Приклад людських дурощів: музей контрабанди

Приклад людських дурощів: музей контрабанди

У ньому можна побачити те, що незаконно намагалися ввезти або вивезти з України.

Труби з кокаїном, туфелька з коштовностями в підборі та старовинні книги – його експонати. Музей контрабанди розташований в Університеті митної справи та фінансів. Про нього мало хто знає, але той, хто дійшов сюди, дивується побаченому. Розповідаємо, чому цей музей заслуговує на увагу.

Цим матеріалом ми відкриваємо цикл про маловідомі музеї вишів Дніпра.

Затриманий експонат

Липень 2010 року. В одеський порт теплоходом доставили металобрухт з Болівії – контейнери з трубами для бурильних установок.

Той самий металобрухт. Фото: пресслужба Держмитниці

Здавалося б, що може бути підозрілого в купі брухту? Але його імпорт не характерний для України – раз, Болівія як відправник входить в зону ризику – два, і три – буквально кілька днів тому тут вже затримали 152 кілограми кокаїну. Митники вирішують оглянути контейнери. Під час обшуків нічого незвичайного не знаходять. Та й рентгенівські установки показують, що все в нормі. Але правоохоронці приймають рішення розпиляти лом.

Фото: пресслужба Держмитниці

Труби виявилися тришаровими матрьошками. Всередині – ще дві інші труби, а між ними щільно утрамбований кокаїн. З металу вирізали 582 кілограми наркотику – це найбільша в історії України партія. На той час за цінами чорного ринку вона могла "заважити" на 60 мільйонів гривень мінімум.

Фото: пресслужба Держмитниці

Номер контейнера з Болівії та розрізана труба з білим порошком зараз зберігаються в музеї Університету митної справи та фінансів. Тепер ці предмети – експонати. І найчастіше питання від відвідувачів, які приходять подивитися на них, – чи справжній кокаїн на металі.

"Якщо гості дозрівають до тієї кондиції, щоб жартувати, вони завжди цікавляться, що в цій трубі. У нас завжди є привід відповісти їм: "Вибачте, того, що в ній було, вже немає, ми-то тут навіщо?" Насправді труба – та сама, а ось замість наркотику звичайний замінник, який нагадує кокаїн", – розповідає ректор університету Дмитро Бочаров.

Дмитро Бочаров

Зал людських дурощів та дорогі реліквії

Музей історії митної справи України складається з трьох залів – історичного, де зібрані пам'ятки різних століть, зали з пошуковою технікою, завдяки якій вдається викрити злочинців, і зали контрабанди. Останній – найцікавіший. Адже саме в ньому можна побачити сотні експонатів, які свідчать, як тут кажуть, про людські дурощі.

Один з них навіть дають потримати. Більше метра в довжину і важко відтягує руку японська катана. Меч довжиною з мене намагалися провезти… через аеропорт.

"Значна частина ножів вилучена саме в аеропортах. Як правило, ці предмети ховають в багажі. Мені здається, це досить нерозумне рішення. На що розраховує людина, яка намагається приховати японську катану від митного контролю?".

Але найдорожчі в цьому залі не ножі і навіть не труба із залишками псевдо-кокаїну, а книги. Стародруки зберігаються за склом. Скільки коштує кожне – не беруться підрахувати.

"Це оригінальні книги 17-18 століть. Більша частина – екземпляри першого тиражу. Вони були вилучені при спробі вивозу з країни. Це дійсно речі, які мають і культурну, і фінансову цінність".

Тут ще можна подивитися на незвичайні сховища, в яких люди намагалися провезти коштовності або заборонені предмети.

Поповнення експозиції та екскурсії

Всі ці експонати були зібрані десять років тому. Почали з історичного залу, саме його предмети було дістати найпростіше: багато зберігалися в будинках у співробітників, тому їх просто принесли в окреме приміщення.

А ось контрабандні предмети отримали від самих правоохоронців після затримання. Раніше виш був відомчим, і зробити це було простіше. Але потім його реформували, тому зараз музейники намагаються знайти шляхи, щоб поповнювати колекцію.

На екскурсії в музей приходять посли та цілі делегації, учні шкіл та ліцеїв. Розповідають про предмети і самі студенти університету, і викладачі. Індивідуально відвідати зали не можна, а ось якщо набереться група з 10-15 чоловік, її без уваги не залишать.

Номери телефонів, за якими можна записуватися: (056) 756-05-58, (066) 510-01-35, (098) 451-01-82.


В Університеті є не тільки Музей історії митної справи України. Ще там можна подивитися найбільшу колекцію форменого одягу митників з різних країн (зверніть увагу на костюм з Кореї) та зібрані банкноти і монети – теж привезені з усього світу.

Поділитися: