Не для людей зі слабкими нервами: музей медуніверситету

Не для людей зі слабкими нервами: музей медуніверситету

У ньому можна побачити будь-яку частину людського тіла і не тільки.

Серед експонатів музею медуніверситету в Дніпрі є немовлята з аномаліями розвитку, всілякі людські тканини і органи та навіть скелет коня. Найстарішим експонатів – більше ста років. Їх вдалося зберегти з часів Другої світової війни. І тепер вони стали навчальним посібником для студентів, а для відвідувачів наочною демонстрацією.

Це третій матеріал з циклу про маловідомі музеї Дніпра. У першому ми говорили про експонати музею контрабанди, в другому – про нещодавно відкритий Музей історії Дніпра, а тепер розповідаємо про те, що зберігає у себе медуніверситет.

ПОПЕРЕДЖАЄМО: деякі фотографії – не для вразливих людей.

Зали тіл і тканин

"Сюди ми підводимо школярів і говоримо: «Якщо ти не хочеш мати ось таку дитину, то пити і курити не варто». Це справляє на них враження".

Немовлята в колбах зовсім не схожі на тих, які ми бачимо в пологових будинках. Тут є і зрощені близнюки, і плоди із зайвими органами або пухлинами, і дитина зовсім без мозку, і інший, своїм розвитком схожий на тварину.

"Він виглядає, як щось середнє між рибою та земноводним. Це колекція немовлят з аномаліями розвитку різних систем", – про експозицію розповідає завідувач кафедри гістології, професор Ігор Твердохліб.

Ці немовлята не були створені штучно. Їх доставляли з пологових будинків, і тепер вони – частина анатомічного музею.

Тут під високими стелями головного корпусу медуніверситету – ряди стелажів з частинами людських тіл, тканинами і органами. Найстаріші стали частиною експозиції ще в довоєнний час. Тоді це називалося анатомічним театром.

"Перші препарати привіз професор Микола Кахіані – засновник кафедри анатомії. Поступово театр розширювався, в ньому з'являлися нові унікальні препарати, які створювали самі співробітники", – розповідає професор Ігор Твердохліб.

Під час війни академію евакуювали в Середню Азію, але викладачам вдалося зберегти частину препаратів по підвалах. Після Другої Світової музей активно оновлювався – теж силами співробітників. До показу готувалися як окремі органи, так і цілі тіла. Ігор Твердохліб показує два таких.

"Під час війни в Кореї до нас доставили полонених. Коли вони померли від голоду, їх відпрепарували. У нас є десь з десяток цілих трупів. Це бездомні або розстріляні злочинці з в'язниць. Але зараз ми вже не маємо права працювати з тілами, тому музей поповнюється лише частковими препаратами".

Вони – наочний приклад того, як влаштований організм. А також допомога в освітньому процесі.

"Підходить екзаменатор і питає у студента: «Назви мені ось цей хребець. А як ось цей відросток називається? Що це за частка печінки? А покажи мені жовчний міхур»".

Зала дуже насичена, на стінах – картини, а по краях – воскові фігури. Вони зображують історичних особистостей, які зробили внесок в медицину. А в одному з кутів за великим столом зібралися керівники кафедр університету різних років.

"Андрій Везалий, засновник анатомічної науки, Микола Пирогов, видатний хірург-анатом, академік Володимир Воробйов, який зіграв величезну роль в становленні сучасного наукового і педагогічного виду кафедри. Особливий інтерес представляє інтер'єр, в якому ми бачимо фігури всіх керівників кафедри, починаючи з її засновника – професора Миколи Кахіані. Ці воскові фігури зробив один із завідувачів кафедри біології Сергій Стебельський".

Увічнили в цьому залі не тільки людей, є і зовсім незвичайні експонати. Наприклад, скелет коня Зіни. Ця тварина зіграла роль в розвитку навчального закладу.

"Під час війни корпус зруйнували дощенту. І саме на цьому коні ректор їздив під час його відбудови. Після смерті Зіну вирішили ось так зберегти".

Що ще є і як подивитися експозицію?

При кафедрах є інші приміщення з різними експонатами. Там можна подивитися колекцію мікроскопів. Найстарішому – більше двохсот років.

Мозок і серце одного з керівників кафедри біології. Віктор Гербільський заповів їх своєму університету.

Один з перших дипломів, які видавали в цьому виші. Марія Попова-Тищенко отримала документ про закінчення навчального закладу сто років тому. Це був найперший випуск.

Дзвіночки з усіх материків, крім Антарктиди. Колишня ректорка Людмила Новицька-Усенко привозить їх з поїздок. У неї вдома таких більше тисячі, а деякі вона приносить в рідний виш.

Найчастіше в музей медуніверситету запрошують школярів. Але записатися можна і самостійно ось за цим номером: 0960222408. Вам відповість Довгаль Геннадій Володимирович, завідувач кафедри анатомії.

Поділитися: