Світло під час темряви війни: 5 потужних робіт "Expolight", які отримали світові відзнаки

Світло під час темряви війни: 5 потужних робіт "Expolight", які отримали світові відзнаки

Світло всередині козацького хреста, найбільший штучний струмок України та атмосферна Синагога. 

Дніпровська компанія "Expolight" під час війни отримала 18 найвищих нагород у світі дизайну та освітлення. З яких одинадцять − за проєкти в Україні, зокрема одна у рідному Дніпрі. Обстріли, відключення світла та постійні тривоги не заважають компанії залишатися у місті та продовжувати створювати інновації у своїй сфері. 

Ми вирішили зробити невеликий екскурс найцікавішими роботами, що завоювали світові нагороди після 24 лютого 2022 року. 

"Тримав у руках кубок і говорив про нову реальність в Україні"

Микола Каблука, головний світловий дизайнер та засновник компанії "Expolight"

Фото: з соціальних мереж Миколи

Микола нещодавно повернувся до Дніпра зі столиці Великобританії. Митець розповідає, що їздив до Лондона з дуже важливою місією − на церемонію нагородження  LIT Design Awards, яка проходить раз на два роки. Журі конкурсу − це відомі вчені та науковці, представники преси, підприємці та відомі дизайнери. Усі вони проголосували за роботи "Expolight". 

"Мені дуже приємно представляти не тільки компанію, а й нашу країну. Я стояв на сцені, тримав в руках кубок і говорив про нову реальність, в якій живе зараз Україна", − розповідає Микола Каблука. 

Компанія "Expolight" відновила свою роботу через два тижні після початку повномасштабного вторгнення. Перше, що зробили − зібрали людей, які займалися організацією освітлення у бомбосховищах на волонтерських засадах. Частина команди потім пішла на фронт. 

"Ми встановили дизельний електрогенератор на даху нашої будівлі, супутникову мережу, автономне опалення для офісу. І навіть пробурили свердловину, щоб не залежати від міського водопостачання. Також є підвал, куди  можна  спуститися та сховатися під час обстрілів", − говорить чоловік. 

Усе це допомогло компанії залишатися у Дніпрі і продовжувати освітлювати країну в темні часи війни. 

"Хрест Героїв" у Вишгороді 

Фото: з власного архіву компанії

У травні 2024 року цей меморіал отримав перше місце у номінації "Проєкт майбутнім поколінням" у конкурсі "Творець року" (Київ). А також почесну відмітку – The IES Illumination Awards 2024. 

Проєкт створювався з метою вшанувати наших полеглих героїв. За основу взятий козацький хрест − символ перемоги та захисту.

"Це форма, що побудована на оптично-світлових ефектах.  Ми проявили хрест в трьох напрямках: розмістивши його і в мощенні, і за рахунок інверсії в просторі. Ми також хотіли, аби він був вписаний в коло, щоб людина могла не тільки споглядати його ззовні, а й потрапити всередину хреста", − розповідає Микола. 

Аудіосупровід інсталяції був створений зі звуків, які асоціюються з різними куточками України та дають змогу відчути вібрації землі: від шуму лісів до мелодійних звуків карпатських струмків.

Південний бульвар у Дніпрі: завоював премію 2022 Lighting Design Awards – це найвища перемога в категорії Street Lighting

Головною домінантою бульвару є найдовший в Україні штучний струмок довжиною 200 м, а також 7-метрова скульптура Атланта. На цьому місці 100 років тому протікала підземна річка Половиця, русло якої помістили в колектор. 

"Уся світлова концепція бульвару побудована навколо прояву теми води. Додати куточок природи серед урбанізації та повернути сучасним мешканцям цю давню річку, яка була замурована під землею".

За словами фахівця, головним завданням проєкту було створити ілюзію струмка за рахунок динаміки світла. 

Оформлення бульвару спроектовано таким чином, щоб не створювати надмірного світлового забруднення, залишаючись функціональним та естетичним. 

Синагога Бабин Яр у Києві: отримала премію International Lighting Design Awards 2022

Бабин Яр – місце в Києві, де у роки Другої світової війни розстріляли близько 70 000 євреїв.  У 2021 році там відкрилася нова унікальна синагога та місце молитви, у рамках першого сучасного музею Голокосту у Східній Європі. Споруда являє собою алюзію до книги, яку разом читають усі парафіяни під час служіння. 

Синагога має два вигляди: закритої та розгорнутої книги. Цю концепцію трансформації "Expolight" посилювали за допомогою світлової частини,  створивши два сценарії.

"Усередині, як у pop-up книзі, розкриваються чудеса. Усе просякнуте глибоким символізмом. Стеля розписана кольорами, що відображають зоряне небо 1941 року коли почалися перші масові розстріли в Бабиному Яру. Саме стелю яскравої глибокої гами ми підкреслили світлом, виключаючи освітлення стін".

Враховуючи динамічність розкладної конструкції, компанія розташувала світильники у підлозі таким чином, щоб синагога могла рухатися і при цьому бути освітленою. Світло нерівномірне, акцентне, що додає тонкої драматичної атмосфери.

Люстра у холі кампусу B14 в UNIT.City: найвища нагорода в конкурсі Lighting Design Awards , категорія LIGHTING PRODUCT DESIGN OF THE YEAR 2022

Unit.City – перший інноваційний парк у Київі, який сміливо можна назвати українським аналогом Силіконової долини.  

"Кампус B14 розташований біля головної площі міста інновацій, яка оформлена у стилі японського мінімалізму. І оскільки люстру з неї видно, ми хотіли, щоб вона продовжувала філософію поєднання простого дизайну, естетики, екологічності та технологій". 

Разом з дизайнерами Yakusha, дніпровська компанія створила таку форму скляних трубочок, щоб вони максимально гармонійно заповнювали простір сонячним світлом. Кожен окремий елемент люстри розроблений зі спеціального скла, а особлива оптика у приладах налаштована таким чином, щоб проявити структуру елементів. 

Emile Resort Lobby у Львові: отримав найвищу нагороду Lighting Design Awards 2022

Микола розповідає, що ідея світлової концепції – створити висяче, наче у невагомості, дерево-скульптуру з сяючим акцентом. А підлогу та стіни покрити складними органічними тіньовими паттернами (малюнок, що складається з чергування дрібних елементів без помітних кордонів) та додатковими відображеннями дерева у частково скляних вертикальних поверхнях.

"Щоб дерево було дійсно акцентом, нам потрібно було уникати засвічення стін та підлоги. Для цього нам довелося спеціально розробити та  виготовити індивідуальні світильники декількох типів, які приховані в непомітних місцях стін, стелі і навіть заховані у довгих коренях дерева".

Окрім цього, дерево відображається у темному склі. Таким чином ця приголомшлива скульптура наче помножується на декілька своїх копій завдяки грі світла, тіней та відображення.

Поділитися: