. Це стосується дезінформації, особливо у месенджерах, таких як Viber, Telegram та інших.
"Вони сприймають це як спосіб комунікації, перекидування вітальних карток один одному, спілкування з рідними. Але їм бракує критичного мислення, коли вони підписуються на якийсь канал і всеціло цьому довіряють. Вони сприймають це як достовірну інформацію", – пояснює Олександр Мілютін.
Олександр навів приклад, який добре ілюструє проблему. На YouTube людина старшого віку натрапила на відео з написом: "Сьогодні, Дніпро, ракети летять". Вона стає жертвою клікбейту, переживає, панікує і телефонує родичам. З часом з’ясовується, що нічого не сталося і все спокійно. Але бабуся чи дідусь вже встигли накрутити себе через неперевірену інформацію.
"Потім виникає конфлікт. Молодші починають сприймати це з роздратуванням: "Ну як так? Це ж клікбейт!" А старші не розуміють, що це таке, і просто довіряють всьому, що бачать на екрані. Це банальна ситуація, але вона часто призводить до сварок у родині", – каже Олександр.
Одна з основних відмінностей у навчанні людей старшого віку — це швидкість сприйняття інформації. Пенсіонери не встигають засвоювати нові знання так швидко, як молодь, але вони відрізняються старанністю та відповідальністю.
"Ми спершу вивчали основи. Потім усі програми, починаючи з Chrome, потім різні сервіси — усе потихеньку освоювали. Я записувала все в нотатки, тому що в нашому віці важливо все зафіксувати", – розповідає Алла Просяна.
67-річна Алла Просяна відвідувала курси з цифровізації у липні та серпні 2024 року.
Важливо також подавати інформацію не абстрактно, а через практичні завдання, що стосуються повсякденного життя.
Навчання для людей старшого віку у Дніпрі
В Університеті третього віку працюють курси "Основи роботи з персональним комп'ютером" та "Основи роботи зі смартфоном та айфоном". Це соціальний проєкт, який керується принципом навчання протягом усього життя. Головна мета – допомогти людям старшого віку бути сучасними та йти у ногу з часом.
У межах цих курсів учасники дізнаються про основи цифрової грамотності, фінансової грамотності та медіаграмотності. Також під час навчання поверхнево розглядають теми фотомонтажу і відеомонтажу. Крім того, на курсах вчать, як правильно ставити запитання, шукати і перевіряти інформацію. Також розповідають про важливість збереження паролів та захисту своїх карток від шахраїв.
"У нас були лекції про те, як знайти таблетки в інтернеті, як замовити проїзд по місту, як купити квитки на потяг. Найкорисніше було навчитися, як почистити кеш", – пригадує Алла.
"Коли я відкрила свій телефон, виявилось, що там "бруд". Екран чистий, а як відкриваєш Viber, Telegram, то там стільки сміття! Ми навіть не розуміємо, що це сміття. Я намагаюся донести до своїх подружок, щоб не дивилися на російські канали, бо всі ці повідомлення сприяють фінансуванню росії. Важко перейти на українську мову, але це важливо", – розповідає Галина.
Як записатися?
Щоб стати учасником Університету третього віку, необхідно принести оригінал паспорта, пенсійного посвідчення (за наявності), ідентифікаційного номеру та довідки ВПО (у випадку з внутрішньо переміщеними особами) та заповнити заяву за адресою: вул. Старокозацька, 40-Б.
Аби дізнатися, які ще курси пропонують людям поважного віку, можна зателефонувати за номерами: (093) 134-46-69; (068) 753-71-71; (099) 607-56-97.
Для комфортного навчання групи складаються з 12-15 осіб, що дозволяє приділити увагу кожному учаснику. Важливою умовою є наявність у слухачів власного смартфона або айфона. Для занять з комп'ютерами у навчальних аудиторіях є стаціонарні ПК. Усі заняття є абсолютно безкоштовними.
Після проходження основного курсу, учасники можуть взяти участь у додаткових лекціях, що охоплюють такі теми, як керування файлами, хмарні сервіси, робота з месенджерами (Viber, Telegram), налаштування камери, редагування фото та відео, а також навігація за допомогою Google карти. Теми додаткових лекцій формуються залежно від запитів і інтересів учасників.
Безкоштовні онлайн-курси
Вже існує багато доступних курсів медіаграмотності та цифровізації для людей поважного віку. Насамперед, це безкоштовні освітні серіали на Дія.Освіта.
На інших платформах також є різноманітні курси, які навчають користуватись смартфоном, комп’ютером і базовими програмами, наприклад, курс "Цифрова грамотність".
Медіаграмотність vs цифрова грамотність
Медіаграмотність — це здатність критично сприймати та оцінювати інформацію, яка надходить через різноманітні канали. Вона передбачає не лише вміння розрізняти правдиву та фальшиву інформацію, але й розуміння того, як медіа впливають на думки, погляди та поведінку. Важливим аспектом є також розуміння прав і обов'язків у цифровому середовищі, а також відповідальність за поширення контенту.
Цифрова грамотність — це вміння користуватися технологіями, щоб вирішувати різні завдання у житті, навчанні та роботі. Це означає, що людина вміє працювати з комп'ютерами, користуватися інтернетом, програмами та іншими цифровими інструментами для пошуку, обробки та створення інформації. Крім того, цифрова грамотність включає знання про те, як безпечно користуватися інтернетом, захищати свої особисті дані і критично оцінювати те, що ми бачимо у мережі.
Матеріал створено в межах проєкту "Підтримка професійної журналістики під час війни", що реалізується ГО "Інтерньюз-Україна".