Як жити в одному місті тим, хто любить потусити, і тим, хто хоче виспатися

Як жити в одному місті тим, хто любить потусити, і тим, хто хоче виспатися

Розповідаємо про правила, закони та феномен "тихих вечірок".

Влітку найбільший движ – у центрі Дніпра та в районі Набережної. На гучні нічні вечірки скаржаться жителі не тільки сусідніх будинків, а й прилеглих житлових масивів: Сокола та Тополі. В особливо "спекотні" ночі "долітає" і до жителів лівого берега.

З власниками деяких гучних закладів можна спробувати домовитися. Наприклад, кілька років тому жителі Перемоги скаржилися на нічні дискотеки в аквапарку. Їхні будинки якраз через дорогу, і влітку вони були змушені спати із зачиненими вікнами. Допомогли численні звернення всім будинком до міськради. Запрошували навіть Держсанепідслужбу для виміру шуму. Тепер музика грає, як запевняють власники аквапарку, в межах норми.

У "Лавині" теж зробили музику тихіше після скарг жителів.

Дрифт на парковці

У лівобережних – свій біль. Дрифтери, які періодично збираються біля "Каравану". Через рев моторів та скрегіт шин не можуть заснути жителі десятка сусідніх висоток.

Щоб якось "відвадити" любителів поганяти, співробітники ТЦ встановили спеціальні гумові роздільники на парковці. Але і це не особливо допомогло: все одно є любителі дрифту. Щоправда, їдуть швидко, не чекаючи виклику поліції.

Небезпечні децибели

Шумове забруднення міст – велика проблема. У місті-мільйоннику знайти тихе місце стає важким завданням. Машини, постійні будівництва, реклама, музика… Це "повільний удар" по нервовій та серцево-судинній системах і слуху, каже еколог Григорій Шматков.

Щоб відстежити найгаласливіші райони, в Києві зробили мапу шумового забруднення. У Дніпрі поки такої немає.

За даними ВООЗ, 85 децибел – максимально допустимий рівень шуму. Такі високі показники часто бувають в заводських цехах. У місцях з таким рівнем шуму можна перебувати максимум 8 годин. А що буде, якщо шум посилиться? При 130 децибел людині стане погано. А при 150 – вона знепритомніє.

Шумимо законно

В Україні діють санітарні норми, що стосуються впливу шкідливого шуму. Допустимий рівень шуму в квартирах вдень – від 40 до 55 децибел, вночі – максимум 45 децибел.

Для порівняння: 

10 дБ – шелест листя.
30 дБ – шепіт або цокання годинника.
45 дБ – розмова звичайним голосом.
65 дБ – голосна розмова.
100 дБ – товарний поїзд або шум метро.
130 дБ – шум реактивного літака на відстані 50 метрів.

У кафе і ресторанах норма – до 70 децибел. У ТЦ, залах аеропортів або вокзалів – до 75 децибел.

Але часто ці норми ніхто не відстежує. Встановити, що рівень шуму перевищений, можна тільки після письмового звернення в обласну Держпродспоживслужбу, каже юристка Ольга Лавренюк. "Якщо вночі поліція ще якось реагує на такі виклики, то вдень вони часто ігноруються. Якщо заклад заважає систематично, то звертатися потрібно в держслужбу або в суд", – говорить Ольга.

Як заміряти рівень шуму самостійно

Для андроїдів і айфонів можна завантажити додаток-шумомір. Або взяти пристрій в оренду. Вартість – 100/200 грн на добу.

Нюанс – ці виміри будуть не офіційними, просто "для себе". Заміри шуму, які мають юридичну силу, робить спеціальна виїзна лабораторія.

Куди скаржитися

Крім звернення до Держпродспоживслужби, можна зателефонувати на гарячу лінію міськради. Вашу заявку приймуть і відправлять на розгляд.

Телефони гарячої лінії: (056) 732 12 12, (095) 732 12 12, (096) 732 12 12, (073) 732 12 12.

Будьте готові пустити до себе додому представника інспекції та спеціаліста з виміру. Як правило, третина заявників відмовляється це робити. За 2020 рік в інспекції благоустрою Дніпровської міськради зареєстрували 473 скарги. Більше 150 чоловік пускати в квартири відмовилися.

