Старий прибутковий будинок, будівлі з баштами, поховальне бюро та давня двоповерхова цегляна будівля з підвалом та горищем постраждали у Дніпрі від російських обстрілів. Це все – пам’ятки культури. В цих домах вилетіли вікна, постраждав декор, а в деяких – пішли тріщини по стінах.
Ми поспілкувалися з начальницею Управління з питань охорони культурної спадщини, істориком та екскурсоводкою, щоб дізнатись більше про ці пам’ятки, їхнє відновлення та цінність для міста.
Від початку повномасштабного вторгнення в Україні внаслідок російської агресії було зруйновано або пошкоджено понад вісімсот об’єктів культурної спадщини. Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики. Серед постраждалих об'єктів – старі церкви, музеї, бібліотеки та меморіали.
"Не було прямих влучань та серйозних пошкоджень"
За словами начальниці Управління з питань охорони культурної спадщини Надії Лиштви, Дніпру пощастило більше за інші міста України, адже за два роки постійний ракетних атак у місті пошкоджено до 10 пам'ятників культурної спадщини. Не було прямих влучань в історично важливі будівлі, а лише страждало скло, декор та з’явились тріщини на стінах.
Надія Лиштва надала перелік цих будівель, а екскурсоводка Леся Логашова разом з заступником Музею історії Дніпра з наукової роботи Святославом Чируком розповіли про них більше.
Один із найкращих у місті прикладів неокласицизму в архітектурі житлових будинків 1930-х років – будинок на вул. Святослава Хороброго, 22.
Цей світло-жовтий будинок звели за проєктом відомого дніпровського архітектора Олександра Красносельського для працівників заводу ім. Ворошилова. Будівля має скошений кут, оздоблений чотириколонним портиком. Ще до початку повномасштабної війни частково від часу були пошкоджені ліпнина та скульптури.
Після 24 лютого 2022-го року цей будинок страждав від обстрілів росії двічі. І обидва рази це було скло.
Унікальна F-подібна пам'ятка на вул. Троїцька, 8
Це триповерхова цегляна житлова будівля з підвалом та горищем, розташована вона на неогородженій території.
"Первинно був побудований як прибутковий будинок у другій половині 1890-х років на земельній ділянці Бориса Топоровського. Тобто його здавали мешканцям під житло. А в 1918 році його націоналізували", – розповідає Святослав Чирук.
У будинку є арка проїзду з Козачої вулиці. Головні фасади мають еклектичне рішення (поєднує елементи різних стилів у одному просторі) у керамічній цеглі з численними ліпними вставками.
Після 1927 року ця будівля була у складі житлового кооперативу, пережила Другу світову без ушкоджень, про це повідомляє Управління з питань охорони культурної спадщини. Зараз в будинку розташований готель та квартири дніпрян.
Під час повномасштабного вторгнення в будинку вибухова хвиля пошкодила скло. Також дах споруди знаходився в аварійному стані. Тож місцева влада протягом місяця провела протиаварійні дії, замінила покриття та вікна.
Історична будівля на вул. Старокозацька, 10А
Це двоповерхова цегляна нежитлова будівля, з підвалом та горищем.
Головний фасад по вулиці теж має еклектичне вирішення. Бічні і задні фасади – без декору. Майже з усіх боків пам’ятки в різні роки виросло декілька прибудов і надбудов.
Споруда на вул. Старокозацька, 10А була зведена на початку 1890-х рр. спеціально для розміщення Товариства взаємного кредиту Катеринославського губернського земства. Архітектор будинку невідомий.
У 1920 – 1950-х роках тут працював один із відділків міліції, а в 1930-х частину будівлі займала спортивна зала товариства "Динамо". У 1960-х роках у будівлі певний час діяв Обласний будинок народної творчості. А з 1970-х рр. тут працює поховальне бюро, повідомляє Управління з питань охорони культурної спадщини.
Під час обстрілів в споруді постраждав декор, однак скло втрималось.
Житловий будинок на вул. Бельгійська, 7
"Цей будинок був побудований у 1900-1910 роки для інженерно-технічних працівників металургійного Олександрівського Південно-російського заводу у Катеринославі. Тут жили інженери іноземці бельгійського походження", – зазначає Святослав Чирук.
Будинок зроблений з сірої шлакової цегли, з напівпідвалом під частиною будинку. Дах – багатосхилий, складної форми. В плані має прямокутну форму з симетричними бічними крилами з боку дворового фасаду, в яких розташовані додаткові трьохмаршеві сходові клітини, повідомляє управління з питань охорони культурної спадщини.
Під час повномасштабного вторгнення в будинку від вибухової хвилі вилетіло скло.
На вул. Робоча постраждали кутові будівлі з баштами.
"Ці будинки були побудовані в 50-х роках двадцятого сторіччя за проєктом відомого архітектора Олега Петрова. Башти символізували ракети", – говорить Святослав.
Після прильоту міська влада ремонтувала засклення та самі башти. Одна з будівель й досі незаселена, адже в стіні з'явилась тріщина.
"Усі роботи по реставрації будівлі припинені"
Усі будинки, в яких постраждало скло, відновили протягом одного місяця коштом міського бюджету. За словами Надії Лиштви, з початком повномасштабного вторгнення значно ускладнилась саме реставрація пам'яток. Адже в воєнний час заборонено виділяти кошти на ремонтні роботи.
"Навіть якщо проєкти були затверджені до 24 лютого 2022-го, вони не будуть проплачені через постанову Кабінету міністрів про порядок розрахунку скарбниці впродовж воєнного стану. Тому всі роботи по реставрації припинені".
У Дніпрі чимало старих будівель яким вже більше ніж сто років. Наприклад, споруда на вул. Озерному майдані, 28, на Харківський, 5, проєкт старих сходів на вул. Шевченка, 33 – все це потребує ремонту і чекає завершення воєнного стану.
"У будь-який момент може статися вибух і кошти на реконструкцію будуть втрачені даремно. Тому зараз пріоритет – це армія", – зазначає Надія Лиштва.
"Місцеві ще більше починають вірити у перемогу"
Хоча реконструкція пам’яток заборонена в воєнний час, ніхто не може заборонити вивчати їхню історію та надихатися нею. Екскурсоводка Леся Логашова щодня має діло з важливими для міста будинками, адже кожні вихідні проводить екскурсії Дніпром. Фахівчиня зазначає, що дніпряни проявляють неабиякий інтерес до історії власного міста. До мешканців, які цікавляться історією, зараз приєднуються переселенці.
"Люди живуть та працюють у Дніпрі та багато хто з них цікавиться історією міста, в якому перебувають. Іноді буває, що екскурсії містом замовляють волонтерські хаби для організованих груп ВПО".
Аншлагові екскурсії Лесі це: "Історія заснування міста на Дніпрі", "Таємниці парку Шевченка", "Прогулянка Набережною", "Монастирський острів", "Історія однієї вулиці: Вулиця Барикадна", "Містичний Дніпро", кримінальна екскурсія "По обидва боки закону".
Фахівчиня вважає, що під час війни важливо продовжувати вивчати власну історію, бо це джерело натхнення та сил для боротьби з ворогом.
"Збереження та вивчення історичної спадщини сприяє росту духовності народу, інакше справжня культура поступається місцем хибним цінностям. Відчуття зв'язку з попередніми поколіннями дозволяє не повторювати помилок своїх предків".
Прогулюючись Дніпром, спостерігаючи за будівлями, які пережили не одну війну, революцію та кризу, місцеві ще більше починають вірити у перемогу, додає Леся Логашова.
Спеціально для КУСТа Леся Логашова проведе екскурсію "цікавинки катеринославської архітектури" у межах якої можна буде побачити останній дерев’яний будинок, будинок в стилі Гауді, будівлю міської думи, купецьку церкву тощо. Реєстрація на екскурсію тут.