"Те, про що кожна несвідомо замислюється протягом життя". Проєкт двох подруг "Medusa Defence"

"Те, про що кожна несвідомо замислюється протягом життя". Проєкт двох подруг "Medusa Defence"

Заняття з самооборони, домедична допомога, засоби для самозахисту – все для жінок. У Дніпрі дві подруги створили проєкт "Medusa Defence", який складається з навчальних заходів та крамниці. Головна мета "Medusa Defence" – дати жінкам можливість себе захистити. 

Засновниці проєкту, Маргарита та Христина, розповіли нам більше про Medusa Defence, а також відповіли на купу питань про безпеку жінок. Як не розгубитися під час нападу? Чи потрібна фізична підготовка, щоб захистити себе? Та які засоби самозахисту радять інструктори, військові та навіть експерти вогневої підготовки? 

Далі – пряма мова дівчат.

Засновниці Medusa Defence – Маргарита Турчак та Христина Карпенко

Як виникла ідея створення проєкту "Medusa Defence"?

"Нам завжди було не все одно на тему жіночої безпеки, нерівності та несправедливості. Ми часто про це говорили, але хотілось піти далі чергового обговорення за кавою. Довго не могли почати роботу над проєктом, так як в нас є свій благодійний фонд, що допомагає дніпровським підрозділам, пізніше Маргарита пішла служити, а Христина почала займатися соціальними проєктами. Однак цього завжди здавалося замало, тож вирішили все ж таки розширити вектор своєї діяльності – і працювати не тільки заради військових та молоді, а й створити ініціативу тільки для жінок і про жінок".

Фото з занять по самообороні першої (тестової) групи

"Безпека жінки – те, про що кожна з нас несвідомо замислюється протягом життя. З дитинства нам казали – "не заходь в ліфт з незнайомцями", "не ходи пізно сама" тощо. Ми вирішили, що культура безпеки має розвиватись коректно – недостатньо просто уникати небезпеки, необхідно бути фізично та морально готовою з нею зустрітися. Саме тому наш проєкт – про підготовку".

Які є довгострокові цілі та завдання вашого проєкту?

"Якщо говорити про напрямок курсів самооборони, то мета – зробити так, щоб якомога більша кількість жінок вміла захищати себе та давати відсіч у небезпечній ситуації. Як наслідок у перспективі – сприяти зменшенню кількості випадків гендерно-зумовленого насильства. 

Засоби самозахисту, які ми пропонуємо – це один із додаткових інструментів досягнення цієї мети. Для нас важливо було підібрати універсальні та якісні позиції, які не підведуть у відповідальний момент. А також – надати розуміння, як ними користуватись.

Набір засобів самозахисту від Medusa Defence

Також довгострокова мета – створити жіноче ком'юніті, в якому б жінки могли об'єднуватись, ділитись досвідом, разом навчатись, розвиватись та, можливо, у разі чого могли прийти на допомогу одна одній".

Чому зосередились на темі самообороні для жінок та дівчат? Можливо були прецеденти, чи ви просто помітили, що в нашому місті схожого проєкту немає?

"По-перше, нам не байдужа ця тема. Це те, що болить, турбує і завжди актуально. На жаль, випадків, коли потрібно було захищати себе, було достатньо і в нашому житті, і у наших знайомих. В умовах повномасштабної війни проблема нікуди не ділась, ще більше – навіть може загостритись. Погіршення рівня життя, психологічний тиск роблять суспільство небезпечнішим для жінок. Оскільки більшість мобілізованих – чоловіки, більше жінок нині залишились самі. Та і загалом те, що безпека жінки залежить від того, чи є поруч з нею чоловік – несправедливо і неприйнятно. 

Звісно, у різні часи заняття з самооборони для жінок проводили і проводять різні організації, у тому числі і в Дніпрі. Проте зазвичай це відбувається епізодично, після декількох наборів проєкти закінчуються. Якщо ж говорити про спортивні секції, то здебільшого там пропонують спільні заняття для чоловіків і жінок. Натомість ми б хотіли, щоб у жінок постійно була можливість записатись на курс та займатись у більш комфортній атмосфері поруч з іншими жінками".

Які засоби самозахисту ви рекомендуєте? Як ви їх тестуєте та обираєте?

"Ми підібрали найбільш ефективні, надійні та прості у застосуванні засоби самооборони. Один із найбільш популярних – газовий балончик. Його основна перевага у тому, що він діє на відстані до 2,5 метрів, тож не вимагає наближатись до нападника. Для його використання не потрібно мати спеціальні навички, а у критичній ситуації балончик допоможе виграти безцінні секунди для порятунку.

Крім того, в асортименті також є складні ножі та посилювачі удару (куботани). Це вже засоби ближньої дії, до використання яких потрібно бути готовою. У якості додаткового безпекового засобу також можна придбати персональну сигналізацію. Вона може привернути увагу людей, коли просто крику недостатньо, а ще – дезорієнтувати нападника чи відлякати агресивну тварину. Одна з моделей, представлених у нас, також оснащена датчиком руху. Зручно, якщо ви хочете убезпечити себе від проникнення, наприклад, в орендованій квартирі чи готельному номері.

Набір засобів самозахисту від Medusa Defence

Ми ретельно підбираємо постачальників засобів – це українські або закордонні виробники, які мають необхідні сертифікати, репутацію та зарекомендували себе на ринку. Під час вибору радимось з експертами – інструкторами з самооборони, вогневої підготовки, військовими.