Якщо допустимий рівень шуму перевищено і це зафіксовано, дані передадуть в поліцію. Правоохоронці, які виїхали на місце, можуть провести роз'яснювальну роботу. Або виписати штраф, склавши адміністративний протокол.

Готуйтеся, на практиці довести, що саме цей заклад заважає вам спати – процес довгий.

Якщо заклад заважає спати, максимум, що можуть зробити – виписати штраф на 1700 грн. Якщо шумить сусід – 1360 грн.

Інша справа – якщо нетверезі компанії влаштовують "міні open air" під балконом. Добре, якщо це пісні під гітару, а не останні хіти Моргенштерна. Зазвичай, такі гучні компанії досить "налякати" поліцією. Але варто бути обережними: є ризик, що компанія виявиться конфліктної.

Що заборонено робити з 10 вечора до 8 ранку:

‣ Запускати салюти і феєрверки.
‣ Слухати гучну музику або дуже голосно співати.
‣ Використовувати галасливі побутові прилади.
‣ Робити ремонт, який заважає сусідам (заборона діє вже з 9 вечора).
‣ У неробочі та святкові дні ремонти взагалі заборонені (або потрібно від усіх сусідів отримати письмовий дозвіл).

У Дніпрі теж є свої "правила тиші". У 2019 році в міськраді вирішили проводити концерти та фестивалі подалі від житлових будинків – на Монастирському острові. Міські та національні свята, а також спортивні заходи, як і раніше, будуть на Фестивальному причалі. Якщо передбачається шум і музика пізніше 18:00 – потрібне спеціальне розпорядження мера. У парку Глоби і в центрі "шуміти" можна до 20:00 і не пізніше.

Шуміти можна тихо

Останнім часом стали популярні "тихі вечірки". Що це таке? Люди збираються в одному місці, надягають кольорові навушники і… танцюють. Весь кайф в тому, що ти нікому не заважаєш. Потусити можна де завгодно. "Вечірки без звуку" проходять в барах, клубах, музеях, парках і навіть бібліотеках.

Плюс в тому, що ти можеш обирати. Не подобається трек – просто перемикаєш на іншу хвилю.

Подібні "вечірки в навушниках" вже були в Одесі та Києві. У нас це поки новинка, і нішу "тихих" вечірок можна посісти в Дніпрі.

Сам формат прийшов з Нью-Йорка. Там він став особливо популярним в 2010-му. Творцем тихих дискотек вважається Вільям Петц. Ось американський сайт, присвячений такому формату вечірок.

Тиха вечірка в навушниках

Ідеєю "тихих вечірок" перейнялися в невеликому місті Старобільську Луганської області. Музикант Сергій Летучий вирішив зробити щось подібне в Україні. Good Silent Party – радіовечірка, яка стала всеукраїнською акцією. Це не зовсім американський формат, а щось глибше. Не просто танці під музику в навушниках. Під час ефірів діджей грає музику, ведучий спілкується з гостями на різні культурні та соціальні теми, є інтерактив для учасників. Таким чином організатори вирішили популяризувати бібліотеки серед молоді.

Тим, хто прийшов вперше, спочатку такий формат здається дивним. Але вони швидко вливаються. "Всі учасники та учасниці вечірки абсолютно різні. Це про релігію, захоплення, гендер, професії, кольори шкіри, субкультуру, вік. Ми однією цією подією руйнуємо стереотипи і консерватизм", – кажуть організатори.

Круто те, що до "тихої вечірки" можна приєднатися з будь-якого міста. Слід організувати приміщення в бібліотеці, мати навушники, запросити людей і підключитися до спеціальної онлайн-платформи.

"Перед вечіркою потрібно встановити на смартфон додаток Radio Skovoroda, принести навушники, заряджений телефон і надіти маску".

Good silent party

Минуло вже чотири такі "тихі вечірки". Перша була в 2016-му. Тоді ініціативу підтримали десять бібліотек. В кінці серпня відбулася четверта, з головною локацією у Львові. Цього разу Good Silent Party об'єднала понад 15 бібліотек і кілька сотень слухачів.

Можливо, такий формат сподобається і нашій активній молоді, і в списку місць з "тихими вечірками" з'являться і бібліотеки Дніпра.

Поділитися: