Скільки збитків завдають ДТП Дніпропетровщині?

Скільки збитків завдають ДТП Дніпропетровщині?

На ремонт тільки одного світлофора місто може витратити кілька десятків тисяч гривень.

На яких вулицях у Дніпрі найчастіше доводиться усувати наслідки ДТП? Скільки місту обходиться ремонт після кожної аварії? Та чи притягують до відповідальності порушників?

КУСТ поспілкувався з правоохоронцями та комунальними службами про ДТП, що стаються на Дніпропетровщині, і шкоду, яку вони наносять суто Дніпро. Виявилось, що подекуди порушники дорожнього руху в аваріях завдають міській інфраструктурі збитків на 280 000 гривень!

Детальніше про витрати міста на відновлення після ДТП та покарання за це – в нашому тексті.

Скільки ДТП відбувається на Дніпропетровщині?

За даними, які ми отримали на запит в управлінні Національної поліції Дніпропетровської області, у 2023 році в регіоні сталось 12 975 ДТП, в яких загинули 283 людини. У 2022 році статистика була така: 10 231 аварій та 292 жертви. Тільки за один лютий 2024-го на Дніпропетровщині в ДТП загинуло 10 осіб.

Однак в аваріях пошкоджень зазнають не лише люди та автівки, а й міська інфраструктура. Покриття, стовпчики, відбійники, дорожні знаки, огорожа, зупинки – теж потерпають від зіткнень.

ДТП на Слобожанському проспекті ввечері 21 квітня. Фото: ДСНС Дніпропетровщини

У скількох аваріях постраждала міська власність та як саме?

У 2023 році комунальні служби Дніпра змушені були ремонтувати пішохідні огорожі, паркувальні стовпчики, металеві барʼєри, міняти демпфери (пристрої, які використовуються для запобігання тяжким наслідкам зіткнення). Все це було пошкоджено у ДТП.

Гумові захисні демпфери – це вироби, призначені для захисту стін та кутів, де є можливість дотику транспортних засобів до споруди.

"У листопаді минулого року були дві найбільші та найдорожчі для бюджету ДТП по вул. Набережна Заводська та в районі Кайдацького мосту. Вартість робіт з відновлення після цих ДТП склала близько 280 000 гривень", – розповіли нам в Департаменті благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради.

У цих аваріях пошкодили 10 секцій пішохідної огорожі, 7 колесовідбійних брусів, 11 стійок та 1 демпфер. Більшу частину з 280 000 гривень довелось витратити саме на стійки та бруси.

Майже щомісяця відновлювати інфраструктуру після аварій доводиться на вулицях Набережна Заводська, Набережна Перемоги, Космічна, Сонячна Набережна, Криворізькому та Слобожанському проспектах.

ДТП на вулиці Набережна Заводська, 24 лютого. Фото: ДСНС у Дніпропетровській області

Скільки світлофорів пошкодили в аваріях у 2023 році?

У КП "Транспортна інфраструктура міста" нам повідомили, що за 2023 рік в дорожньо-транспортних пригодах постраждали 7 світлофорів. Суми за ремонт були різні, залежно від того, яка деталь отримала пошкодження. У 2023 році на найдешевший ремонт постраждалого внаслідок аварії світлофора довелось витратити 17 000. Найдорожчий ремонт коштував 600 000 гривень за один прилад.

Такий розбіг за ціною зумовлений тим, що світлофори мали різні пошкодження, і деякі елементи досить дешево ремонтувати, а інші – зовсім ні. Наприклад, найдешевше коштує зірвати дріт або пошкодити незначні, легко ремонтовані елементи. Найдорожче обійшлось знищення шафи, тобто "мозку" світлофору. Саме воно і коштувало 600 000 гривень. 

Своєю чергою – відновлення пошкодженого антипаркувального стовпчика коштує приблизно 6 000 гривень. Вартість дорожнього знаку варіюється в межах від 4 000 до 9 000 гривень залежно від його типу та виду, а також способу кріплення. Наприклад, від того, розташований він на колонці чи на опорі освітлення.

Комунальне підприємство "Транспортна інфраструктура міста" займається облаштуванням та утриманням паркувань, його співробітники оновлюють розмітку, повністю опікуються дорожніми знаками, світлофорним обладнанням, інформаційними табло та засобами примусового зниження швидкості. Вони збирають штрафи за неналежне паркування та вилучають автівки. Ремонтують дорогу, створюють схеми дорожнього руху. І загалом опікуються благоустроєм міста. Причали, станції та гаражі для човнів також під їхньою опікою.

Аварія на Новому мосту, 29 березня. Фото: Суспільне Дніпро

Звідки беруть стільки грошей на ремонт?

Оплачують ці збитки не лише за бюджетні кошти. Саме тому так важливо викликати поліцію на місце ДТП та складати протокол. 

"Якщо водія було визнано винним, ми маємо змогу звернутись до суду, щоб отримати примірник постанови про притягнення до відповідальності", – кажуть в поліції.

Відповідно до нормативних актів про захист прав комунального підприємства, установа, що зазнала збитків (наприклад, "Транспортна інфраструктура міста") може звернутись до страхової компанії порушника, аби стягнути з них необхідну для ремонту суму.

Наприклад, 19 січня 2023 року сталась дорожньо-транспортна пригода, яка завдала пошкоджень "Транспортній інфраструктурі міста" на 19 182 гривні. Страхова виплатила 13 321 гривню, а решту довелось сплатити вже порушнику.

"Ми зобов’язані відновити об’єкт протягом доби власним коштом", – каже юристка КП "Транспортна інфраструктура міста".

Які покарання за ДТП, де постраждало майно?

Розібратись у покараннях за вчинене ДТП КУСТу допоміг Володимир Кривченко, адвокат, що спеціалізується на дорожньо-транспортних пригодах. Він – керівник юридичного відділу "Юридичної компанії ДТП".

Як нам повідомили в поліції, на водіїв, які порушили ПДР і спричинили ДТП, складається протокол за статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Це у випадку, коли було пошкоджено лише майно: інші автівки, дорожня інфраструктура, приватне майно, яке знаходиться поблизу дороги. 

"Ця стаття передбачає штраф у розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850 гривень. А також винуватець додатково може позбавитись права керування автівкою на строк від шести місяців до одного року. Наприклад, якщо пошкодив багато транспортних засобів або дорожніх бар’єрів, світлофорів. Враховується ще стан водія (тверезий чи сп’янілий). Рішення щодо цього має право виносити лише суд", – каже адвокат. 

На практиці Володимира були випадки, коли відбувся суд між винуватцем ДТП та компанією, що опікувалась тією ділянкою дороги, де сталась аварія. Але тоді йшлося про те, що дорожньо-транспортна пригода сталась саме через неналежне утримання дорожніх об’єктів, що й стало причиною аварійної ситуації. І тоді порушник сам намагався стягнути з організації відшкодування за погане обслуговування доріг. 

Страхова може відмовитись виплачувати компенсацію, якщо заяву подали невчасно або водій керував автівкою незаконно: не мав водійських прав, викрав машину або був напідпитку. Якщо страхова відмовила, потерпіла сторона має змогу оскаржити відмову в суді. 

Якщо водій, наприклад, був у стані сп’яніння, то страхова має право виплатити компенсацію постраждалій стороні, а потім і сама звернутись до суду, щоб компенсувати власні витрати коштом водія, який зловмисно порушив правила дорожнього руху.

Якщо людина відмовляється виплачувати власні кошти за рішенням суду, то виконавча служба має право конфіскувати майно порушника та заарештувати його рахунки.

Джип розмотався в електроопору на в'їзді на Новий міст з лівого берега. Відео: Труха

Які покарання за ДТП, де постраждали люди?

Якщо ж в ДТП були постраждалі, порушення обтяжується 286 статтею Кримінального Кодексу України. За завдання ушкоджень середньої тяжкості штраф складатиме від 51 000 до 85 000 гривень. Або буде призначений арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі до трьох років.

"У такому випадку обов’язковим є позбавлення водійських прав до трьох років", – додає адвокат.

Всі кошти, отримані від штрафів, стають доходом держави.

За тяжкі тілесні ушкодження та смерть потерпілого передбачено позбавлення волі від трьох до восьми років. Якщо осіб було декілька, термін збільшується до десяти років.

"Потерпілими можуть бути всі учасники дорожнього руху: водії, пасажири, пішоходи", – пояснює Володимир.

Якщо водій був у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, статтею 286-1 передбачено кримінальну відповідальність – позбавлення волі та водійських прав до трьох років. 

"Якщо сп’янілий водій спричинив загибель одразу декількох осіб, до нього застосовують найвищу міру покарання: позбавлення волі від 7 до 12 років з позбавленням водійських прав на строк до 10 років", – уточнив адвокат.

Поділитися:

Ще за темою