Про проєкт "Praktyka", який допомагає налагодити взаємодію працедавцю та ветерану/ці.
У нашому тексті ви знайдете відповіді на запитання, чому не варто боятись наймати на роботу ветеранів. Також додаємо корисні поради, як підготувати колектив та робоче місце до хвилі демобілізованих працівників та як отримати відзнаку "Дружні до ветеранів" від Veteran Hub.
Про проєкт "Praktyka" від Veteran Hub, що допомагає порозумітись роботодавцям і ветеранам, нам розповіла його керівниця, Ірина Галузінська. А про те, як вибудовують свої корпоративні практики, дружні до ветеранів, розкажуть співробітниці корпорації "Біосфера", основне виробництво якої розташовано в Дніпрі: Тетяна Лоза – керівниця відділу розвитку персоналу, та Анна Клюка – провідна фахівчиня проєктів розвитку та активна учасниця Програми реінтеграції ветеранів.
За даними Міністерства у справах ветеранів, наразі в Україні налічується 851 068 ветеранів війни. У Дніпрі їх найбільше: понад 67 тисяч.
У чому полягає проблема працевлаштування ветеранів?
Під час пошуку роботи ветерани стикаються з багатьма перешкодами. Зокрема, з різним уявленням працедавця та військового про робоче спілкування, страхом колективу щодо емоційних реакцій ветеранів, не облаштованими робочими місцями та стигматизацією.
"У кіно показують ветеранів, які повертаються з неконтрольованою агресією, мають ПТСР, вживають алкоголь та мають інші залежності. З’являється стигма, що більшість не зможуть впоратися з отриманим досвідом, не підуть до психологів, не піклуватимуться про себе і виливатимуть негативну енергію на суспільство", – розповіла Анна Клюка.
Роботодавці часто не розуміють, як оцінювати досвід ветерана, як вплинула на його мислення участь у бойових діях. Можуть побоюватися гострих реакцій і не знати, що їх спричинить.
"Ми захоплюємося військовими у формі, але коли людина повертається до цивільного життя, ми одразу починаємо приглядатися і думати, що з ним чи нею не так", – каже Ірина.
Своєю чергою ветерани можуть непокоїтись через втрату попередньої роботи або тривалу перерву в цивільній кар’єрі, оскільки багатьом їхній унікальний бойовий досвід не здається цінним та корисним. Побоюються, що могли втратити значну частину професійних навичок. Остерігаються упереджень суспільства та того, що їх прийняли на роботу лише в межах "корпоративної благодійності". Можуть не зрозуміти, як знайти спільну мову з цивільними колегами.
"Проблема виконання роботи або надмірного фізичного навантаження, складність порозумітися з керівником – це історії, які мають розв’язуватись тут і зараз", – каже фахівчиня Veteran Hub.
Деколи ветерани повертаються і хочуть відпочити, проте не мають чіткого встановленого законом періоду відпочинку. Вони можуть взяти накопичені з попередньої роботи дні відпустки або мусять брати її своїм коштом.
"Після повернення у ветеранів виникають найрізноманітніші потреби стосовно піклування про своє здоров'я, розв'язання юридичних питань, отримання психологічної підтримки, навчання та нової професії. Отож ми, як роботодавці, повинні брати на себе зобов'язання щодо підтримки ветеранів. Саме у цьому контексті ми готуємось і до повернення раніше мобілізованих працівників Корпорації, і до наймання ветеранів з ринку праці", – каже Тетяна Лоза.
Як розв'язує проблему проєкт "Praktyka"?
Проєкт "Praktyka" – це системна підтримка та зібрані методичні рекомендації для HR-ів, менеджерів команд та рекрутерів, що допоможуть заново познайомитися з ветеранами та ветеранками на робочих місцях.
Тут можна прочитати про портрет ветерана-працівника, найпоширеніші міфи навколо роботи з ними, чому вони можуть стати гарними гравцями в команді та принести хороший результат, як організувати психологічну підтримку таким працівникам, що не варто говорити (наприклад, запитання "чи ти когось вбивав") та витяг найважливіших аспектів із закону, які необхідно враховувати при найманні на роботу ветеранів.
"Повернення ветеранів буде абсолютно органічним для всіх, і всі будуть працювати із цією темою. Це ми й проговорюємо на початку наших зустрічей із компаніями, які не розуміють, з чого почати. Розвінчуємо міфи та застосовуємо психоедукацію, пояснюємо, що це не тільки про ризики, а й про переваги", – каже Ірина.
Робота: військовий. Хто вони мовою рекрутерів?
"Військо – це досить великий роботодавець. У них є приблизно тисяча різнотипових професій в різних напрямках, які насправді часто можуть бути подібними до цивільних посад. Більшість HR-ів розуміли для себе професію військового як "стріляй-окопуйся-знищуй ворога", але це не зовсім так", – розповідає Ірина.
Під час військової служби захисники та захисниці отримують хороші комунікаційні, лідерські, менеджерські та технічні навички, розвивають аналітичні здібності та прогнозування. Кожна із позицій надає великий набір не тільки "хард скілів" (фактичних навичок роботи), а й "софт скіли" – навички комунікації, роботи в команді, які роблять людину цінним працівником за особистими якостями. Багато військових щодня працюють у досить схожих до цивільної роботи умовах та задачах.
"Наприклад, командир танку – людина, яка несе матеріальну відповідальність за техніку, яка працює з особовим складом до трьох людей, яка вміє проводити інструктажі та веде комунікацію із суміжними підрозділами, ставить задачі, аналізує ситуацію на полі бою і там веде коригування", – пояснює Ірина.
Після повернення ветерана/ки на робоче місце варто уточнити його/її зону відповідальності під час служби. Опиратися на те, що записано у військовому квитку не дуже коректно, оскільки людина могла виконувати багато різних перехресних задач, тому найкращий спосіб дізнатися у кандидата – запитати, якими були задачі під час проходження служби, якщо їх сформулювати простою мовою. І насправді ви можете здивуватися наскільки різноманітні та серйозні професійні навички має ветеран.
До чого готуватися роботодавцям?
Трапляються думки, що ветерани повертаються тільки на якісь фізичні або технічні спеціальності, що це "сині комірці", як-от охоронник.
"У війську понад мільйон людей, і всі вони дуже різні. Багато з них змінили свої затишні робочі місця на військову форму і, повернувшись, захочуть і далі працювати так само. Ми говоримо про викладачів університетів, науковців, письменників, громадських та державних діячів, про людей, які керували великими компаніями", – каже Ірина.
5 сфер, у яких шукають роботу ветерани/ки:
‣ Охорона та громадська безпека;
‣ Будівництво та ремонт;
‣ Логістика та ремонт автомобілів;
‣ Гуртівня та роздрібна торгівля, продажі та закупівлі;
‣ Аграрна сфера та видобування.
До повномасштабного вторгнення Veteran Hub та IREX дослідили, що 42 % ветеранів після служби не повертаються на попереднє місце роботи, а змінюють його.
Молоді люди, які пішли служити одразу після завершення навчання, часто не мають ніякого досвіду цивільної роботи. Veteran Hub консультує їх щодо відкриття власних справ, допомагає отримати грант на власну, підтримує під час пошуку роботи, покращенні резюме та мотиваційних листів.
"До великої хвилі демобілізації роботодавці мають час для підготовки робочих місць. Це необхідно, щоб люди, які матимуть порушення здоров'я, яким буде потрібна підтримка в адаптації в цивільному колективі або які вперше будуватимуть кар'єру, могли зробити це органічно, просто і без жодного тиску", – розповідає керівниця проєкту "Praktyka".
Три головні поради роботодавцям від Veteran Hub:
1. Зрозуміти, що ветеранські програми – довгострокові, а ветерани – не тимчасове явище. На це потрібно налаштувати й менеджерів, і лідерів, які розбудовують стратегічні вектори розвитку компаній.
2. Проаналізувати та адаптувати процеси, програми та робочі місця. Переглянути чинну програму рекрутингу, процес прийняття на роботу та поновлення на посаді, мотивацію та підтримку чи враховують вони актуальні потреби працівників, чи професійно та етично комунікують відповідальні працівники. Переглянути та адаптувати робочі місця – то першочергово це стосується інклюзивного доступу: пандусів, ліфтів, достатньо широких дверей.
3. Заздалегідь попрацювати над побудовою етичної взаємодії всередині робочого колективу.
"Якщо колектив не відкритий до військового досвіду, стигматизований, упереджений до досвіду ветерана, то, звичайно, можуть бути складнощі", – говорить Ірина.
Щоби підтримати ініціативу адаптації робочих місць для потреб людей з інвалідністю, Державний центр зайнятості запустив компенсацію облаштування робочих місць, про яку детальніше можна дізнатися тут.
Який досвід мають компанії, що вже долучились до проєкту?
У "Біосфері" мобілізували приблизно 140 працівників, з яких 130 ще продовжують нести службу – це приблизно 8-9 % від всіх робітників. 8 людей з 10, які повернулись додому, продовжують працювати на попередньому робочому місці. Тому у 2022 році "Біосфера" долучилась до проєкту реінтеграції ветеранів.
"Після перемоги ми очікуємо масове повернення мобілізованих, тому нам важливо бути максимально готовими, щоб правильно організувати нашу подальшу співпрацю", – каже Тетяна, керівниця відділу розвитку персоналу в корпорації "Біосфера".
Корпорація створює внутрішні методичні рекомендації щодо того, які запитання ставити на співбесіді, а які не варто, які слова коректно вживати. Також це стосується і робітників, які належать до сімей військових.
До прикладу, ті, хто повернулися, отримують "дорожню мапу" для ветерана, де описані його професійні кроки: перша зустріч з керівником, колективом, підключення до медичного страхування, які ресурси можуть бути для нього корисними, щоби попіклуватися про своє здоров'я, перенавчання та інше.
"Страхування дає можливість пройти консультації та діагностики у кращих приватних клініках коштом страхової програми та потім отримати відповідну медичну допомогу. Ми вважаємо, що це актуально, оскільки розуміємо, що перебування на фронті дуже сильно впливає на здоров'я і так піклуємося про стан здоров'я ветеранів", – розповідає Тетяна.
Але варто врахувати, що навіть піклування може бути сприйнято як дискримінація. Кожен випадок – індивідуальний, і що добре для одного ветерана, може бути неприємним для іншого.
"Перший ветеран уточнив, чи пропонуємо ми медичні послуги для інших працівників, і коли почув відмову, запитав: "Чому ви думаєте, що зі мною щось не так?". Ми пропонували йому відпустку перед поверненням на роботу, але він теж відмовився. Хотів якнайшвидше повернутись до колишнього ритму життя. Згодом, коли він відчув себе впевнено, погодився на додаткову підтримку і пройшов усі обстеження, які хотів", – згадує Тетяна.
Три поради від корпорації:
1. Підтримка, співпраця та реінтеграція починається не тоді, коли з’являється статус УБД у співробітника, а коли його лише починають мобілізувати. Має бути підтримка і спілкування ще під час несення служби, бо без підґрунтя допомога після демобілізації буде відчуватися неприродно.
2. Спілкуватися не тільки з ветеранами, а й зі співробітниками, які чекають вдома рідних з війни. У них точно є хвилювання, запитання, нерозуміння, як підтримувати зв'язок.
3. Індивідуальний підхід. Кожного ветерана/ку потрібно чути, ставити йому відкриті запитання, щоб заново познайомитись та зробити співпрацю взаємно комфортною.
Як долучитись до проєкту працевлаштування ветеранів?
Veteran Hub запрошує заповнювати просту форму, через яку можна надіслати запит на співпрацю.
Почати підготовку до співпраці можна зі знайомства з матеріалами від фахівців організації, зовнішніх експертів та ветеранів: гайду "Практика", статей, відеокурсу. Після цього варто проаналізувати внутрішні процеси через таблицю-скринінг. За результатами перевірки окреслити вектор руху значно легше.
Керівниця проєкту Praktyka рекомендує: перед заповненням форми спробувати зрозуміти, навіщо їй це потрібно та чи готова компанія вкладати ресурси, адже попереду на неї чекає довгостроковий процес.
Veteran Hub має налагоджену співпрацю з понад 100 роботодавцями, дружніми до ветеранів, розповсюджує серед клієнтів-шукачів роботи їхні вакансії.
Партнери, які своїм прикладом змінюють культуру працевлаштування ветеранів та ветеранок в Україні, отримують спеціальну відзнаку від Veteran Hub "Дружні до ветеранів".
"Ми ділимося досвідом та напрацюваннями: відео та друкованими матеріалами. Є індивідуальний супровід та підтримка. І ми робимо це абсолютно безоплатно, тільки на базі підписаного між компанією і Veteran Hub меморандуму", – розповідає Ірина.
Veteran Hub – мережа підтримки воїнів та їхніх близьких, яка працює з 2018 року.
Проєкт "Praktyka" став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX та Veteran Hub за підтримки Державного департаменту США.