Вишивка й китиці на трусах та куртка з пікселем

Вишивка й китиці на трусах та куртка з пікселем

Де можна купити справді автентичний український одяг?

У цьому матеріалі ми з історикинею розбираємося, яке вбрання та прикраси вміло балансують між традиціями та сучасністю. А який одяг та аксесуари лише паразитують на темі патріотизму.

Хайп на українській символіці

Нині все українське – на хвилі популярності. Про це свідчить попит на вітчизняних авторів, про який ми писали у матеріалі про бібліотеки. Що ж до одягу та прикрас, то після початку повномасштабної війни ринок став з одного боку порожнім, з іншого – породив нові можливості. Зокрема, двері своїх магазинів закрили гіганти "Zara", "Berska", "Pull&Bear, "H&M". Купівельна спроможність населення зменшилася, але не зникла. Зросла цікавість до українського. 

На початку повномасштабного вторгнення звитяги та перемоги нашої армії стають наративами для створення цілих колекцій одежі. Згадаємо, худі з гербами та футболки "Доброго вечора, ми з України". Далі – труси з зображеннями національного прапора та вишивки. Що вже є порушенням закону про рекламу, який вийшов ще до початку російського вторгнення. Законом України заборонено використовувати будь-яку національну символіку у комерційних цілях. 

Фешн-бренд “Aysina” випустив цілу колекцію у мілітарі-стилі: піксельні купальники, куртки, мінісукні. Та навіть після негативних відгуків користувачів мережі колекція все ще продається.

Коментатори вважають, що така презентація паплюжить форму українських військових. Окрім неетичності вбрання, вибір одягу у стилі мілітарі – це ще й порушення закону

Ще один приклад: презентація Тіни Кароль нової колекції спільно з брендом "ONE BY ONE". Трикотажні костюми, сукні, балаклави, колготки – усе це з надписом "ЗСУ". Попри благодійну ціль (співачка обіцяла: усі гроші з продажів підуть на допомогу захисницям), одяг користувачі соцмережі розкритикували.

Нині знайти пост з презентацією на сторінці співачки не можливо – імовірно, він був видалений. 

Утім, є бренди та майстри, які зробили ставку на українське і не програли. Вони вдало поєднали національний код і моду, а у своїй роботі орієнтувалися на історичні фото та записи. 

"Kochut" прикраси зі словʼянськими мотивами

Ювелірний дім "Kochut" пропонує самобутні прикраси: каблучки, підвіски, сережки. Але не всі вони повʼязані з українською історією. Ми виокремили колекцію "Україна в виробах – натхненні історією". Усі прикраси у ній так чи інакше стосуються боротьби за незалежність, волі та сили духу. Це класичні герби у декількох виконаннях: з мечем посередині фігури, у вигляді сплетених гілочок та грубого металу. Тут і підвіска з літаком мрія, сережки-соняшники та хрестик-Дерево життя. 

Трохи цікавішими для нас, з огляду на тему статті, є прикраси, виготовлені з історичними мотивами. "Kochut" пропонує декілька варіацій лунниці – підвіски-оберегу, що виглядає як півмісяць. У словʼян лунниця була символом продовження роду, сімейним талісманом. Вона б мала гармонізувати стосунки подружжя. Також, вважалося, що лунниця відганяє нічні жахи та захищає власницю від злих духів. У каблучках бачимо восьмикутну зірку-хрест, його наші предки називали "алатир", а згодом – "козацький хрест". 

"BEVZA" – сучасний погляд на історичний одяг 

Натхнення історичними мотивами – основа бренду BEVZA. Про це розповідає сама дизайнерка Світлана Бевза. Класичних вишиванок колекція не має, однак переосмислює деякі елементи українського вбрання. Наприклад, верхню спідницю – плахту. 

Жінки носили цей елемент одягу в якості прикраси, його вишивали різнокольоровими нитками. До цього ж стилю можна віднести й вʼязаний жилет "Кожух". Чи дійсно ці моделі, схожі кроєм на традиційний одяг, – питаємо у співробітниці історичного музею імені Дмитра Яворницького. 

"Історично, плахта – спідниця прямого крою, і, як правило, вона зіткана дрібним геометричним орнаментом. Вишивали їх дуже яскравими та кольоровими. Дійсно, є приклади, коли верхній шар плахти згортали доверху для зручності. В’язаний кожух дуже стилізований – нічого схожого у колекції музею немає, тож провести паралелі я не можу", – коментує колекцію Маргарита Підосінова. 

Кілька років одним з бестселерів бренду є сережки та кольє, зроблені у вигляді колосків. Їх дизайнерка вигадала ще у 2018 році. А у 2022-ому прикраси набули подвійного символізму. Влітку того ж року Світлана Бевза випустила обпалені колоски – на честь полів, які згоріли через навалу російської армії. 

"GUNIA" – традиційна сорочка на новий лад 

"GUNIA" – також бренд високої моди, що позиціонує свій одяг як поєднання української та світової культур. Основний акцент дизайнерки Наталя Каменська та Марія Гаврилюк роблять на відродження і розвиток традиційних ремесел. Сорочку цього бренду обрала перша леді Олена Зеленська для появи на саміті НАТО. Модель, схожа на класичну вишиванку, – широкі рукави з манжетами, високий комір. А от оздоблення не зовсім типове – тут чорними нитками вишиті сонце, хмари та зірки.

Вишивка дійсно стилізована, зазначає історикиня Маргарита Підосінова:

"Оці зірочки на рукавах зустрічалися у вишивці, ми їх бачимо на хусточках і рушниках. Щодо інших малюнків – вони осучаснені. Хоча і там, наприклад, зустрічається вишивка дерева життя – нашого традиційного символу продовження роду. Дуже цікавий крій одягу. З першого погляду схоже на історичну сорочку. Навколо горла зроблена збірка, виглядає як у традиційного народного костюма". 

А от сорочка "Анничка", також у білому кольорі з чорними нитками, натхненна гуцульськими мотивами 20 століття. На рукавах та горловині – завʼязки з помпонами, сорочка вишита вручну косим хрестиком. 

"Мені здається, що ця сорочка дуже сучасна. Але є окремі історичні елементи: вишивка по краю, комірчик, завʼязочки на рукавах та на вороті. Хоча на Дніпропетровщині раніше більш поширені були ґудзики – з дерева чи олова. Але це чудово, що вишивка отримує нове життя і розвивається", – вважає історикиня.  

Колекцію бренд доповнив прикрасами: тут і класичні герби, є і моносережки у вигляді фігурок легіня та дівчини. Одразу притягає погляд криза – це лемківська нашийна прикраса з бісеру. Вона плететься у формі коміра, покриває шию, плечі та груди. Кризи "GUNIA" вручну плетуть майстрині з Запоріжжя, робота над однією такою займає 35 годин. 

"Etnodim" – вишиванки з нестандартними візерунками 

"Etnodim" – бренд, що поєднує традиційні орнаменти з символами новітньої історії України. Так, вважають дизайнери, передають знання про сучасні цінності майбутнім поколінням. "Etnodim" пропонує новий погляд на традиційний одяг. От, наприклад, у сорочці-вишиванці замість геометричного орнаменту на рукавах – мапа міст України, що найбільше постраждали від російської агресії. Вони складаються у квітуче Дерево Життя. На гілочці – образи людей як символ родини та єдності. 

У колекції бренду – здебільшого чоловічі та жіночі вишиванки. Мотиви відтворюють з історичних джерел. Але є й виключення: одну з сорочок "Etnodim" присвятив Григорію Сковороді. У травні 2022-го росіяни знищили музей, присвячений філософу. Дизайн вишиванки розробляла художниця Лілія Петрова. Надихнулася образами з притч Сковороди про пустельника і птаха. Також на сорочці – зображення вузлів-лабіринтів, що символізують природу пізнання речей. 

"Polivik" – кежуал-стиль з вишивкою 

Одяг бренду "Polivik" поєднує в собі щоденну зручність і традиційну ошатність. Це вʼязані сукні, спортивні костюми, тренчі – усе з мотивами української вишивки. Дизайнерка та засновниця бренду Поліна Редчик розповіла: одяг шиють на власному виробництві в Києві. Ідея її колекцій – поширити українську культуру, додала дівчина. У роботі використовують традиційні ремесла – вибійку по тканині, ручну вишивку. 

Цікаво виглядає, наприклад, костюм у спортивному стилі – худі та спідниця. На кишенях – українська вишивка хрестиком, червоно-чорні квіти.

Такі візерунки можна побачити й на традиційних сорочках Наддніпрянщини, каже історикиня Маргарита Підосінова: 

"Це – брокарівська вишивка 20 століття. Брокар, на честь якого названий цей стиль, продавав мило, і замість обгортки використовував папір зі схемами вишивки хрестиком з французьких журналів. Поступово хрестик витіснив традиційну гладь. Але ми все ж вважаємо, що це не сакральна вишивка, яку передавали з покоління у покоління, а декоративна".

Також є тренч, у складі – бавовна та шкіра. А на манжетах та кишенях та сама червоно-чорна вишивка, але у геометричному орнаменті. 

"На тренчі – дуже щільна вишивка. Такі я бачила на сорочках родом з заходу України. Як правило, вишивали її шерстяними нитками, у цьому одязі є традиційна основа", – зазначила історикиня. 

Натхнення історичними прикрасами – основа бренду Віталії Олійник

Свої вироби Віталія Олійник почала продавати через соцмережі у 2022 році. Сама дівчина з села Нагуєвичі на Львівщині, захоплюється старовинним одягом та прикрасами. У своєму інстаграмі вона показує, як вплести традиційний український одяг у сучасні образи. До прикладу, хустка може носитися на шиї або як додаткова спідниця. Віталія поєднує трендовий корсет та шкіряну куртку з історичними лускавками (намисто зі скляного бісеру) та керамічними прикрасами. 

Намиста створює і власноруч. Ось силянка – на Львівщині так називали прикрасу з бісеру у вигляді вузької стрічки. Різноколірні намистини складаються у геометричний чи рослинний орнамент. Схемами прикрас Віталія надихається у музеях, деякі відтворює точно, окремі – на власний лад. Так, вважає, у силянках та кризах залишається душа майстра. Наприклад, у львівському музеї Віталія побачила бойківську кризу. Вирішила відтворити. У виробі залишила основний орнамент, але внесла зміни у кольорах. 


У цій статті ми перелічили не всі українські бренди та майстрів, які використовують українську символіку у своєму одязі та прикрасах. Якщо знаєте бренди, варті уваги, – напишіть нам в instagram та facebook.

Поділитися: