Куди можна поїхати, щоб далеко не їхати.
У дніпрян та жителів регіону все частіше з’являється запит на відпочинок поблизу дому і бажано подалі від натовпів. Дніпропетровщина – регіон, багатий на історичні та природні пам'ятки, які часто залишаються поза увагою туристів. Тут можна знайти фортеці, які були свідками козацької боротьби, мальовничі озера з тихими пляжами, унікальні геологічні об'єкти та села, де зберігаються давні традиції народного мистецтва.
Новобогородицкая фортеця
Богородицька і Новобогородицька – дві назви однієї й тієї ж фортеці.
Це історична пам'ятка, збудована у середині XVI століття на місці давнього козацького міста Самар. Як пишуть на сторінці "Дніпропетровщина туристична", вона вважається першою фортецею, побудованою на землях Війська Запорозького Низового. Фортеця стала символом початку експансії російського царства на козацькі землі і понад сто років вона була об'єктом боротьби, постійно переходячи з одних рук до інших.
Архітектура фортеці заслуговує на особливу увагу. Її проектування настільки унікальне, що з висоти вона нагадує черепаху, що робить її одним із шедеврів українського фортифікаційного мистецтва. Сьогодні Новобогородицька фортеця є місцем проведення різних культурних заходів, зокрема щорічного фестивалю "Джура-Самар-Фест", який відзначає козацькі традиції та дух українського народу.
Розважальних програм чи екскурсій на території немає. Вхід безкоштовний.
Адреса: вулиця Хутірська / вулиця Пензенська, селище Шевченко, Самарський район, Дніпро.
Фортеця Старий Кодак
Це історична пам'ятка у селі Старі Кодаки. Розташована на 10 км нижче сучасного міста Дніпра. Як пишуть на сторінці "Волоське дивує", фортеця збудована польським урядом у липні 1635 року з метою ізолювати Запоріжжя і Дон від України, перекрити вихід до Чорного моря і перешкодити втечі селян на Запорозьку Січ. Додаткова мета – захист від набігів татар.
Залишки фортеці частково знищені під час розробки гранітного кар'єру. До нашого часу збереглися лише земляні вали. У 1910 році з ініціативи Дмитра Яворницького на місці колишньої фортеці встановлений пам'ятний знак і карта-схема. Наприкінці осені 2011 року археологи ДНУ імені Олеся Гончара констатували майже тотальне знищення культурного шару у безпосередній близькості до фортеці, внаслідок неконтрольованої забудови прилеглих площ.
Іноді там проводять різні шоу, етнічні івенти, турніри та велоперегони, бували навіть екскурсії. Однак, через повномасштабне вторгнення, кількість подій зменшилась. Але люди все одно приїздять до фортеці Старий Кодак, аби скупатись у чистій воді кар’єру.
Також можна відвідати оповитий легендами острів Кодачок, що знаходиться поблизу фортеці.
Адреса: село Старі Кодаки, Дніпровський район.
Петриківка
Петриківка – невелике селище поблизу Дніпра, відоме своїм унікальним стилем народного розпису. Тут можна відвідати Центр народного мистецтва "Петриківка", музей етнографії, побуту та народно-прикладного мистецтва, садибу "Миколин хутір". Також побачити 120-метровий паркан з петриківським розписом, монумент петриківській цибульці та парк Петра Калнишевського.
Є організовані екскурсії. Наприклад, тур до Петриківки та Козацького хутора "Галушківка" від "Морис", або від "Відпочинок на всі 100", чи від "Елітон-тур".
Адреса: селище Петриківка, Дніпровський район.
Ферма "Зелений Гай"
Це реабілітаційний центр для тварин, розташований на околиці міста Дніпро, який є популярним місцем відпочинку серед місцевих жителів і туристів. Екоферма – справжній зелений оазис, де можна втекти від міського шуму і насолодитися природою.
З початку повномасштабної війни реабілітаційний центр приймає переселенців з тваринами, безкоштовно лікує улюбленців та надає їм прихисток. А також проводять сеанси анімалотерапії для ВПО, людей з інвалідністю, багатодітних сімей, родин загиблих героїв та волонтерів.
На фермі є різні розваги: прогулянка на каяках, освітня екскурсія по фермі, дегустація сиру, пет-терапія, пермакультура. Детальніше про цікавинки "Зеленого гаю", її чотирилапих та парнокопитних мешканців, ми писали в попередньому тексті.
За розваги та екскурсії доведеться заплатити від 200 до 350 гривень.
Адреса: село Зелений Гай, вул. Зелена, 2
Блакитні озера
Це райський куточок Дніпропетровщини, оточений сосновим лісом, який розкинувся неподалік міста Кам’янське.
Озера відрізняються своєю красою і усамітненими пляжами. Тут є кілька локацій з облаштованими альтанками, кафе та зонами барбекю. Також бази відпочинку та вейк-парк. Відвідувачі можуть розбити намет, покататись на катері та інших водних атракціонах, або відпочити у тіні соснового лісу. Можна прогулятись по Вороному острову, де також є золотий пляж з блакитною водою.
Адреса: Кам’янське, поблизу села Єлизаветівка.
Скелі Орлине гніздо (або МОДРу)
Як пишуть на сайті "7 чудес України", це комплекс унікальних геологічних об’єктів, зосереджений у межах Криворізького залізорудного родовища. На берегах річок Саксагань, Інгулець та їх приток виходять на поверхню залізні руди, залізисті кварцити, талькові і філітові сланці, граніти та інші породи.
Вік верхньої вікової межі порід визначено в 2050 млн років. Абсолютна висота – 50 м, площа – 62 га.
Скеля популярна серед альпіністів та для сплавів річкою Інгулець. Стежками можна як гуляти, так і їздити на велосипеді. Екскурсії буде важко знайти, зазвичай це разові події. Також можна завітати на Лису гору, що знаходиться неподалік.
Скелі розташовані у Центрально-Міському районі Кривого Рогу, на житломасиві МОДР, між Карачунами та Військовим містечком-1.
Каяки, сапи та байдарки
У Дніпрі та області є багато станцій прокату сапів та каяків. Це чудова розвага, яка дозволяє насолодитися природою, річками та озерами, а також провести час на свіжому повітрі з користю для здоров'я.
Ось кілька найпопулярніших у Дніпрі:
‣ CAPETOWN
Зазвичай оренда коштує від 200 до 400 гривень за годину.
Детальніше про вихід сапів та каяків на воду в Дніпрі під час воєнного стану читайте в нашому матеріалі.