"Готові слухати навіть у тривогу": що із місцевим туризмом у війну?

"Готові слухати навіть у тривогу": що із місцевим туризмом у війну?

Як війна вплинула на туристичний бізнес Дніпра та куди поїхати в області? Пропонуємо маршрути для мандрівок. 

У війну літо не літо. Та перепочити потрібно: хоча б на годину-другу зануритися в іншу реальність. Попри складні умови, місцевий туризм живий і зараз дуже потребує своїх відвідувачів. Ми підготували добірку місць, в які можна піти та поїхати відпочивати на Дніпропетровщині. 

Піші прогулянки під звуки сирени 

Пішохідний туризм – найдоступніший вид відпочинку зараз. Леся Логашова за 3 роки роботи провела понад 200 екскурсій Дніпром. Але початок повномасштабної війни змусив її зупинити роботу. 

"З лютого по квітень був повний простій. Жодних екскурсій не проводила. Коли сказали, що потрібно підіймати економіку, я спробувала організувати перші екскурсії. На них прийшло приблизно 40 людей. Одного разу навіть довелося вести екскурсію під сирену – від початку до кінця . Було страшно. Але люди сказали, що готові слухати навіть у тривогу", – говорить Леся. 

Фото з особистого архіву Лесі Логашової 

Через обмежену кількість виїзних турів Україною збільшився попит на екскурсії містом. Леся Логашова каже, є замовлення як на індивідуальні, так і колективні прогулянки. Крім того, переселенці з інших міст хочуть більше дізнатися про Дніпро. Для них екскурсії безкоштовні. 

"У квітні-травні жодна екскурсія не повторювалася, щоразу готувала нову. На кожну приходило 30-60 відвідувачів. Біженців зацікавили "Соборна площа: історія заснування міста на Дніпрі" та "Історія однієї вулиці: Троїцька площа". На екскурсії в Органному залі було близько 60 людей". 

Свою роботу поновив і Туристичний інформаційний центр. З кінця травня там щотижня організовують піші прогулянки містом. Дізнатися про розклад екскурсій та записатися на них можна за телефоном: 067 602 6090. 

Відпочинок на воді 

Одразу про головне – виходити на воду в Україні заборонено через військовий стан. Але! Як нам сказали в Управлінні патрульної поліції області, обмеження ввели через небезпеку мостів. Під переправами пропливати не можна, то,й хто все наважиться, буде вважатися диверсантом. Водна інспекція стежить, аби ніхто не виходив на воду. Навіть рибалкам не дозволяють плавати на гумових човнах. 

Засновник компанії "Travel Kayak Dnipro" Олексій Колвер каже, для туристичного бізнесу заборона виходити на воду, як ніж у серце: 

"Зараз нам кожного дня дзвонять люди: сім’ї з дітьми, туристи і наші хлопці з ЗСУ, які також хочуть відпочити від війни. Раніше на наші локації приходили тисячі мешканців і гостей міста. А тепер, якщо вода буде закрита весь сезон, то вплине на відпочинок та багатьох людей, для яких каякінг став корисною звичкою".

Фото: Travel Kayak Dnipro

Чи виживе взагалі водний бізнес в таких умовах? Після трьох місяців війни, єдиний варіант, завдяки якому тримається "Travel Kayak Dnipro", – оренда альтанки для відпочинку. Бо платити податки та підтримувати працівників стає все важче:

"Наша команда за 6 років, що працюємо, краще за все вміє розвивати туризм. Але зараз ця галузь не може конкурувати з товарами та послугами першої необхідності. А змінити профіль швидко ми не можемо, тому що основні наші активи – це каяки і сап-дошки".

Втім, не все так погано. Деякі підприємці знайшли вихід із ситуації та пропонують альтернативи. А саме – відпочинок на воді у районі Діївських плавнів. 

Фото: Yuriy Gorb

Це протока на відкритій місцевості, через яку не проходять мости. Колишній піщаний острів зараз підтоплений Дніпром та оточений залишками зелених насаджень. Дізнатися про екскурсію плавнями можна за телефоном: 067 519 69 69. 

Кому більше до вподоби піші прогулянки – пропонуємо підбірку цікавих маршрутів. 

ТОП-5 екскурсій у Дніпрі 


1."Містичний Дніпро": дивимось та слухаємо про особняк із жабами, водонапірну вежу, Монастирський острів та підземну річку Половиця. За словами гідів, ця прогулянка не для слабодухих. На відвідувачів чекає таємничі історії та знайомство із потойбічним світом нашого міста. 
Вартість: 180 грн. 
Для запису: 096 925 62 79

2."У пошуках мініскульптур": 12 історичних пам’яток розміром із сірникову коробку.  Кожна маленька бронзова скульптура має своє повір'я. Кажуть, якщо знайти їх усі, то ваше бажання здійсниться.
Вартість: 70 грн. 
Для запису: 068 682 25 57, 066 38 45 093

3."Історія однієї вулиці: Новодворянська": екскурсія об'єднує в собі історію кількох епох. Під час прогулянки дізнаєтесь про дворянські садиби Дніпра, перший хмарочос міста та про те, як після революції 1917-го року рятували унікальні колекції старожитностей.
Вартість: 70 грн. 
Для запису: 096 925 62 79

4."Дніпро Єврейський": чому наше місто називають єврейським та де в Катеринославі були найстаріші синагоги. Також відвідаєте найбільший у світі єврейський комплекс "Менора". 
Вартість: 70 грн.
Для запису: 068 682 25 57, 066 38 45 093

5."Прогулянка набережною": одна з головних пам’яток Дніпра. Але чи знаєте ви, що було на її місці раніше? Чому цирк збудували у вигляді намету? Де стояв перший міст через річку і чому його називали живим? Про це розкажуть на екскурсії.
Вартість: 70 грн. 
Для запису: 096 925 62 79

Тури Дніпропетровщиною або чому "вдома краще"

Насолодитися гірськими пейзажами, відвідати ягідну плантацію та навчитися петриківському розпису. Все це можна зробити не виїжджаючи з Дніпропетровщини. За словами місцевих турагентів, охочих подорожувати областю чимало. І військові дії цьому не стають на заваді. Тим паче, сирен за містом не чутно. Світлана Касаєва, власниця туристичної компанія "Dnepr Voyage", каже, порівняно із довоєнним часом підхід до організації та проведення екскурсій не змінився: 

"Люди втомлені війною, тому щасливі подорожувати. Сирен не чутно, тож більшість відволікається від новин та прагне хоч на деякий час відчути колишнє мирне життя".

Один із найпопулярніших маршрутів – відпочинок у с. Китайгород. Саме тут розташована найвища гора в області – Калитва. Її висота сягає 145 метрів. Також у селищі збереглись три найстаріших храми Придніпров’я: Миколаївський, Успенський та Варваринський. Відвідувачам пропонують скуштувати джерельної води із колодязя, якому майже 300 років. Після пішої екскурсії можна перепочити серед хвойного гаю на березі ставка з піщаним пляжем. 

Вартість: 540 грн для дорослих, 460 грн для дітей до 15 років.

Для запису: 056 786 01 86, 067 989 96 59.

Фото: КолоКрай

Екскурсія пряними травами та декоративними рослинами. 12 червня можна поїхати у "Спаський Питомник". Там розкажуть все про розсадник, де ростуть лаванда, базилік, мірт, орегано, тим’ян, пеларгонія, розмарин. Тільки однією м’яти є 14 видів, серед яких навіть ананасна, полунична або імбирна. На території є оглядовий майданчик та багато теплиць, а після екскурсії відвідувачів пригостять духмяним чаєм. 

Вартість: 375 гривень. 

Для довідки та запису: 068 682 25 57, 066 38 45 093; 093 80 22 383.

Фото: Спасский питомник декоративных растений 

Якщо хочете поїхати на відпочинок із дітьми, гіди радять завітати до с. Євецько-Миколаївка у Новомосковському районі. На дитячому паровозику там проводять оглядову екскурсію ягідною плантацією. Відвідувачам показують, як вирощують та збирають полуницю, малину, виноград, аґрус, лохину. Також пропонують долучитися до естафет та змагань між родинами. 

Вартість: 250 грн, дітям до 4 років – безкоштовно.

Для довідки та запису на екскурсію: 050 277 01 07, 097 895 85 21.

Фото: Ягідна країна

Ще одна туристична мекка Дніпропетровщини Петриківка. Петриківський розпис у 2013 році був внесений до реєстру ЮНЕСКО. Якщо і собі хочете мати такий сувенір завітайте на майстер-клас у місцевий етнографічний музей. Там вас познайомлять з історією розпису та старовинним побутом наших прабабусь. А відомі художники навчать петриківському розпису. 

Для більш детальної інформації телефонуйте: 095 607 79 18, 097 069 99 55.

Фото: Ukrainer

Дніпрянка Лариса Пшенична нещодавно вперше придбала тур Дніпропетровщиною. Для відпочинку обрала ландшафтний парк Світлани Кульбашної. Це приблизно 50 кілометрів від міста. Жінка ділиться враженнями:

"Ви не уявляєте, скільки живої енергії відчувається там. На мою думку, це і є місце сили. Саме тому і захотілось поїхати в подорож, оскільки постійне почуття тривоги, невпевненості в завтрашньому дні та невизначеності доводить до емоційного вигорання та затяжної депресії".

Парк в один гектар розташований на березі Дніпра. Екскурсію територією проводить господиня саду. Вона розповідає історію створення, показує квітники та скульптури. 

Фото: Ландшафтный парк Светланы Кульбашной в пос. Войсковое

"Там відчуття, що немає війни – тиша, свіже повітря, пташки співають, зозуля кукує. Така гармонія, що почуття тривоги та реальності зовсім губиться", – згадує відвідувачка парку Лариса.

Для більш детальної інформації про екскурсію звертайтесь за телефоном: 067 637 39 39. 

Волонтерський туризм – новий вид подорожей

Ті, хто хоче не просто побачити +1 нове місце, але й зробити його кращим, організовує волонтерські тури. Для цього не потрібно мати багато грошей, знадобляться лише бажання та однодумці. Особливо зараз, коли рік для туризму виявився надскладним. 

Керівник екскурсійного клубу "Дніпро" Віктор Єкшов одним із перших започаткував волонтерський туризм в області. Разом з іншими мандрівниками він їздить на екоферму "Зелений Гай" доглядати за тваринами. 

Фото з особистого архіву Віктора Єкшова

"У перший раз приїхали в доволі гнітючому стані, люди міські, тому більшість працювати в селі не вміли. Але поступово за день розпрацювалися. Коли опівдні я раптом почув жіночій сміх у полі, він здався мені якоюсь музикою, яку не чув від початку війни". 

Для більшості такі "тури" стають своєрідною психологічною реабілітацією. За роботою на свіжому повітрі волонтери відволікаються від буденних справ та знаходять натхнення. 

Фото з особистого архіву Віктора Єкшова

"Люди вивчили імена і характери багатьох тварин, вже як справні чабани випасають кіз та баранів, добре облагородили територію, насадили червону калину на узбережжі, готують їжу для тварин, загалом допомагають в благоустрої ферми. Від першого виїзду на ферму до сьогодення, мабуть, у волонтерському туризмі взяли участь близько 200 осіб".

Щоб долучитися до ініціативи, пишіть Віктору Єкшову у фейсбуці

Також відкритою для водних прогулянок залишається річка Мокра Сура. Якраз поблизу водойми і розташована екоферма "Зелений Гай". Там можна орендувати каяки на весь день. З води ви помилуєтесь видом на скелі, побачите лелек та видр. Незаймана природа дає можливість відпочити на максимум. Звертатись сюди


Також деякі екскурсоводи міста проводять благодійні екскурсії, щоб перерахувати гроші на потреби ЗСУ та переселенців. А в інших областях України волонтери долучаються до відновлення музеїв та історичних пам’яток. 

Поділитися: