Лайфхаки для мешканців багатоповерхівок.
КУСТ зібрав вісім рішень, які можна застосувати, щоб покращити своє життя під час відключень світла. Це стосується роботи інтернету, ліфтів, освітлення, опалення, домофонів та навіть душу у багатоповерхівках Дніпра. Скільки це коштуватиме?
Рішення №1. Інтернет, який може працювати від акумулятора
Оптичний інтернет або GPON (Gigabit Passive Optical Network) – це сучасна технологія передачі інформації через волоконно-оптичне обладнання, розповідають на сторінці Київстару.
І саме цей оператор розробив детальну інструкцію, як організувати у квартирі інтернет, якщо у вас є оптичне волокно та якщо його немає. Коротко: без оптичного інтернету та безперебійника нічого працювати не буде.
Будинки ОСББ можуть купити безперебійник та за участі провайдера встановити на даху, де розташований головний маршрутизатор. Так ви забезпечите живлення інтернету для всього будинку.
Якщо ви хочете встановити оптичний інтернет, потрібно звернутись до вашого провайдера, аби він підключив вас на цю технологію. Якщо це неможливо, ви можете змінити надавача послуги. Тому ми знайшли список провайдерів України, де вказані їхні технології та зона покриття.
Якщо у вас в оселі вже є оптичний інтернет, достатньо буде під’єднати павербанк до роутеру.
Рішення №2. Ліфти, які не застряють між поверхами
Для цього потрібно встановити сучасні станції керування ліфтами, які при вимкненні світла механічно спускаються на поверх нижче та відкривають двері.
Якщо ви живете в ОСББ, то вам потрібно підняти це питання на зібранні та звернутись до компанії, що обслуговує ліфти. Встановленням плати управляння ліфтом має займатись фахівець. Це може коштувати від 900 до 10 000 гривень за плату контролю автоматичних дверей ліфта.
Рішення №3. Ліфти, які працюють без світла
Для цього потрібно встановити системи з акумулятором та безперебійником на ліфт. Працює з будь-якими, навіть дуже старими, ліфтами. Це теж має робити компанія, що обслуговує ліфти.
Знадобиться акумулятор ємністю від 1,5 до 5 кВт (в залежності від ліфта). Він може обійтись від 20 000 до 80 000 гривень.
Рішення №4. Вуличне освітлення, що не зникає
Існують вуличні ліхтарі, які отримують заряд від сонячного світла впродовж дня. Вони реагують на рух, тому вночі будуть вмикатись, коли ви потрапляєте в радіус їхньої дії. Або можна налаштувати їх на роботу у 50 % потужності, щоб мінімальне освітлення було завжди, а максимальне вмикалось лише при наближенні людини.
Крім того, частина моделей ліхтарів дуже нагадують камери відеоспостереження, що може спантеличити і стримати злодіїв та хуліганів.
За такі ліхтарики доведеться віддати у середньому 250 гривень за штуку.
Рішення №5. Світло у під’їзді
Можна замінити звичайні лампочки в під’їзді на акумуляторні лампи. При наявності світла вони працюють як звичайні, а без електроенергії протримаються ще близько 6 годин. У середньому коштують 200-400 гривень за штуку.
Рішення №6. Налаштування системи індивідуального опалення
Щоб ваша система індивідуального опалення працювала взимку навіть під час вимкнень, до неї за допомогою інвертора можна під’єднати акумулятор та прилад автоматичного включення резерву.
Основна функція інвертора – перетворення постійного струму на змінний. Це дозволяє використовувати енергію, збережену в акумуляторах, для живлення різноманітних електроприладів, які працюють від змінного струму.
Автоматичний ввід резерву (АВР) – пристрій, призначений для автоматичного перемикання споживача на резервне джерело електропостачання у разі відключення основного. Тобто, переключення зі звичного споживання електроенергії на акумулятор.
Також можна під'єднати генератор до АВР та підключити до вашої системи індивідуального опалення. Наприклад, якщо ви користуєтесь електробатареєю.
"Якщо в ОСББ є індивідуальна система (своя котельна чи тепловий пункт), то їм не потрібно резервне живлення. Про них потурбувалось місто і поставило генератор на районні котельні", – розповідає Владислав Макарець, начальник організаційного відділу департаменту з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради.
Рішення №7. Домофон
ОСББ може під’єднати акумулятор навіть до домофону. Як власноруч, так і за допомогою компанії, що його обслуговує. Для покращення безпеки встановіть камери з акумуляторами. Обидва прилади можна заживити від спільного безперебійника.
Рішення №8. Туристичний душ
У багатьох квартирах під час вимкнень світла зникає вода. Це пов’язано з тим, що насосні станції, які качають її на верхні поверхи, вимикаються. Зарадити цьому може туристичний, або ще кажуть портативний душ.
Це пристрій, що працює як насос. Його можна під’єднати до будь-якої ємності з водою і користуватись душовою лійкою так, наче працює централізоване водопостачання. Головне – встигнути набрати воду перед вимкненням.
Коштує така хитрість від 2000 гривень.
Пункти, які ми описали вище, стосувались ОСББ.
А як у комунальних будинках?
З будинками, які мають інше обслуговування, ситуація не така.
"Ми маємо у декількох будинках ліфти турецького виробника, які дотягують до найближчого поверху і випускають людину, якщо вимикається світло. Але їх тільки нещодавно почали ставити", – каже Єгор Худяков, представник Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради.
Будинки зі старими ліфтами можуть лише звернутись до компанії, яка обслуговує підйомники та попросити встановити додаткові деталі, щоб їхні ліфти при відключенні не застрявали, а автоматично відкривали двері.
"У нас історія така, що рішення має бути глобальним. Їх приймають наші керівники, але поки до цього не дійшло. Якби ми могли витрачати кошти під час війни на все, що вигадали, давно б встановили такі ліфти всюди", – пояснює Єгор Худяков.
Що можна придбати додому:
‣ Газова або електричні переносні плитки (від 300 до 8000 гривень);
‣ Зарядні станції – великі акумулятори, до яких можна під’єднати різні побутові прилади, як-то мікрохвильовка чи фен. Ціна стартує від 4 000 гривень, а у середньому це від 10 000 до 20 000 гривень.
‣ EcoFlow – портативна електростанція з сонячною батареєю, у яку можна вмикати одразу кілька приладів. Коштує від 16 000 до 228 000 гривень. У цього ж виробника є "комплекти енергонезалежності", які можуть повністю живити приватний будинок або трейлер і заряджатись від сонця, централізованої мережі чи генератора. Коштує це до 900 000 гривень.
‣ Вентилятори на акумуляторі бувають як настільними, так і напольними, а їхній ціновий діапазон коливається від 400 до 10 000 гривень.