Минуле на дотик: Музей історії Дніпра

Минуле на дотик: Музей історії Дніпра

Крім обласного історичного музею, якому вже 172 роки, нещодавно у Дніпрі з'явився музей історії міста. Він інтерактивний: багатьох речей можна торкатися, а за допомогою QR-кодів та медіаекранів – ще більше зануритися в події минулого.

Ми спробували на собі все, що пропонує відвідувачам Музей історії Дніпра. І готові поділитися.

Мультимедійна історія

Перша інтерактивна фішка одразу на вході – фото з Олександром Полем. Через QR-код історична постать потрапляє у вашу фотокамеру, кілька секунд – і світлина з почесним громадянином Катеринослава готова.

"Олександр часто сидів у цьому будинку та читав газету, бо тут був англійський клуб. Тому фото з Полем роблять часто", – розповідає директор Музею історії Дніпра Олег Репан.

Окрім фотографії з Полем та просто довідкової інформації, у музеї є кілька атракцій, якими теж можна скористатись через QR-код. У першій залі можна "пройтися" катеринославською оселею й побачити, наприклад, автентичну ліпнину тих часів. Це ніби прийти у гості до когось із Катеринослава.

Експонати

Поряд з інтерактивними фішками є багато експонатів, що розташовані не під склом. Їх усі можна роздивитись та помацати – це особливість Музею історії Дніпра. Разом з Олегом Репаном досліджуємо, що у минулому носили учні до школи. У портфелі поряд зі щоденником, підручниками та зошитами – рогатка.

"Ми зібрали все, що могло бути у портфелі школяра у другій половині 20-го століття. А рогатку зробили самі працівники музею. Люди на неї дуже позитивно реагують. Одного разу до нас прийшли два дуже солідні чоловіки, старші за 60 років, і сперечалися, які рогатки краще та яким знаряддям краще стріляти".

Неподалік можна посидіти вже не у катеринославській, а у дніпропетровській квартирі. На диванчику – потерті журнали, а на тумбочці – патефон. Його можна самотужки завести, щоб послухати хіти минулого. У патефоні є таємничка – маленький сейф для голочок.

Одна з гордостей музею – справжній касовий апарат. На американському "National" можна відчути себе прикажчиком у катеринославському магазині. Важелями виставляєш ціну будь-якої речі – окремо заводиться кожна цифра суми, а потім вискакує каса. Відкриваючись, апарат звучить, як у старовинному кіно.

Зали музею

Ми описали лише одиничні експонати. Також тут є колекція цегли (більше 54 екземплярів різних катеринославських фабрик, а на одному з них залишився слід собачої лапки). Є археологічні знахідки з відбитками, на які можна подивитися через збільшувальне скло. А ще є кілька шухляд із написом "Відкрий мене", де слід понишпорити (ми знаємо, що там, але не будемо спойлерити).

Усього в музеї близько трьох тисяч речей, і кожну подарували відвідувачі.  

"Для нас важлива будь-яка річ. Хоч формально вона може коштувати недорого, але за нею стоїть справжня історія. Наш музей сфокусований на людині, тому ці експонати вкрай цінні".

Нині на першому поверсі є п'ять тематичних зал. Зала архітектури та інфраструктури, у якій ви дізнаєтеся про розбудову міста в різних аспектах; зала соціокультурної сфери – про медицину, освіту та культуру; зала тимчасових виставок, де зараз дві експозиції: одна – присвячена Олександру Полю, друга – дарувальникам музею; зала про торгівлю та остання – з фільмом про дніпровські пороги та мости. Цікаво, що розповідь у цьому фільмі веде лоцман. Окремий музей, присвячений цій незвичайній професії, готують до відкриття.

У музейників є великі плани й на другий поверх Будинку губернатора.

"Там ми плануємо приймати виставки з інших міст. Також на другому поверсі буде кінозала, де будемо показувати фільм про історію нашого міста. Наступну залу присвятимо людям міста – не політикам, а тим, хто працював у спорті, медицині, економіці. Ще одну – промисловості: від перших фабрик до сучасності. І остання зала буде про космос. Там свідомо будемо говорити і про радянський час, і про теперішній".

Дніпрополія

Музей розповідає про історію не тільки через експозиції. Там створили буклет, комікс, настільну гру та 3D пазл, присвячені Олександру Полю. І стікерпак для телеграму "Дніпряни зрозуміють" із видатними діячами нашого міста. Там є Фабр, Нірінберг, Блаватська, Езау, Янгель та інші.

3D-пазл "Амурський міст"
Буклет "Олександр Поль: 15 цікавих історій" та комікс "SUPERPOL. Той, що ніколи не здавався". Фото: Музей історії Дніпра

20 серпня в музеї буде дві авторські екскурсії про Поля, на яких розіграють буклети "Олександр Поль: 15 цікавих історій" та 3D-пазли "Амурський міст". Ще екскурсії будуть спробою поглянути на нього як на живу людину, зі своїми плюсами й мінусами. Початок екскурсій – о 14.00 та о 17.00.

Настільна гра "Дніпрополія". Фото: Музей історії Дніпра
Стікерпак "Дніпряни зрозуміють" від Музею історії Дніпра

Музей історії Дніпра працює з 10:00 по 18:00 годину, крім понеділка. Каса закривається о 17 годині.

Квиток можна купити тут.

Також щодня о 15:00 проходить екскурсія без додаткової оплати (лише вартість квитка).

Телефон для довідок: 095 294 000 9

Поділитися: