Світло у вікні навпроти. Чому дніпряни скаженіють, коли у них немає електрики, а у сусідів є?

Світло у вікні навпроти. Чому дніпряни скаженіють, коли у них немає електрики, а у сусідів є?

КУСТ зібрав скарги від містян, поговорив з представником ДТЕК та психологом.

З листопада 2022 року люди подали у НКРЕКП понад 2,5 тисячі скарг на нерівномірне відключення від електропостачання.

У цьому матеріалі ми зібрали скарги мешканців Дніпропетровщини щодо несправедливого вимкнення електроенергії, поставили всі ці запитання спеціалісту з ДТЕК та попросили психолога Маю Михайлову пояснити, чи виправдана така реакція на несправедливість.

А ще ми зібрали найкращі меми на цю тему.

Що це за звичка – скаржитись на сусідів?

"Ваші графіки не працюють за даними адресами м. Кам’янське: бул. Незалежності 17, 15, 7, 9, 5, 3; Воїнів-афганців 1, 2, 3, 6, 4а, 4б, 4в, 5а, 5в, 11а, 11г, 14, 16. ЗА ФАКТОМ У НИХ ЗАВЖДИ БУЛО СВІТЛО (хоча на вашому сайті зазначено відключення), де рівномірне і справедливе відключення, чому заощаджувати повинні інші?", – пише кам’янчанка.

Фото: focus.ua

"Маємо будинки на Гагаріна 112-124, постачальник ДТЕК. Тут слід додати що якимось чином ми заживлені через мережі ЦЕК і нас вимикають по їхніх графіках. При цьому будинки з нашої ж групи за іншими адресами не вимикають вже 4 доби. Виглядає що вимикають весь час одні й ті самі будинки",слова іншого споживача.

"У котельні 2 лінії, чому відключають відразу 2. Чому поруч порожня будівля колишнього санаторію постійно з освітленням, а мешканці будинку без світла та тепла? Чим ми гірші за мешканців вулиці Робочої, або, наприклад, Нігояна?", – пишуть тут.

"Котельню на Щепкіна відключають разом із будинком. Тож мешканці, які отримують від неї тепло, залишаються під час відключень не лише без світла, а й без тепла. Прохання враховувати це за відключення. Чи не відключати хоча б одну лінію", – просять у соцмережах Дніпровських електромереж.

ДТЕК на це відповідають, що вони не відключають лінії, які живлять об’єкти критичної інфраструктури, а списки критичної інфраструктури надає місцева влада – військово цивільна адміністрація. Тобто, якщо вашу котельню вимикають, варто звертатись до цього органу.

Фото: focus.ua

"Чому в багатьох будинках зовсім не вимикають світло? Чому економія здійснюється на одній частині будинків, а друга частина користується на 100%? Писали, що їх (сусідів – прим. авт.) будуть вимикати вручну, але цього ніхто не робить. Можливо, якби й насправді всі були на рівних умовах, то й економити потрібно б було менше. Обходились би по дві години на добу, але всі. А не так, як зараз, одні сидять по 8 годин на добу без світла, а другі зі світлом цілодобово", – скаржиться в коментарях споживачка.

"Предприятия стоят, зачем они по ночам сияют как ёлки. Если кто-то хочет чего-то украсть, то украдёт и днём", – додає інша споживачка.

Фото: focus.ua

Громадяни скаржаться навіть на сусідні міста.

"Скажіть, йде економія за рахунок маленьких міст? У Жовтих Водах ні школи, ні садки не працюють, повно покинутих будинків та підприємств. Коли є світло, далеко не всі вікна світяться. Але! Виходить "вигідно" забрати світло у побутових користувачів провінційного містечка! Переліміт по області, виходить через маленькі міста, де немає ні роботи, ні світла? І коли є можливість дати світло, знову скорочують маленькі міста? Чи багато заощадили, не вимикаючи світло в Дніпрі, наприклад, і вимикаючи його в Жовтих Водах із двома вулицями?".

Окрім цього, жителі скаржаться на ввімкнене вуличне освітлення в той час, коли світла в домівках немає. У ДТЕК кажуть: "Ми не займаємось відключенням вуличного освітлення".

Фото: nv.ua

Голос з народу

Ми окремо поспілкувались з жителькою Дніпра Юлією Олексієнко, яка страждає через несправедливі вимкнення: труби в її квартирі замерзають, бо за ті години, що є світло, просто не встигають прогрітись. Мама жінки живе у гуртожитку, де немає газу, а щовечора зникає і світло. Після роботи вимушені їсть холодну їжу в холодній кімнаті. Тоді як у будинку навпроти світло є завжди.

"Припустимо, 50 % будинків відключають двічі на добу по 4 години, а 50 % не вимикають взагалі. А якби відключали всіх за справедливістю, то обійшлися б один раз на добу на 4 години. Або двічі по 2 години. І це не створювало б стільки незручностей. У мене дитина, яка вдома ходить у ста одежинках та капюшоні, і мені теж некомфортно по 8 годин на добу сидіти без світла. В будинку навпроти світло не вимикають. І це не заздрість, а почуття образи. Адже якби відключали всім, то дискомфорту було б набагато менше. А так виходить, що економія йде коштом тих самих будинків.

Ніхто на скарги не реагує. Це ж потрібно виїжджати та вимикати вручну будинки, які підключені до критичних інфраструктур. А цим ніхто не хоче займатися. Простіше вимикати кілька разів на добу будинки, які вимикаються дистанційно. Є мета вкластися в ліміт, будь-яким способом. Зате розумники, у яких не відключають світло, кричать голосніше за всіх, що ми заздримо і виливаємо свою злість".

Фото: Twitter

Нам вдалось додзвонитись до ДТЕК

Ми поспілкувались з комунікаційницею "ДТЕК Дніпровські електромережі" Інною Музичук щодо скарг на сусідів, які їм надходять. Вона розповіла, чому виходить, що одні будинки зі світлом завжди, а інші – ні.

"Будинки, які на критичній інфраструктурі, вимкнути неможливо. Інакше лікарні та котельні залишаться без електрики. У більшості випадків, де є можливість під'єднати їх якось інакше, ми це давно зробили. Була зустріч з ОСББ, щоб ті будинки, які не вимикаються, вони вимикали самостійно по тих графіках, що й інші. Як багато охочих це робити – я не знаю. Відомо, що в Києві проєкт успішно реалізовано. Багато ОСББ пішли назустріч, будуть самостійно вимикати свої будинки за графіком.

Багато хто не повною мірою розуміє, чому світяться ті чи інші об’єкти. Наприклад, у компаній і бізнесів є генератор, а людей це дратує. Вони вимагають від нас вимкнути їх, а ми ніяк не можемо це зробити. Вуличне освітлення, торгові комплекси – претензії до бізнесу. Скарги на нерівномірне вимкнення – ми перевіряємо кожну адресу, дивимось, чи дійсно така ситуація, чи можна щось зробити. Якщо є можливість якогось нашого втручання, звісно, все виправляється. 

Фото: focus.ua

У нас працює автоматика, доводиться вимикати дистанційно. А є місця, куди потрібно виїжджати, бо там некоректно спрацьовує або вмикається. До того ж бази мереж та адрес переглядається у процесі, актуалізується, бо деякі будинки не були враховані. За декілька місяців ми вже майже всі прорахунки подолали, соціальна справедливість дотримується. 

У кожному домі є свої внутрішньобудинкові мережі, на які не впливає система розподілення – ані ЦЕК, ані ДТЕК. Всі ці мережі йдуть до ТП (трансформаторної підстанції), яка обслуговує певні будинки. Це вже на відповідальності ОСББ або компанії-управительки. Лінію, від якої живиться ТП, ми не можемо вимикати, бо до неї ще під’єднано критичні об’єкти. Власне ОСББ свій дім від ТП може вимикати самостійно, бо внутрішньобудинкові мережі це вже їх зона відповідальності". 

Фото: stihi.in.ua

"Заздрість – чудове почуття", – дніпровська психологиня пояснює механізми сусідських війн

Але попри все, українці не здаються. Ба більше, вони перетворюють невдоволення у жарти. Ходить легенда, що насправді сусідські будинки, в яких є світло, живлять від енергії злості їхнього мешканця, який побачив, що магазин працює на генераторі.

Ми поспілкувались з Маєю Михайловою, яка пояснила нам, чому сусіді конфліктують, скаржаться один на одного, а потім жартують про це.

Фото: Майя Михайлова

"Заздрість – чудове почуття. Але якщо не вміти з ним впоратись, то може статися багато неприємних речей. Коли немає можливості щось змінити у своєму житті, починаєш активно цікавитись життям навколо. У мене багато співчуття до тих людей, які не мають свого насиченого життя і змушені отримувати емоції від інших.

У психотерапії я з таким почуттям працюю. Насамперед ми з клієнтом вчимося його розпізнавати, потім локалізуємо його. І коли почуття вже виходить на поверхню і стає видимим та явним, тоді можна пошукати в ньому багато ресурсу.

Коли ж одна людина хоче зробити іншій відверто погано, цілком можливо, що ця людина дуже самотня або їй дуже погано. І замість того, щоб щось змінити, вона бореться із цим звичним та знайомим методом.

Про сусідські війни ходять легенди. Вони відбуваються тому, що не завжди люди мають навички спілкування. Адже одну і ту ж саму ситуацію можна озвучити й вирішити дуже по-різному. Іноді немає бажання від обох сторін щось змінити.

Можна спробувати припинити говорити претензіями одне до одного. Адже у претензії не станеться діалог. Перестати звинувачувати,  навчитися говорити про свої почуття та про себе.

І просити. Озвучувати. Ми ж не вміємо читати думки!

Зараз усі живуть за умов максимального стресу. І не всі вміють і можуть із ним впоратись, щоб не бути токсичним до інших людей. І навіть не завжди це розуміють. Іноді це походить від агресії. Іноді від образи та безсилля. Причини можуть бути різними.

Гумор сам по собі це чудово. І в нашій складній ситуації дозволяє не поїхати "кукухою". Сміх – спосіб скинути емоцію. Справжню. І це захисний механізм. Завдяки цьому (як і багатьом іншим мемам з приводу війни в тому числі) залишаєшся при здоровому глузді.

Зараз дуже важливо дбати про себе та свій психічний стан. І шукати нових опор. Коли опори повернутися – зменшиться напруга і конфліктів поменшає".

Фото: censor.net

Поскаржитись Зв’язатись з ДТЕК можна тут.

Фото: focus.ua

Поділитися: