Check-up конструктор, сантиметрова стрічка, важливі аналізи.
"Не на часі", "дорого", "займе багато часу" − саме це кажуть собі люди, які кілька місяців/років відкладають медичне обстеження організму. Однак лише за минулий рік у 531 тис. українців діагностували цукровий діабет, було виявлено 110 тис. нових випадків онкології і психічних розладів у 90% населення. Та все це можна попередити вчасною профілактикою. Про важливість регулярного чек-апу організму, чому треба обстежувати, навіть якщо не болить та як заощадити, нам розповіли у медичному центрі "AMBY". Це партнерський матеріал з Юлією Коваль − сімейною лікаркою, нутріціологинею, викладачкою у європейській школі "Nytri Lab" та блогеркою.
"По обличчю зрозуміло, що пацієнт чекає лише на призначення пігулок"
Зазвичай на прийомі Юлія виділяє час, щоб поговорити з пацієнтами про здоровий сон, харчування, ментальний стан. Але деякі реагують негативно. По емоціях та обличчю вона розуміє, що пацієнт чекає лише на призначення пігулок. Але є відсоток людей, які цікавляться своїм здоров'ям і приходять до фахівчині, аби запобігати захворюванню.
− Мене нічого не турбує, але в мене обтяжена спадковість по онкології.
− У моєї мами цукровий діабет і я не хочу цього для себе. Що ви мені порадите? − саме з такими запитами звертаються деякі пацієнти до Юлії.
"Що зазвичай змушує пацієнта прийти до лікаря? Біль, температура… Але, на жаль, багато розповсюджених захворювань спочатку себе не проявляють. Наприклад, зміни в ліпідному обміні, які можуть з часом призводити до інфаркту, інсульту. Або предіабет, який є попереднім станом розвитку цукрового діабету", − зазначає лікарка.
Юлія згадує історію своєї пацієнтки, яка назавжди закарбувалася у неї в пам'яті. У лікарки є окремий чат в телеграм з пацієнтами, куди вона періодично надсилала цікаві медичні дописи. Одного разу вона відправила матеріал з акцентом на рак молочної залози, який надихнув одну з учасниць чату пройти мамографію.
"Виявилось, що у неї злоякісне новоутворення. Його помітили вчасно, тож ми змогли його вилікувати і у неї зараз все добре".
"Не люблю, коли пропонують стандартний check-up для всіх"
Практика показує, що більшість хвороб можна попередити завдяки регулярному чек-апу організму. Та багато людей відмовляється від обстеження, бо вважають, що це дорого та довго.
"Я не дуже люблю, коли пропонують стандартний check-up для всіх. Там дійсно може бути багато витрачених коштів дарма на аналізи, які не потрібні конкретному пацієнту. Гарний варіант для тих, хто хоче обстежитись швидко і не витрачати гроші на зайве − це check-up конструктор".
Як працює check-up конструктор?
Самостійно чи з допомогою сімейного лікаря можна скласти комплекс обстежень індивідуально за вашими запитами. Туди будуть входити лише ті аналізи та УЗД, які актуальні для вашого здоров'я.
Такою послугою можна скористатися у медичному центрі "AMBY", вартість check-up конструктора − від 2000 грн. За словами лікарки, пройти повне обстеженням можна всього за два дні.
Які аналізи варто здавати регулярно?
Лікарка радить проходити check-up організму раз на рік. Серед аналізів, які обов'язково варто здати усім дорослим:
‣ Загальний аналіз крові. Він покаже чи є запальні процеси в організмі, допоможе виявити дефіцит заліза, вітаміну В12, фолієвої кислоти, міді, цинку тощо.
‣ Після 35 років, або якщо є надмірна маса тіла, обов'язковий аналіз на глюкозу у крові − це допоможе вчасно виявити діабет.
‣ З 20 років потрібно здавати ліпідний комплекс: він покаже рівень холестерину та його фракцій. Якщо він у нормі, то можна повторити аналіз через три роки.
‣ Перевірка щитоподібної залози.
‣ Жінкам репродуктивного віку важливо здавати аналіз на феритин, аби запобігти анемії.
‣ Вітамін D.
‣ Печінковий комплекс.
‣ Сечова кислота.
‣ Консультації стоматолога та гінеколога.
‣ Тест на рівень тривоги та депресії.
"Зараз дуже багато пацієнтів молодого віку, але вже з діабетом. Наприклад, на минулому тижні був пацієнт, якому щойно виповнилось 40. За аналізами у нього глюкоза була 13 − це дуже висока (норма − від 3.5 до 5.5.) Я зрозуміла, що у нього вже цукровий діабет. Якби він прийшов раніше, ми б могли йому запобігти", − розповідає Юлія.
"Цей кейс мене вразив"
"До мене звернувся пацієнт, який 5 років здавав аналізи профілактично, але після нічого не робив і не консультувався з лікарем. Виявилось, що він весь час ходив з предіабетом та порушенням ліпідного обміну. Зваживши усі ризики, я запропонувала йому два варіанти: перший − піти шляхом медикаментозної корекції пігулок (але дози лише б зростали з часом), другий − змінити спосіб життя, знизити вагу".
Пацієнт обрав другий шлях: під контролем Юлії змінив харчування, збільшив фізичну активність і схуд на 10 кг. Через три місяці він отримав разючі результати покращення ліпідного обміну, тим самим попередив розвиток цукрового діабету, покращив вуглеводний обмін.
"Цей кейс мене вразив і дуже запам'ятався", − говорить Юлія.
"Наразі зросли ризики серцево-судинних захворювань, інфарктів, інсультів"
Багато людей нехтують профілактикою та зосереджуються вже на захворюваннях. Насправді ж, вона потрібна для того, аби вчасно виявити стани, які можуть призвести до ускладнень і їх відкорегувати. Серед найрозповсюдженіших захворювань, які Юлія виявляє у своїх пацієнтів − порушення ліпідного та вуглеводного обміну, що пов'язане із нашим харчуванням.
"Зараз, на жаль, неякісні продукти багаті на трансжири. А через малорухливий спосіб життя, який веде до надмірної маси тіла, дуже часто виявляю цю проблему у багатьох пацієнтів. Порушений ліпідний обмін − це ризик серцево-судинних захворювань, інфарктів, інсультів".
Інші, найбільш розповсюджені проблеми − це дефіцити (нестача заліза, вітаміну D) та предіабетний стан.
Як перевірити себе вдома?
За словами Юлії, є дуже швидкий спосіб, як перевірити себе вдома за допомогою сантиметрової стрічки.
Річ у тім, що надмірна маса тіла та ожиріння асоційовані з виникненням багатьох захворювань. Тому їх профілактикою є підтримка маси тіла в межах норми.
Для того, аби дізнатись свої дані у домашніх умовах, потрібно визначити 2 показники − індекс маси тіла та окружність талії.
Індекс маси тіла розраховується за формулою: вага (кг)/ зріст в квадраті (м).
Якщо показники в межах 18.5-24.9 - у вас нормальна вага.
Від 25.0-29.9 - зайва вага.
Показник більше 30 розцінюється, як ожиріння.
Найбільш небезпечний − абдомінальний жир, що накопичується на рівні талії в черевній порожнині і може слугувати фактором ризику появи серцево-судинних захворювань, інсульту, інсулінорезистентності та розвитку цукрового діабету, метаболічного синдрому.
За допомогою сантиметрової стрічки можна виміряти окружність талії і, якщо у жінок до 80 см, а у чоловіків до 94 см - це вважається нормою (за даними ВООЗ). Все, що вище - є підвищеним ризиком. 88 см для жінок та 102 см для чоловіків - надзвичайно високий ризик.