Дніпровський проєкт дає друге життя акумуляторам з електронних цигарок.
Як долучитись до екологічного рішення, де взяти 3D-принтер для корпусів та скільки "одноразок" для цього потрібно? Про дніпровський проєкт "FrontPower" розповів його керівник Азад Мамедов. Він, до речі, волонтерив у штабі КУСТа до його закриття.
У чому проблема?
Відсутність доступу до безперебійної електрики – проблема для кожного військового, що не перебуває в штабі. І це ставить під питання не лише якість ведення бою, оскільки багато приладів потребують зарядки, а й власне виживання людини. Рація, телефон, планшети для наведення дронів – необхідна електрика. Взимку телефони, як правило, розряджаються швидше через холод, тому захисники вкрай потребують повербанки.
Як повідомляє видання "Рубрика", пластик, з якого вироблені "одноразки", розкладається 400-500 років, а батарейки та акумулятори – близько 100. Серед громадян старших за 18 років електронні сигарети курять 11,5 %, з них щодня – 3 %.
Тобто щороку на українські звалища потрапляють мільйони використаних електронних цигарок (і це тільки від підлітків).
Як перетворюють одноразки в повербанки?
FrontPower – проєкт на підтримку армії, який займається виготовленням повербанків для військових з електронних цигарок.
Для створення повербанків необхідні акумулятори, які беруть з використаних електронних сигарет, пластикові корпуси, дріт та плати.
Акумулятори паяють між собою за особливою технологією. Для одного повербанку потрібно 24 "одноразки". Кожну з них розбирають та перевіряють якість акумулятора (іноді зустрічаються акумулятори, непридатні навіть для якісного використання для куріння). Якісні – перепаюють у повербанк. Неякісні акумулятори та залишки пластику від електронок передають на сортувальну станцію "Андреграунд". Про станцію ми згадували, коли розповідали про Анастасію Кондратьєву, яка у своєму проєкті створює речі з переробленого пластику.
Пластикові корпуси для проєкту друкує на 3D-принтері партнерська організація "ДрукАрмія". На виготовлення одного витрачається цілий день.
Плати-контролери купують зазвичай по 20-25 штук, що обходиться в понад 1000 гривень. І найбільша проблема в тому, що їх на ринку… дефіцит, говорить Азад. Доводиться іноді замовляти з Аліекспресу.
І це дійсно працює?
З осені вже вдалось зробити понад 60 повербанків, які передали військовим. Прилади відправились до 108 окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ. А ще – Головному управлінню розвідки України, 109, 115, 128, 142, 93, 72 бригадам та батареї управління та радіолокаційної розвідки. До кінця зими проєкт планує виготовити загалом до 100 штук.
Команда старається робити свої прилади надійними, щоб вони не промокали та не ламались від падінь. Аналогічний повербанк коштує в магазині приблизно 800-900 гривень, однак повербанк на 20 000 мАг від "FrontPower" розв’язує ще й екологічне питання перероблювання одноразових сигарет.
Кожен виріб проходить через тестування перед тим, як відправитись до захисників та захисниць.
"У мене є власноруч виготовлений повербанк, яким я користуюсь вже 3-4 місяці. Все добре з ним", – розповідає Азад.
Як створювали "FrontPower"?
Азад Мамедов раніше займався перетворенням електронок у повербанки у Києві, співпрацював з благодійним фондом Сергія Притули.
"Я не міг жити на два міста, тому вирішив повернутись в Дніпро", – розповідає Азад.
Хлопець не залишив своє бажання допомагати армії. Паралельно стажувався у Департаменті молодіжної політики та національно-патріотичного виховання, де познайомився з Сергієм Луденським, який займається різними благодійними проєктами. Чоловік підтримав ідеї Азада, допоміг знайти приміщення для виробництва та фінансування.
Раніше ми вже розповідали про волонтерську діяльність Сергія Луденського, який створив Центр допомоги тваринам та платформу "Постріл помсти".
У жовтні 2023-го Азад Мамедов спільно з партнерськими організаціями вирішили "вбити двох зайців" і започаткував "FrontPower". Молодіжна рада Дніпра і Департамент молодіжної політики та національно-патріотичного виховання підтримав проєкт інформаційно, а благодійний фонд "Департамент добрих справ" надав фінансування.
На початку команду складало лиш четверо людей, один із них був школярем.
"Проєкт забирає багато часу, близько 6 годин на тиждень, тому жоден з цих чотирьох людей нині не в проєкті", – поділився Азад.
Зараз участь у виробництві бере близько 20 людей, в тому числі команда, яка займається соціальними мережами, партнерствами з іншими організаціями та веде документообіг. З цих людей троє – навчаються у школі.
"З міркувань безпеки ми не беремо людей молодше 16 років, оскільки відповідальність за них несуть батьки або опікуни, а не вони самі. Якщо щось трапиться (хоча у нас ще ніколи не виникало загрозливих ситуацій), і у нас, і у батьків буде багато проблем", – додав хлопець.
До створення "армії повербанків" долучаються фахівці з області та інших регіонів. Наприклад, чоловік зі Львова, який виготовляє акумулятори вдома. Матеріали він отримує поштою.
Які проблеми виникли під час втілення проєкту?
Найбільша проблема – запас використаних одноразових електронних сигарет, з яких виготовляють акумулятори. Нині у команди є 30 кілограмів "одноразок", однак необхідний їх безперебійний потік.
І, звісно, завжди потрібні гроші. 10 000 гривень, які проєкт нещодавно зібрав донатами на 50 повербанків, за пів місяця витратили на запчастини (наприклад, дріт, гвинтики), техніку та виробництво (паяльники, рукавички, окуляри, інструменти для злому корпусів). Нині гроші отримують лише від донатів та партнерських благодійних організацій. При цьому всі люди у проєкті працюють на волонтерських засадах.
Підтримати проєкт можна донатом на банку або номер: 5375 4112 1227 5973.
Також можна допомогти передачею ящиків для патронів, інформаційно або створенням точок збору одноразок у себе в під’їздах.
Як доєднатись до проєкту?
Якщо людина хоче долучитись, однак не вміє нічого, її все одно візьмуть в команду. Всьому необхідному навчать на місці.
Щоб доєднатись, достатньо просто написати на сторінку проєкту. "Якщо немає досвіду – навчимо, якщо є, дамо деталі з собою додому. Наприклад, наша Вікторія", – каже Азад.
Так, учасниця проєкту Вікторія розбирала "одноразки" на шматки та згодом захотіла навчитись паяти акумулятори. Зараз, за два місяці, вже може сама навчати людей.
"Якщо ви хочете почати робити повербанки у себе вдома, варто попередньо зв’язатись з проєктами, які це вже роблять. Мені телефонували такі люди, і я радо пояснював їм основу", – радить Азад.
Якщо ви хочете віддати свої використані електронки, їх можна віднести в заклади Дніпра, Києва та Покровська або надіслати Новою поштою за адресою м. Дніпро, відділення №32, Азад Мамедов, +380974839901.
"Наша мета – щоб у кожному районі Дніпра був пункт приймання одноразок", – каже керівник проєкту Азад.
‣ вул. Набережна Перемоги, 5 (Молодіжний центр Дніпра)
‣ вул. Філосовська, 19А (станція сортування "Андерграунд Дніпро")
‣ вул. Ливарна, 2 (Арт-коворкінг)
‣ площ. Троїцька, кафе за OZ KAVA
‣ вул. Пастера, 10 ("Расхірячка" – кімната гніву)
‣ вул. Дмитра Донцова, 2А (Нагорний ринок)
‣ @julia_tort_dnepr (у пекарні)
‣ ТЦ "VMB", 2 поверх, просп. Берестейський 132.
‣ вул. Білоруська 2А, ТЦ "Квадрат", другий поверх.(м. Лукʼянівська)
‣ вул. Гната Юри 20, ТЦ "Квадрат", перший поверх, навпроти пункту видачі Rozetka.
Раніше ми писали про те, куди здавати вторсировину у Дніпрі.
Зараз до Азада майже кожен день прибувають поштою використані електронки. Навіть 5 чи 10 штук можуть бути в пригоді.
"Іноді разом з корпусами чи одноразками нам надсилають солодощі. Я завжди беру їх у наш штаб, коли ми збираємось раз на тиждень для роботи. А також надсилаю колегам з інших міст", – розповідає хлопець.
Найближчим часом проєкт планує розширитись та почати виготовляти зарядні станції 40 000 мАг, які мають цілі розетки. Вже виготовили одну станцію, тестують та планують перейти на масове виробництво. Для однієї буде необхідно понад 100 одноразок. Оболонкою для станції слугуватиме залізний бокс для патронів.
Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України. Проєкт реалізовано ГО "Інтерньюз-Україна" за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.