"Страх і ненависть в ОСББ". Як бути головою будинку. Частина ІІ

"Страх і ненависть в ОСББ". Як бути головою будинку. Частина ІІ

Продовження історії від Олега, який веде наш телеграм-канал КУСТа, а пів року тому наважився стати головою кооперативу.

Після першої частини моєї розповіді ви просили зробити гайд для тих, хто хоче стати головою ОСББ. Не впевнений, що моя ситуація є типовою, але можу розповісти покроково, як все відбувалося в моєму випадку. Ну, і кілька історій про бабусь, звичайно 🙂

З чого все почалось?

Декілька років тому в маршрутці я почув розмову військового, який питав пасажирів, як справи з нашими ОСББ. Мовляв, саме ОСББ, на його думку, і є формулою Незалежності на місцевому рівні: здорова молекула, з яких має складатися країна. Відтоді я додався у вайбер-чатик будинку, де жив раніше, і став стежити, що там взагалі відбувається.

"Страх і ненависть в ОСББ". Як бути головою будинку. Частина ІІ - 1 зображення
Олег Городьков

Переїхавши у будинок, де живу зараз, я також додався до вайбер-чатику. У ньому я часто пропонував гарні ідеї, як розв'язувати питання по будинку (щось типу "перегоріла лампочка – давайте вкрутимо нову").

Тому одного разу попередня голова правління запропонувала мені стати членом правління і брати участь у розв'язання питань по будинку більш офіційно. Я подумав, що тепер мій голос дійсно буде на щось впливати. Тому погодився.

Як член правління я теж непогано себе проявив: наприклад, одного разу викликав аварійну службу, щоб прочистити каналізацію та переконав двох сусідів не сваритися на загальних зборах. Тому через рік мене обрали головую правління. Як це сталося, я розповідав тут.

"Страх і ненависть в ОСББ". Як бути головою будинку. Частина ІІ - 2 зображення


Зауважу ще раз, що у нас не ОСББ, а ЖБК (житлово-будівельний кооператив). Технічно, щоб стати головою правління кооперативу (можливо, в ОСББ це трохи складніше) треба пройти наступні етапи:

‣ Стати членом правління. Членів правління обирають всі жителі на загальних зборах (по факту це відбувається більше за усною домовленістю).

‣ Члени правління обирають голову правління.

‣ Зареєструвати ці зміни у нотаріуса, а потім в Департаменті адмінпослуг міськради (на Старокозацькій, 58). Туди мені довелося їздити разів п'ять, щоб правильно заповнити заявку. Виявилося, що її треба заповнювати суворо по формі: наприклад, словосполучення "секретар загальних зборів" в жодному разі не можна замінити на просто "секретар зборів".

‣ Подати заяву до податкової про зміну відповідальної особи від кооперативу.

‣ Подати заяву в банк, щоб отримати доступ до рахунку. В банку, на відміну від міського департаменту чи податкової, працівник сам заповнив заявку і повідомив мене особисто, коли її було виконано 💁

У чому полягає робота?

Головні мої "офіційні" щомісячні завдання – передавати показники лічильників у відповідні служби: по електриці, воді та в опалювальний сезон по опаленню. Все це, окрім води, зараз можна зробити онлайн. Також мені треба стежити за дахом та підвалом, за необхідності проводити там ремонтні роботи (не особисто, звичайно, а наймати для цього людей).

"Страх і ненависть в ОСББ". Як бути головою будинку. Частина ІІ - 5 зображення
Ключі від всіх дверей

Але фактично, мені постійно доводиться вирішувати або допомагати у вирішенні конфліктів між сусідами, тобто бути "третейським суддею". Наприклад, коли хтось заливає іншого водою або робить гучний ремонт у вихідні. Також мені треба платити зарплату двірникам та переконувати бабусь, що за 1000 грн на місяць двірники не мають щодня зранку до вечора підмітати біля їхніх вікон та чухати їм спинку

А ще після обрання головою правління, я став адміном чатику нашого будинку в вайбері, а це, як ви розумієте, практично необмежена влада 😁Там я намагаюся вести професійну комунікацію та НЕ скидати крінжові картинки на свята. Як ви розумієте, це не легко.

"Страх і ненависть в ОСББ". Як бути головою будинку. Частина ІІ - 6 зображення

Одним із перших рішень було перевести комунікацію на українську. Це багатьом сподобалося, що було приємно. Інколи я проводжу в чатику "хвилинки демократії", щоб дізнатися думку людей з важливих питань.

"Страх і ненависть в ОСББ". Як бути головою будинку. Частина ІІ - 7 зображення

Про бабусь

За час своєї піврічної "каденції" я помітив, що у пенсіонерів набагато сильніше розвинене відчуття, що їм всі винні. Одна бабуся, наприклад, вважає, що я повинен особисто вибивати гроші у боржників та прибирати в підʼїздах. Інша бабуся, яка вже років п'ять не виходить на вулицю, вказувала мені, як правильно посипати сніг на тротуарах взимку. Таке 🙄

Але є і приємні старі, взаємодія з якими перекриває мінуси.

Історія про конхвети

Позитивне, як завжди, на останок. Через те, що тепер я маю деяку (дуже локальну 😀) популярність, до мене часто звертаються пенсіонери з проханням допомогти.

Одного разу в бабусі впала та розлетілась на три частини (телефон, кришка, батарея) старенька кнопкова Nokia. Вона вже починала плакати, але побачивши мене, попросила "щось зробити". Я десь за 16 секунд склав три частини разом і телефон запрацював. Бабуся одразу набрала свою подругу зі словами "Галочка, ти не повєріш…"  😀Мені плюс п'ять копійок у карму. Теж приємно.

Останній такий кейс – у сусіда щось трапилось з телевізором: "Олеже, можеш глянути?". "Ок", – погоджуюсь я.

У сімейної пари 70+ пенсіонерів у досить скромній квартирі стоїть велика плазма (до речі, я помітив, що телевізори у багатьох пенсіонерів зазвичай великі та якісні 👀). Отже. Проблема виявилася у тому, що в сусіда був старий трійник, який остаточно зламався. Я дістав з трійника два дроти та вставив їх у дві сусідні розетки. Все запрацювало. Дідусь із дружиною були щасливі, що зможуть подивитися вечірнє кіно.

Потім вони почали дивилися в сторону шафи та мовчки перемовлятися очима. "Я думаю, Олег заслужив", – зрештою каже бабуся. "Згоден", – відповідає дідусь і дістає з шафи (старенької радянської шафи) коробку цукерок з АТБ. Й урочисто віддає мені: "Це тобі за допомогу". "Ой, велике спасибі", – дякую я за цукерки, бажаю їм приємного перегляду та йду до дому.

"Страх і ненависть в ОСББ". Як бути головою будинку. Частина ІІ - 8 зображення

Тепер цукерки лежать "на чорний день" у моїй шафі, бо мармелад я не люблю 😀

Мораль

Нещодавно друг спитав мене, як через пів року я оцінюю своє рішення стати головою правління по шкалі від 1 до 10. Я сказав, що не можу відповісти.

Коли я роблю корисні речі, наприклад, організовую прибирання чи розв'язую проблему з системою опалення, і люди за це дякують, то відчуваю, що все не дарма. Але коли люди бідкаються на все поспіль, то починаю розуміти одного відомого мера, який пише гнівні пости у фб 😏

Мораль № 2

Однак, є філософська ідея, що люди, з якими нам складно – це наші найкращі вчителі. Бо вони підсвічують наші слабкі місця, над якими треба працювати. Як казав Лао Цзи: "Той, хто перемагає інших – сильний. Той, хто перемагає себе – могутній". Тож нумо перемагати себе і русню. Мир.

Поділитися: