Камерний оркестр "Пори року", виставка Вадима Сідура та ярмарок на честь України.
Електрогенератори, реанімобілі, медикаменти – все це передавали з Кельну до Дніпра після 24 лютого 2022 року. "Днями Дніпра" наше місто та Кельн готуються відзначити успішну співпрацю, якій вже понад два роки. Хто представить Дніпро у Німеччині – читайте далі.
"Музика зводить культури і об’єднує нації"
28 серпня:Фестивальний концерт у Кельнській філармонії
Спочатку співоча, плавна, виразна мелодія. Далі швидка центральна частина: імітуюча втечу, прискорене дихання, страх. А потім ноти відчаю після руйнації війни. Саме так соліст камерного оркестру "Пори року" описує твір сучасного італійського композитора Цезаре К’як’яретта "Sunflower seeds" ("Насіння соняшника"). Євген Жила готується вперше виконати цю композицію у Німеччині.
"Музика зводить культури і не руйнує мости, вона об’єднує нації… Цей твір описує тяжкі події сьогодення та присвячений народу України в боротьбі за свободу", – зазначає Євген.
Камерний оркестр "Пори року" було створено у квітні 1993 року в Дніпрі. Його фундаторами стали відомий скрипаль і народний артист України Гаррі Логвин та, молодий на той час, диригент Дмитро Логвин. У 2001 році Гаррі Логвин помер, тож художнім керівником та головним диригентом оркестру стає народний артист України, професор Дніпровської академії музики Дмитро Логвин.
Пам'ятаєте музичний фестиваль "Музика без обмежень", що став культурною візитівкою Дніпра? Так от, саме оркестр "Пори року" та його солісти зробили значний внесок в історію успіху цього заходу. Під час війни оркестр почав працювати, як проєктний колектив та збиратися в особливих ситуаціях. "Дні Дніпра" в Кельні саме той випадок.
"Виступ оркестру на одному з найпрестижніших майданчиків Європи – це особливий момент. У програму концерту ми включили імена композиторів Німеччини (Бах, Блох, Шуман) та України (Лятошинський, Алмаші). Вперше буде виконона композиція у Німеччині Цезаре К’як’яретти", – зазначає Дмитро Логвин.
Як солісти на сцені з'являться: Денис Северин (віолончель, Швейцарія), Дмитро Удовіченко (скрипка, Україна), який посів перше місце на престижному конкурсі "Concours Reine Eilsabeth" у 2024 році.
"Підготовка до концерту – це дуже важливе дійство для музиканта. Кожного дня у мене запланований графік занять по 2 години вранці та 2 години ввечері. Я ставлю собі задачі та цілі, які повинен виконати під час підготовки. Також важливий гарний настрій та прогулянки містом для наповнення енергією", – розповідає соліст оркестру Євген Жила.
Квитки можна придбати тут.
"Коли у життя втручається війна"
31 серпня – 14 вересня: виставка відомого скульптора Вадима Сідура
Про цього талановитого митця ми вже не раз розповідали у КУСТі. Всесвітньо відомий скульптор, графік, живописець, письменник Вадим Сідур народився у Дніпрі у 1924 році. У 1944 в розпал Другої світової війни під час звільнення Придніпров’я він отримав важке поранення. У віці двадцяти років став інвалідом. Це вплинуло на його подальші роботи та творчість.
Відкрити ім’я Вадима Сідура для світової мистецької спільноти та широкого кола глядачів допоміг німецький професор славістики Карл Аймермахер. Наприклад, у 1970-х саме він організував та провів більше 30 персональних виставок творів Сідура у країнах Західної Європи.
У німецьких містах зосереджена найбільша концентрація знакових монументів митця: "Жінка і сталь" (м. Хаґен), "Пам’ятник загиблим від бомб" (м. Вюрцбург), "Пам’ятник загиблим від кохання" (м. Оффенбург), "Пам’ятник жертвам насилля" (м. Кассель), "Пам’ятник сучасному стану" (м. Констанц) тощо.
У дніпровському Музеї Вадима Сідура на теперішній час немає оригінальних графічних та скульптурних творів майстра. Але протягом багаторічної співпраці, Карл Аймермахер передав до музейних фондів світлини з особистого архіву Вадима Сідура, а також масив наукових та образотворчих видань.
Нині німецький науковець має найбільшу колекцію скульптур, оригінальної та естампної графіки майстра. На виставці у межах "Днів Дніпра" будуть представлені саме його експонати. Серед них скульптури "Пам’ятник загиблим від бомб" (1969), "Пам’ятник сучасному стану" (1962), "Інвалід" (1962), графічні аркуші із серій "101" та "Після війни".
"Прийдешня виставка може стати голосом українців, фокусуючи увагу глядачів на проблемі апропріації та знищенні української культури росіянами, та осягненні масштабів воєнної агресії росії проти України крізь образність творів Вадима Сідура", – зазначає Карл Аймермахер.
Деталі тут.
1 вересня: "День України" просто неба
Цей захід організовано спільно з проукраїнською німецькою організацією у Кельні "Синьо-Жовтий Хрест". Це велике свято просто неба зі сценою, з наметовим містечком, під час якого відбудеться концерт дніпровських виконавців. Також будуть проведені дитячі конкурси, художні виставки, майстер-класи та шоу віртуальної реальності. А ще на гостей очікують сувенірна крамниця та численні кулінарні родзинки української кухні. Окремий намет буде присвячено культурі Дніпра.
Деталі тут.
"Це буде лише перший захід у низці великих подій Дніпра"
Начальник управління культури Євген Хорошилов розповідає, що партнерські відносини міст передбачають співпрацю в багатьох галузях, зокрема і в культурній. Саме тому виникла ідея презентувати Дніпро у Кельні, ще раз звернути увагу на війну в Україні і таким чином запросити підтримку світової спільноти.
"Дніпро живе, його культура розвивається. Вона самобутня та неповторна. Нам здається, про неї не так багато знають, як того б хотілося", – зазначає начальник управління культури Дніпровської міськради.
За словами Євгена, підтримати захід у Кельні планують митці та бізнесмени з Дніпра. А також фахівець сподівається на підтримку й інших дніпрян у Німеччині.
"Ми маємо партнерів, таких як у Кельні, ще у декількох містах у світі – Гельсінкі та Мілані. Досвід проведення "Днів Дніпра" у Кельні дозволить нам дивитись вже в майбутнє і, маємо надію, що це буде лише перший захід у низці великих подій Дніпра в містах-партнерах".