Відволіктись, бо не можна забути. "Вечір Пірсу": яким він буде цьогоріч?

Відволіктись, бо не можна забути. "Вечір Пірсу": яким він буде цьогоріч?

Вшанування загиблих воїнів, концерт першого українського сальса-оркестру, танці та майстер-класи – "Вечір Пірсу" повертається.

Захід сонця, набережна Дніпра, на газоні розкидані пуфи, ви закутані у теплий плед, слухаєте спів професійної оперної співачки… Впізнали момент з життя? Так, це атмосфера щорічного фестивалю музики "Вечір Пірсу" або як ще кажуть "Зустріч добрих друзів, навіть якщо вони не знайомі". 

Фото: dniprorada.gov.ua

"Вечір Пірсу" це місце, де люди відпочивають, дізнаються щось нове про музику, знаходять друзів. Торік війна вкрала можливість "зустрітись на пірсі", але цього року фестиваль повертається. Як змінився формат "Вечору Пірсу", де його планують проводити, хто буде виступати та чому він особливий, розповіла співорганізаторка заходу та ведуча Ксенія Башибулар.

"Посиденьки з друзями, що перетворились у фестиваль"

Все почалось 15 років тому, коли група студентів з Металургійної академії поїхала у табір. Під час відпочинку вони співали на пірсі під гітару. Студенти настільки закохались у цю атмосферу, що пообіцяли одне одному відтворювати її щороку. Згодом ця традиція переросла в цілий фестиваль у Дніпрі, вже понад шість років він дає можливість молодим музикантам показати себе, а слухачам відволіктись від буденності та послухати гарну музику.

До війни захід проходив так: з червня по вересень щоп’ятниці молоді музиканти грали свою авторську музику. Була повна свобода: інді, джаз, рок, поп, реп. Суботу обов’язково присвячували джазовій класиці, а неділю Social Dance Dnepr (майстер-класи різних стилів танцю). Раз на місяць проходив великий "Пірс", куди запрошували відомих зірок: Pianoбой, Бумбокс, Олег Скрипка, П’ятниця, СКАЙ тощо.

Ксенія Башибулар. Фото з соціальних мереж

"Я долучилась до спільноти, коли мені було 17.  Спочатку просто співала, потім організовувала фестивалі для музикантів та була ведучою. Зі сцени я рік за роком бачила одні й ті самі обличчя. Я помічала, як до нас приходили пари, які тільки починали зустрічатись, потім вони проходили вже як родини, а потім вже зі своїми діточками", – зазначає співорганізаторка заходу та ведуча Ксенія Башибулар

27 травня о 18:00 відбудеться перший "Пірс" з початку повномасштабної війни. Головна мета заходу – об’єднати людей, які були разом з фестивалем протягом усіх років. Атмосфера цього вечора різнитиметься від "Пірсів" що були до війни, бо змінився формат заходу. Тепер захід проходитиме не на набережній Дніпра, а на площі Троїцькій, 5А. Організатори фестивалю вирішили змінити місце проведення, бо піклуються про дніпрян.

"Ми розуміємо, що щодня країна втрачає своїх героїв, і це трагедія. Багато українців знаходяться зараз в траурі. Хтось може йти набережною, побачити танці й музику й не зрозуміти, до чого це. Ми не хочемо нікого образити, саме тому вирішили змінити локацію фестивалю. І якщо раніше "Вечір Пірсу" – це були відривні концерти та гучні вечірки, то сьогодні він буде проходити в освітньому форматі. Це зустріч друзів з класною музикою, яка дозволить відпочити душею, а також пройде майстер-клас з "ча-ча-ча". Також раз на місяць ми плануємо запрошувати відомих артистів та майже щосуботи давати можливість молоді виступати", – говорить Ксенія Башибулар. 

Організатори цьогоріч зробили вхід платним, щоб мати можливість й надалі створювати заходи та підтримувати ЗСУ. Квитку коштуватимуть 250 гривень. 20 % від їхнього продажу підуть на підтримку військових "пірсачів" та сім’ям загиблих. 

 "Залишив бас-гітару і взяв до рук автомат"

Гурт "Vibe Trio" та SilverTown неодноразово брали участь в фестивалі. Але цьогоріч колективи переживають втрату своїх учасників через війну. Розповідаємо історії загиблих учасників вечорів.

29-річний дніпрянин, Сергій Артемов, загинув 18 квітня 2023 року.

Фото: topbass.pl

Чоловік був басистом в дніпровському гурті "Vibe Trio". Володів бас-гітарою, знався на теорії музики, викладав сольфеджіо, гітару, грав на контрабасі. Сергій співав під гітару душевні пісні, писав складні джазові композиції. Також Сергій слухав класичну музику чи інді.

"Можливість грати з Сергієм давала мені відчуття, що ми зможемо разом створити щось особливе, справжнє, наповнене. І це не тільки моя думка. Схожі речі я чую від інших музикантів: як українських, так і американських та європейських, кому доводилось грати з Сергієм", зазначає Міша Лишенко, учасник гурту "Vibe Trio".

Учасники гурту "Vibe Trio" познайомились між собою ще студентами консерваторії. Почали разом займатися музикою, а згодом зрозуміли, що стали справжніми друзями.

"Спершу зібрались в такому тріо з ідеєю зіграти тематичний концерт, а після цього вирішили продовжити створювати вже власну музику. Занадто природно для нас проходив процес репетицій, експериментів і творчого пошуку. Думаю, я можу дозволити собі сміливість припустити, що для Сергія "Vibe Trio" був таким же особливим проєктом, як і для мене, адже в цьому складі ми грали приблизно порівну його та мою музику", – говорить Міша.

Друзі згадують Сергія як відкритого, неупередженого та щирого. Згадують також про його безкомпромісність, принциповість в певних речах. Саме ці якості, на думку музикантів, й привели його у ЗСУ. Сергій був добровольцем.

З другого місяця повномасштабної війни Сергій перебував на фронті у штурмовій бригаді. За час війни отримав багато поранень. Чоловік загинув у бою у Бахмуті від мінометного обстрілу 18 квітня цього року. Уламок снаряда влучив просто у серце музиканта. У Сергія залишився лише рідний брат. 

"Я була однією з перших, хто дізнався про його загибель, дуже важко в це повірити. Для мене це героїчна людина, яка не побоялася, залишила бас-гітару та взяла до рук автомат", каже співорганізатора "Пірсу" Ксенія Башибулар.

Сергій залишив за собою музичну спадщину. Незабаром у гурту "Vibe Trio" вийде цілий альбом з його творами. Учасники гурту обіцяють, що він буде нетиповим, енергійним і заряджальним.

"На сторінці нашого гурту "Vibe Trio" ми оголосили, що готові надати ноти композицій Сергія із записами всім охочим: для ознайомлення, виконання чи просто на пам'ять. Також ми надіслали весь матеріал знайомим організаторам джазового фестивалю у Польщі на їхній запит. Це дасть можливість людям закордоном послухати музику Сергія.  На фестивалі "JazzAhead" у Німеччині був окремий стенд та фотовиставка, присвячені музикантам, що захищають Україну на полі бою. Там особисто міністерка культури Німеччини підходила до представників української делегації, висловлювала співчуття з приводу загибелі Сергія", – зазначає Міша Лишенко.

Учасники гурту планують й далі шукати можливості для вшанування пам'яті Сергія та продовжувати життя тому, чим він дорожив та у що вкладав душу.

"Віддав життя за побратимів" 

Ще один музикант, життя якого забрала війна, – 35-річний Андрій Касенюк. Чоловік був учасником гітаристом так бек-вокалістом в гурті "SilverTown Band". Андрій закохував людей в альтернативний рок.

Фото з фейсбуку "Пірсу"

"Гурт "SilverTown" виграв передостанній "Пірс". Я була дуже щаслива, бо вболівала саме за них. Музиканти грали важку для сприйняття музику, але робили це неймовірно професійно", – говорить Ксенія Башибулар.

За лаштунками сцени на Андрія завжди чекала його дружина, з якою вони були разом понад 16 років. Знайомі завжди помічали, що особливість Андрія – це його людяність, готовність допомогти, велике серце.

Нині п'ять  з шести учасників гурту – в ЗСУ. Андрій брав участь у війні ще з 2014 року. На момент загибелі музикант знаходився на Бахмутському напрямку. Андрій загинув від снаряда: всі бігли у бліндаж, він прикрив побратимів собою.

Нещодавно гурт випустив останній кліп на пісню "На біс", знятий за участю Андрія.

Гурт планує випустити пам’ятний альбом, де збере усю музику Андрія.

Окрім допомоги ЗСУ, цьогоріч на "Вечорі Пірсу" у слухачів зможуть познайомитись з музикою першого українського сальса-оркестру "DISLOCADOS". Що планують показати на сцені у Дніпрі, розповів бенд лідер гурту, Ілля Єресько.

Далі – пряма мова.

"Ми граємо, щоб люди могли відволіктись, від того, що не можна забути"

"Гурт "DISLOCADOS" відвідав із гастролями більше ніж 20 країн світу, відіграв майже 1500 концертів в Україні та отримав нагороду на міжнародному конкурсі "Independent Music Awards" (це як "Ґреммі" у світі латиноамериканської музики). 27 травня ми завітаємо до Дніпра. Ви зможете почути гру наших музикантів, які виконують дуже складну технічно музику. Більшість з нас вже на сцені давно, особисто я вже майже 18 років. І на концерті в Дніпрі ми плануємо показати усе найкраще, що створили за ці роки.

На мою думку, в такий складний час кожна людина повинна робити те, що в неї найкраще виходить. У нас – це грати, ділитися своїм коханням до музики разом з публікою. Ми не плануємо грати щось сумне, ми хочемо, щоб люди відволіклись від того, що не можна забути. Саме тому ви почуєте запальну латиноамериканську музику, багато незвичайних та цікавих музичних рішень. Також буде можливість потанцювати сальсу".  

27 травня о 18:00 «Вечір латиноамериканської музики та майстер-класів».

Де: площа Троїцька 5 А 

Вартість квитків – 250 гривень. Купити можна тут. 

Поділитися: