"За роки роботи отримав з десяток ударів струмом". Бути дніпровським електриком у наш час

"За роки роботи отримав з десяток ударів струмом". Бути дніпровським електриком у наш час

Комунальник розповідає про вимкнення світла, неадекватних жильців і курйозні випадки у роботі.

Їдкий запах гарі та присмак недавньої пожежі – мешканці будинку на Полігонній без світла. Спочатку їхні мережі не витримали перевантаження, а потім хтось із сусідів, намагаючись відремонтувати систему, пошкодив ізоляцію кабелю. Тому і спалахнуло у будинку. 

Щоб повернути людям у квартири електроенергію на місце вирушає… Ні, не Супермен, а дніпровський електрик Олександр Приходько.

Олександр Приходько

В його арсеналі тестери, електричні викрутки, ізольовані плоскогубці. Кілька годин роботи руками – десятки жителів врятовані. У їхніх оселях нарешті холодильники холодять, бойлери гріють, а лампочки – світять. 

Олександр Приходько працює електриком вже понад сім років і, попри деякі суперечки із мешканцями, кидати свою роботу не думає. Ми дізналися про те, з чим чоловік стикається щодня. 

"Якщо заявка надійшла протягом дня – мушу виконати"

Почав "пальці пхати у розетку" ще з самого дитинства, мені завжди подобалось робити щось руками, ремонтувати магнітофони. Вже тоді усі знайомі знали про моє захоплення, а тому нерідко звертались за допомогою зі своїми приладами. Близько дев'яти років тому потрапив на курси від центру зайнятості, до того працював водієм навантажувача. Навчався на зварювальника, проте потрапив до ЖЕКу на посаду електромонтера і ще тоді зрозумів – це остаточно моє. У професії подобалося усе – від робочої рутини до спілкування з мешканцями. 

Зараз працюю за графіком з восьмої години ранку і до п’ятої. Але часто до нас приходять критичні заявки, тоді доводиться затримуватися. Бувало і таке, що працював всю ніч, а зранку знову на роботу. Ще з ЖЕКу виніс правило: якщо заявка надійшла протягом дня – мушу виконати. Мешканців без світла ніхто не залишає.

"Коли все вже згоріло, викликають електрика"

Вивчитись на електрика було не складно, але труднощі виникли вже під час роботи. Щодня стикаюсь із тим, що мешканці самі намагаються щось відремонтувати. І тільки, коли все вже згоріло, викликають електрика та починають шукати винного. З останнього – жителі однієї з квартир будинку, що знаходиться на балансі "Житлосервісу № 14", спробували відремонтувати електрику власноруч. В результаті сталось замикання, спалахнули два кабелі. Хтось пошкодив їхню ізоляцію.  

"Нам все одно, нам необхідно світло"

Буває таке, що приходиш, вимикаєш світло, щоб почати ремонт, а мешканці самі біжать та вмикають його. Ось це велика проблема для нас – електриків. Як правило, з цього починаються скандали. Я намагаюсь людям пояснити, що тривають ремонтні роботи, а часто чую у відповідь: "Нам все одно, нам необхідно світло"

Така поведінка ставить під загрозу життя електрика, що працює на лінії. Тому у моїй роботі головне – обережність і техніка безпеки. Коли я приїжджаю на виклик, першим ділом йду у щитову, вимикаю електропостачання, закриваю її на замок та вішаю табличку про те, що триває ремонт. Та нерідко це не вберігає від наполегливих мешканців. За роки роботи отримав з десяток ударів струмом. Іноді він проходить через все тіло, а інколи – по руках, якщо встиг вчасно зреагувати. Досвід показує, що в моїй професії до такого потрібно бути готовим у будь-який момент.

"Я ж плачу за електроенергію, все інше не мої проблеми"

 Багато складних випадків трапляється через несвідоме ставлення людей до споживання електроенергії. Особливо зараз – узимку. Людям холодно,  вони починають вмикати купу потужних обігрівачів. Як правило, мешканці  займають позицію: "Я ж плачу за електроенергію, все інше – не мої проблеми". Мало хто замислюється над тим, що подібне зловживання  згодом приведе до короткого замикання чи займання. Але зараз запровадили корисну функцію – можна дистанційно обмежити навантаження на електромережу. Це допомагає запобігти займанням електрики, проте зараз цим займається лише ДТЕК.  

"Хотіли переконатися, чи не зламалося щось всередині" 

Ось на одній адресі люди збиралися ламати щитову через те, що не вірили в те, що у них планове відключення світла. Хотіли переконатися, чи не зламалося щось всередині. Це дуже серйозно. Добре, що вони мені зателефонували, а я проїжджав повз. Вони б зламали та пішли, а при ввімкненому світлі дитина залізе – буде горе. Я пояснив людям, що не варто такого робити. 

Частковий блекаут звичайно значно додає нам роботи. Люди залишають усі електричні прилади у розетках та чекають, коли з’явиться світло. А потрібно робити навпаки: все вимикати з мережі. Також іноді люди купують бар'єри, рубильники та сподіваються, що це їх вбереже: "Я поставив – отже, все буде добре". Насправді ж вони не врятують, самі згорять та пів будинку заразом погоріти може. Найкраще брати стабілізатор на квартиру.

"У моїй роботі більше позитиву"

У мене немає часу на стрес та поганий настрій, бо, окрім налагодження постачання електроенергії, я заспокоюю мешканців, які підходять до мене кожні 5 хвилин та запитують "А коли світло? А чому так довго?".  

Мені здається, що іноді людям потрібна не моя робота, а більшою мірою – увага. Так, приїжджаю на виклик до якоїсь бабусі, вона в розпачі, плаче. Я її заспокою, кажу, що все буде добре. І вже, навіть якщо щось буде йти не за планом, щось не виходитиме, старенька впевнена – я все зроблю. Для мене найважливіше у моїй професії – це допомагати людям, дарувати їм комфорт та спокій.

Поділитися: