Виплати по-новому і не для всіх. Кабмін змінив правила отримання грошової допомоги для переселенців. Діяти вони почали з 1 березня 2024 року. Якщо коротко, то претендувати на кошти зможуть лише окремі категорії. Як за півтора місяця це вплинуло на життя переселенців у Дніпрі – розбираємося у цій статті.
Що таке виплати ВПО та хто може їх отримати?
Виплати ВПО – це гроші, які держава платить переселенцям для підтримки. Їх можна витратити, до прикладу, на оренду житла або комунальні послуги. Ця система виплат працює в Україні з 2014 року. Щоправда, до повномасштабного вторгнення працездатні переселенці отримували 442 гривні щомісяця, для дітей ця сума складала 1000 гривень. Після 24 лютого 2022-го розмір виплат збільшився: 3 тисячі гривень для дітей та людей з інвалідністю, всім іншим – по 2 тисячі.
Після двох років повномасштабної війни Кабмін вирішив звузити список тих, хто може отримувати виплати ВПО. На це не в останню чергу вплинув і низький рівень працевлаштування. Наприкінці 2023 року лише 40% переселенців, що отримували виплати, мали при цьому роботу. Відтак, за новими правилами, допомогу автоматично подовжать найуразливішим категоріям:
‣ людям з інвалідністю І чи ІІ групи, дітям з інвалідністю
‣ пенсіонерам, якщо вони отримують пенсію менше ніж 9 444 гривень
‣ дітям-сиротам та малюкам, позбавленим батьківського піклування. А також їхнім опікунам
Чи можуть подовжити ваші виплати?
Переселенці, які не потрапляють у ці категорії, мають самостійно писати заяви в місцевому управлінні соцзахисту. Виплати продовжать на 6 місяців. Утім, претендувати на них можуть не всі. По-перше, це родини, які переїхали після січня 2022 року та мають дохід на одну людину менше ніж 9 444 гривень. Далі – сімʼї з дітьми, що проживають у зоні бойових дій. А також якщо в населеному пункті немає можливості віддати дитину в садочок, а навчання у школі відбувається онлайн або змішаному форматі.
Також отримати державну допомогу можуть родини, де доглядають за дитиною або дорослим (лише І група) з інвалідністю. І, нарешті, вагітні жінки – починаючи з 30 тижня.
При цьому усі працездатні члени родини мають знайти роботу або протягом місяця з призначення допомоги стати на облік у службі зайнятості. Інакше – виплати скасують.
"Я не розумію, як можна скасувати виплати?". Історії переселенців, які обрали Дніпро другим домом
Наталія до Дніпра переїхала з Краматорська, що на Донеччині. Це було у березні 2022 року. З травня отримувала грошову допомогу. У жінки є син, але дорослий, тож претендувати на виплати вона не може.
"Я працюю, документи на відновлення виплат подавати навіть не намагалася. Знаю, що не можу їх отримувати згідно з новим законодавством. Звісно, якби ці гроші були – вони б стали великою допомогою", – пояснила Наталія.
Як саме втрата грошової компенсації вплине на сімейний бюджет – Наталія поки не розуміє. Кошти не отримувала тільки місяць. Водночас брат жінки має інвалідність, а її мати – пенсіонерка, тож вони можуть претендувати на виплати від держави.
А Борис грошові виплати отримував ще до повномасштабного вторгнення – він переселенець з Криму. Там мав свій будиночок, де жив до 2014 року:
"Коли прийшли окупанти-фашисти, я став постійно від них потерпати: чіплялися, обзивали бандерівцем. А одного разу прибіг до мене сусід та сказав "Там одного хохла вбили". З такою радістю він це промовив, що я йому ледве пику не набив".
Тож Борис вирішив виїжджати з окупованого півострова до міста, в якому народився, – Дніпра. Тут став на облік ВПО і отримував виплати. Це – єдине джерело доходу, адже пенсію чоловікові не платили.
"Я суджуся з пенсійним фондом. Кажуть, що не маю пенсії, бо дані залишилися в Алушті. А того тижня відкрив в інтернеті особисту справу, і бачу – начебто нарахували кошти. 1200 гривень. Навіть не знаю, що на ці гроші купити можна", – розповів Борис.
Та поки кошти від пенсійного фонду на картку не прийшли, не нарахували і виплати ВПО:
"Я кажу соцпрацівникам: "Дайте мені якийсь висновок, чому мені не нарахували виплати ВПО?". На що мені жити? Сказали, що потрібно заново писати заяву, я написав, сподіваюся, схвалять".
Подала заяву на подовження виплат і Тетяна. Вона – мама двох дочок. Коли їхала з рідного Бахмута, що на Донеччині, була вагітна меншою дитиною.
"Тоді, наприкінці березня 2022, було чутно вибухи на околицях, але в самому місті бойових дій не було. Щойно ми поїхали – почалися. Вирішили перебратися до Дніпра, одразу стали на облік ВПО", – розповіла Тетяна.
Коли дізналася, що грошову допомогу скорочують, була у стані шоку, згадує жінка. Ті кошти, які отримувала на дітей та себе, принаймні покривали вартість оренди квартири.
"У чоловіка постійні відрядження, тож я з дітьми фактично живу сама. Я не розумію, як можна скасувати виплати, коли люди без житла. У нас нічого немає. Військові дії не закінчилися. Якби нам виплатили якусь компенсацію за втрачені домівки, ми могли б купити житло тут. А так…", – розповіла Тетяна.
І хоч заявку на подовження виплат у соціальному центрі прийняли, чи схвалять її – Тетяна не знає. Тож поки чекає на квітневі виплати.
Які результати нових правил отримання виплат?
Кількість переселенців, що отримують гроші від держави, скоротилася у чотири рази. Такі цифри називає член комітету з прав людини, деокупації та реінтеграції ТОТ Сергій Козир. За словами посадовця, до введення нових правил гроші отримували 2,6 мільйона переселенців, нині ж – лише 600 тисяч. Загалом в Україні в Україні зареєстровано майже 5 млн громадян, які покинули своє місце проживання внаслідок (на середину серпня 2023-го).
Цей текст став можливим в межах програми "Єднання заради дії", що втілюється IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключно відповідальністю ГО "КУСТ" та необов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США.