Більш того, для занять ми закупили куботани з переробленого пластику, які виготовила для нас дніпровська екоорганізація. Таким чином ми вирішили підтримати інші важливі ініціативи нашого міста (мова йде про станцію сортування та переробки "Underground").

Посилювачі удару з переробленого пластику, виготовлені дніпровськими екоентузіастами, які використовуються під час тренувань.

Дуже важливо пам'ятати і ми постійно про це нагадуємо: будь-які засоби самозахисту не гарантують вам безпеку, якщо ви не знаєте, як ними користуватись та не готові до цього морально. Недостатньо просто купити їх – потрібно займатись підготовкою, відпрацьовувати прийоми і подолати психологічні бар'єри. Саме для цього потрібні заняття. Більш того, засоби самозахисту мають завжди бути в швидкій доступності: на дні сумочки вони ніяк не допоможуть вам врятувати себе".

Розкажіть про ваші заняття з самооборони. Який досвід та знання здобуватимуть учасниці? Хто їх навчатиме?

"На заняттях ми комбінуємо теорію і практику – учасниці дізнаються про психотипи нападників, основні помилки під час самооборони, межі самооборони та інші надзвичайно важливі аспекти самозахисту.

Фото з занять по самообороні першої (тестової) групи

Першу групу тренує Геннадій Поляков – кваліфікований тренер з 30-річним стажем, який навчав бойовим мистецтвам найрізноманітніші групи та фактично виховав не одне покоління дніпрян. У подальшому ми також залучатимемо жінок-тренерок, згодом більш детально розповімо про це на сторінках організації".

Окрім занять з самооборони, які ще освітні заходи та курси можливо плануєте?

"Хоч наразі основний фокус нашої діяльності – це самооборона, тим не менш ми плануємо говорити про безпеку в більш широкому аспекті. Саме тому у наших планах – чимало корисних заходів, більшість з яких будуть безплатними.

Тренінг з надання домедичної допомоги.

Відповідно, з часом розширюватиметься і асортимент товарів. Там з'являться індивідуальні аптечки, GPS-трекери для дітей, товари для безпеки у подорожах та інше".

Які ще є плани на розвиток проєкту Medusa Defence? Бачили, що плануєте виходити за межі Дніпра.

"Так, не хотілося б обмежуватись тільки Дніпром, адже потреба у безпеці жінок є в кожному населеному пункті. Плануємо поступово охоплювати заняттями й інші міста України. А також проводити тренінги та майстер-класи в невеликих населених пунктах та селищах – там, де громадських ініціатив набагато менше, і запит на подібні знання відповідно вищий.

А так, хотілось би вірити, що настане день, коли ми зрозуміємо: наші товари та заняття більше не потрібні, адже жінки в Україні почуваються безпечно. Та допоки це тільки мрія, робитимемо все можливе, аби хоч трохи до неї наблизитись".

Чи необхідна фізична підготовка, аби потрапити на заняття із самозахисту, чи можна і новачкам без бекграунду в залі чи спорті в цілому?

"На заняття можуть записатись всі охочі жінки та дівчата. Наш інструктор все розповідає з нуля.

Навіть якщо ви ніколи в житті не займались спортом, не грали у дитинстві у квача та не стрибали через скакалку – це не перепона для того, щоб почати ходити на заняття.

Звісно, тим, у кого є досвід спортивних занять, буде трохи простіше. Але сама програма розрахована на жінок будь-якого рівня підготовки.

Фото з занять по самообороні першої (тестової) групи

Що б ви порадили жінкам та дівчатам, які хочуть навчитися самозахисту, але бояться або не знають, з чого почати?

"Якщо вам страшно або соромно записатись на курси – візьміть з собою подругу. Нехай це стане вашим спільним хобі.

Якщо ви боїтесь зіткнутись із засудженням ваших навичок або думок з приводу необхідності піклування про власну безпеку – ретельно вибирайте тренера, орієнтуючись на відгуки.

Якщо ви хоч раз у себе в голові моделювали ситуацію, в якій вам загрожувала небезпека, і приходили до висновку, що не знаєте, як би ви себе повели – це зелене світло для того, щоб скоріше записатись. Адже в критичні моменти ми не підіймаємось до власних очікувань, а опускаємось до рівня своєї підготовки.

Перші дві групи самооборони (не тестові). Заняття проводить Ольга Сардак, чемпіонка України та світу, майстерка спорту та чинна офіцерка 3 ОШБ.

Що ще хотіли б обговорити з того, про що ми не спитали?

"Ми вже знайшли фахівців і запланували ряд занять абсолютно різної направленості. Наприклад, стосовно надання допомоги – окрім тренінгу, де ми стандартно обговоримо зупинку кровотечі, відновлення прохідності дихальних шляхів, серцево-легеневу реанімацію тощо, ми проведемо окремо тренінг щодо надання допомоги дітям, тваринам. 

Планується заняття з психологом, юристом".


Ми були б раді почути побажання, зрозуміти, що ще хотіли б дізнатись жінки Дніпра, які теми їм було б цікаво обговорити тощо. Тож в телеграмі готові приймати заявки і відповідати на них. Ось тут в коментарях.

Проєкт пропонує курси самооборони, де учасниці дізнаються про психотипи нападників, відпрацьовують прийоми самооборони та знайомляться з різними засобами самозахисту. Деталі тут.

Поділитися: