Які тренди у туризмі зараз переважають та скільки коштує відпочинок?
Куди піти та поїхати відпочивати на Дніпропетровщині, ми розповідали раніше. Тепер поговоримо про більші масштаби: подорожі Україною та навіть іншими країнами.
У цьому матеріалі разом із туристичними агентами розмовляли про те, що буде зі сферою далі. Скільки вона втратить грошей? Чи є в Україні безпечні маршрути?
Також ми поспілкувались із хлопцем, який відвідав міста, зруйновані у війну. Чи пускають туди всіх?
І ще – дізнались, куди можна полетіти за кордон (хоча це буде недешево) і скільки доведеться їхати автобусом, щоб дістатись до летовища.
Відродження подорожей Україною
Війна в Україні перебудує весь туризм, говорить голова Держтуризму Мар'яна Олеськів. Після завершення бойових дій сфера сильно "просяде" економічно. На якийсь час нам доведеться забути про морський пляжний відпочинок, адже в Одесі зберігається небезпека ворожих ракетних ударів, все узбережжя Чорного моря – заміноване.
При цьому українці продовжують їздити до інших, відносно безпечних міст.
Центром такого відпочинку стали західні регіони. Місцеві туроператори вже відновили свою діяльність. Їхня завантаженість зараз складає приблизно 30-40 % порівняно з минулим роком. Через ріст цін на пальне зростає й вартість турів.
Експерти кажуть, подорожувати Україною цього літа буде на 20-25 % дорожче.
Співвласниця Туристичного центру "Риба Андрій" Христина Самойлова наголошує, що підтримка вітчизняного туризму в цих умовах дуже важлива:
"Це наш з вами вклад на економічному фронті. Коли ви їдете в подорож, підтримуєте роботу багатьох сфер одразу, фінансуєте транспорт, садиби, ферми, хутори, музеї, парки, роботу екскурсоводів, заклади харчування та багато іншого".
Також вона зізнається, що відновлювати діяльність було страшно. Але підтримка від клієнтів надихнула повернутися до організації мандрівок.
"Туристи питають про подорожі Україною, але такого попиту, як раніше, немає, бо бояться. Ми намагаємось організовувати тури у сусідні безпечні області: Полтаву, Умань,Черкаси. Це туди, де зараз найменше ризиків для життя туристів. Звертаємо окрему увагу на комфорт маршруту. Щоб мандрівники у дорозі були недовго та могли максимально порелаксувати", – каже Христина Самойлова.
Що очікувати далі? Подорожі Україною будуть. Але про їхнє різноманіття поки говорити важко. З поганого – турагенти прогнозують для себе фінансово важку зиму. Бо це найменш прибутковий сезон, а в цьому році – особливо.
Але щоб ви могли влаштувати собі "мінівідпустку", пропонуємо варіанти турів вихідного дня (*назви турагенцій збережено):
1. Рафтинг каньоном Дністра. Тур не обмежиться тільки спортивним сплавом гірськими річками. Ви познайомитеся зі справжнім "екотуризмом". Цікавою атракцією для учасників стане спуск по канату з Нижнівського мосту.
Вартість: залежить від маршруту.
Для довідок: 044 377 77 46, 050 382 12 02
2. Вихідні в українському Парижі. Гід протягом двох днів покаже найцікавіші пам’ятки міста. Вас чекає знайомство із Національним університетом, послухаєте бій курантів на башті школи псаломщиків, зможете відвідати найстаріші площі Чернівців.
Вартість: від 1490 грн на людину.
Для довідок: 063 443 99 09
3. Тур дендропарками України: Софіївський парк, парк "Олександрія", Буцький каньйон. Під час подорожі північною Україною ви побачите античні скульптури, дивовижні фонтани та екзотичні рослини.
Вартість: 2100 грн на людину.
Для довідок: 068 682 25 57, 066 38 45 093
4. Алко-гастротур Полтавщиною (виїзд з Києва). За два дні екскурсій ви відвідаєте Музей самогону та пива, зможете навчитися готувати полтавські галушки, дізнаєтесь рецепт найсмачнішого борщу та побуваєте на батьківщині Івана Котляревського.
Вартість: від 2350 грн на людину.
Для довідок: 063 443 99 09
5. Сходження на Говерлу (виїзд з Івано-Франківська). Разом з гідом ви зможете підкорити найвищу вершину України у понад дві тисячі метрів. Після спуску чекає ситна гуцульська вечеря та відпочинок в сауні. Додатково на другий день туру – адреналінова поїздка в гори на ГАЗ 69 або верхи гірськими стежками.
Вартість: 2450 грн на людину.
Для довідок: 044 331 43 82, 057 782 06 49
Маршрут слідами війни
В Ірпінь, Бучу, Бородянку та інші деокуповані міста-герої після війни будуть возити туристів. Не тільки українці, але й іноземці захочуть побачити міста.
"На початку після перемоги актуальними будуть маршрути, пов’язані з війною і знаковими післявоєнними локаціями. Це те, що буде стосуватися пізнавального туризму – "відвідати та побачити на власні очі"", – говорить Мар’яна Олеськів в інтерв’ю "Інтерфаксу". Хтось вже приєднується до організованої групи туристів, а дехто наважується самостійно прокласти маршрут.
З початку повномасштабної війни дніпрянин Андрій Бондаренко допомагає переселенцям з інших міст. Він неодноразово чув історії постраждалих від дій окупантів. Однак, каже, у Дніпрі війна все одно сприймається трохи "віртуально". Тому в кінці травня поїхав у "тур" Чернігівщиною, Охтиркою, Харківщиною та Києвом.
"Я трохи вигорів від роботи та волонтерства, тому хотів змінити оточення та "перезавантажитись". Особисто для мене було важливо поїхати в міста, які сильно постраждали за цей час. Мені хотілося краще зрозуміти, що таке війна, який слід вона лишає – і на містах, і на людях", – ділиться Андрій.
Міста, які ще декілька місяців тому були в окупації, зараз відкриті для гостей. Чимало людей повернулись у свої домівки. І разом відбудовують зруйновану інфраструктуру. Мандрівник Андрій Бондаренко каже, що проблем із проходженням блокпостів немає. Треба лише мати при собі документи, що посвідчують особу. До цього хлопець жодного разу не був ані в Чернігові, ані в Охтирці, ані в Харкові.
Першим на шляху хлопця був Чернігів. З одного боку сучасний, з іншого – спокійний та історичний. Від обстрілів ворожою артилерії та ракетами постраждали готель "Україна", кінотеатр ім. Щорса, школи, житлові будинки та храми. Але найбільше Андрія вразили зруйновані багатоповерхівки на вулиці Чорновола:
"Я бачив їхні світлини у мережі, але, коли ти стоїш навпроти цього величезного будинку, який повністю вигорів, це справляє зовсім інше враження. Це навіть не страх, не злість, а відчуття холодного жаху під шкірою. Ще не так давно там готували сніданки, лягали спати, обирали нові шпалери та фіранки, було якесь буденне життя, а зараз просто гори зруйнованого бетону в перемішку з речами".
У цей час у Києві на Михайлівській площі та у Національному військово-історичному музеї відкрилась виставка знищеної російської техніки. Основну частину експозиції привезли з Гостомеля, де 24 лютого відбулась наймасштабніша атака ворога.
Далі мандрівник вирушив до Охтирки. Тутешні соснові ліси ніби спеціально створені для екотуризму. Але місту дісталося від російських окупантів. Будівля міської ради повністю зруйнована, а біля неї пошкоджений стенд із "Заповітом" Тараса Шевченка.
"Біля тамтешнього пункту видачі гуманітарної допомоги розговорився з місцевим. Він відвів мене трохи від центру – до перехрестя, де вже 24 лютого почалися перші бої місцевої ТрО з окупантами. Там досі є великі воронки в землі та багато-багато відстріляних гільз", – розповідає Андрій Бондаренко.
Змучений, але нескорений Харків. Це був останній пункт подорожі Андрія. На Харківщині безперервні обстріли лунали з першого дня повномасштабного вторгнення рф і тривають уже понад три місяці.
"На фоні новин я очікував, що там життя повернулось майже так, як в Чернігові чи Охтирці. Але в центрі Харкова 90 % всього закрито, світлофори не працюють, людей майже немає, машин мало. Коли я сказав про це місцевому, він відповів: "Та це вже зараз багато".
Але, головне, Андрій їхав у ці міста не тільки, щоб подивитися на руйнування. Він спілкувався там з місцевими: записував з ними інтерв'ю та дізнавався, про емоції від пережитого. Каже, люди не падають духом на деокупованих територіях. Вони прагнуть відновити своє місто та країну. Коли Андрій планував маршрут подорожі, то орієнтувався на погоду та розклад руху поїздів:
"Так виходило, що якби я його в іншому порядку побудував, то усюди натрапив би на дощ, а так дивом обійшлося. Навіть собі спеціальну таблицю робив із розкладом в який день куди їду, щоб не заплутатись".
Гроші у хлопця йшли здебільшого на транспорт та харчування. Витратив приблизно 3500 гривень:
"З ночівлею пощастило: 2 ночі був у потязі (Дніпро-Київ та Київ-Харків), 2 ночі захостили місцеві, дуже їм дякую", – додає Андрій Бондаренко.
Закордонний відпочинок як складний ребус
Якщо внутрішній туризм повільно, але оживає, то з турами за кордон ситуація складніша.
По-перше, через воєнний стан небо в Україні закрите для авіації.
А по-друге, більшість українців цікавлять поїздки за кордон для евакуації, а не відпочинку. Бо вільно залишити межі нашої країни можуть лише жінки і діти. А чоловіки тільки певних категорій.
За прогнозами ООН, через російсько-українську війну глобальна індустрія туризму може втратити 14 мільярдів доларів США. Власниця дніпровської турагенції ENJOY Tour Людмила Павлова каже, якщо минулого сезону отримувала в середньому до 50 запитів від потенційних клієнтів на місяць, то зараз лише 4-5 – від постійних мандрівників. Закордонні вильоти з України на паузі. Але можливо подорожувати через країни Європи.
"Перші два місяці туроператори були на гальмах. Потім всі трішки відійшли і почали організувати вильоти зі Словаччини, Польщі, Угорщини, Австрії. Багато варіантів саме з європейських країн, на ті курорти, які дуже люблять українці: Анталія, Бодрум, Мармарис, Греція тощо. Вже є альтернативи", – додає власниця турагенції "Select travel agency" Аліна Луценко.
Із Дніпра, Києва, Львова, Одеси та інших міст можна на автобусі дістатися до Туреччини. Проте дорога займе до 40 годин. Не кожен наважується подолати цей шлях. Сім’ям із дітьми турагенти таке навіть не пропонують. Більш комфортно з України доїхати до Болгарії, Чорногорії чи Хорватії. Бо в дорозі ви будете вдвічі менше, порівняно із автобусною подорожжю до Туреччини. Або можна обрати тур з вильотом з інших країн. На них попит вище:
"Ті, хто виїхав з-під обстрілів та отримав тимчасовий притулок у Європі, мають можливість вилетіти на відпочинок із Польщі, країн Балтії, Молдови, Німеччини. Це вже готові пакетні тури: один раз заплатив – отримуєш повний комплекс послуг", – каже Людмила Павлова.
Аліна Луценко каже, що зараз найбільше питають про Туреччину "без росіян". Турагенти шукають готелі, де їх не приймають або приймають мінімум:
"Ми складаємо такі списки з іншими турагентами і для себе прояснюємо цю ситуацію. І потім вже пропонуємо клієнтам. Хочеться, щоб вони відпочили, а не зайвий раз нервували".
Якщо минулі роки приблизно кожен четвертий запитував готелі "без росіян", зараз це усі 100% українців.
Щодо вартості закордонного відпочинку. Вона зросла вдвічі. Наприклад, тур до Туреччини з вильотом із Кишиніва (Молдова) до бюджетного готелю на 7 ночей для мами та 2-х дітей (до 12 років) коштуватиме від 45 тисяч гривень.
"Люди звикли, що є "гарячі тури" за 250-300 доларів: сьогодні купив – завтра полетів. Тут, коли вони стикаються з цінами на відпочинок, то у шоці. Звісно, можна знайти щось дешевше. Але це буде і якість інша. Наші клієнти зрозуміли, що раніше відпочивали за копійки", – зазначає власниця турагенції "Select travel agency" Аліна Луценко.
У куплений тур входить переїзд/переліт в обидва боки, страховка, трансфер до готелю, проживання та обраний тип харчування. Можна окремо взяти тільки наземне обслуговування – проживання/харчування/страховка, тоді решту опцій турист збирає самостійно.
Для виїзду потрібно мати закордонний паспорт. Спеціалісти радять, щоб його термін дії, був, як мінімум, ще шість місяців. Актуальну інформацію про правила перетину конкретної країни можна дізнатися тут. В свою чергу турагенти прогнозують: попит на закордонний відпочинок може зрости вже до кінця літа:
"Люди озирнуться, війна війною, але діти на морі не купалися, ніхто не відпочив. І ще треба якось зиму пережити. Тому варто виділити якісь кошти і все ж таки відпочити", – зазначила власниця турагенції "Select travel agency" Аліна Луценко.