"Шкіра – не папір, коректором не замажемо". Що робити з тату російською?

"Шкіра – не папір, коректором не замажемо". Що робити з тату російською?

Видалити лазером, перекрити чи залишити?

Після 24 лютого 2022 року багато українців почали активно позбавлятися усього, що пов'язано з російською культурою та символами. Вулиці міст отримали нові назви: про дерусифіковані топоніми у Дніпрі ми розповідали тут. Але що робити з татуюваннями російською, які неможливо просто так замінити чи стерти? Тату-майстри Дніпра поділилися своїми порадами та історіями клієнтів.

Анастасія, 22 роки, має тату "Вдохновение"

Фото: з власного архіву Анастасії

Тату сузір’я (знак зодіаку мами) та тату "вдохновение" Настя зробила у 2021 році на своє 19-річчя. Дівчина розповідає, що побачила подібний напис у Pinterest і закохалась. 

"Це було до повномасштабної війни, але вже було АТО, війна на сході та чомусь у той момент я про це не подумала. Багато сенсу у це тату не вкладала", – зазначає Настя. 

Тату дівчини знаходиться на нозі, а тому у повсякденному житті його не видно. Лише спекотним літом, десь на пляжі.

"Незнайомці ніколи на тату не реагували, а от друзі іноді підколювали: "Коли вже будеш перебивати?". Вони розуміли, що це моя "помилка молодості"". 

Анастасія зазначає, що планує змінити напис, як тільки з'явиться можливість. Дівчина хвилюється, що після видалення можуть залишиться рубці на тілі, а тому хоче червоним кольором закреслити і написати зверху – "натхнення".

"Досі набивають фрази москальською"

Фото: з власного архіву Юлії

Юлія займається тату вже понад 6 років, а нещодавно відкрила свою студію "Квітне". Дівчина розповідає, що у далекому 2020 році набивала слова російськомовних пісень та мотивуючі фрази, сьогодні тату російською – це виняток. 

"Моя позиція така: я майстер і можу надати рекомендації або відмовитись від роботи, якщо вона викликає внутрішній конфлікт у мене", зазначає Юлія.

Майстриня розповідає, що робила татуювання російською у деяких випадках. Наприклад, коли клієнти зверталися із запитом зробити напис почерком рідної людини. 

Фото: з власного архіву Юлії

"На жаль, на сході багато російськомовного старшого покоління. Деякі можуть написати українською, у деяких не виходить. Наприклад, я маю книгу рецептів, яка дісталась у спадок від бабусі. Я можу зʼєднати літери у фразу, проте вона буде російською, бо літер обмежена кількість".

Також Юлія робила тату фрази з російської пісні, що була дуже важливою для людини. 

"На собі не маю написів російською, декілька англійською та уривок з вірша Ліни Костенко. Власним прикладом, так би мовити…", – зазначає дівчина.

Юлія розповідає, що після початку повномасштабного вторгнення, частіше почали приходити клієнти із запитами виправити російськомовні тату. 

– Зроби з цим щось! – цю фразу майстриня чула не раз. 

"Чи можна виправити тату залежить від його первинного стану та розміру. Варто розуміти, що шкіра – не папір, коректором не замажемо".

Майстриня розповідає, що існує кілька способів виправити тату: змінити деякі букви у слові, закреслити червоним і зверху написати українською, або видалити лазером. Частіше виправлення працює з поодинокими словами, змінити цілу фразу дуже складно.  

"Видалення лазером – це вихід"

Фото: з власного архіву Юлії

Багато людей мають упередження щодо видалення тату за допомогою лазеру, але наразі є технології, які дозволяють це зробити швидко та без шрамів на тілі. 

"Я видалила собі татуювання і можу сказати на власному досвіді, що це вихід і можна видалити в 0, якщо тату було якісно зроблено, а ще у вас відсутні протипоказання. Лазер розбиває молекулу пігменту і мікрофаги виводять через лімфу дрібні залишки. Треба мати гарний імунітет для гарного результату".

Фахівець рекомендує звернути увагу на видалення пікосекундним лазером це найбільш ефективний метод наразі.

"Зробила лише одне татуювання російською"

Фото: з власного архіву Анни

"Наразі всі мої клієнти хочуть зробити тату або українською, або іноземними французькою, англійською тощо". 

Дівчина говорить, що за 6 років практики робила відносно мало тату російською мовою, бо зазвичай клієнти не бажали закарбовувати цю мову на своєму тілі. 

За словами майстрині, найчастіше роблять символи, які пов’язані з Україною: незламність, родина та віра в світле майбутнє. 

"На перекриття приходять частіше через неякісне виконання, а не через мову"

Фото: з власного архіву Лади

23-річна Лада працює тату-майстром із березня 2021 року. Розповіла, що з початку повномасштабного вторгнення отримала всього один запит щодо зміни тату російською. 

"Чоловік хотів переробити напис "русский военный корабль…". Та причина була не у мові, а у поганому виконанні тату".

Лада розповідає, що найпростіший варіант змінити тату це повне перекриття новим малюнком. Важливо, щоб напис потрапив у темні тіньові ділянки, але і тут є нюанс: через особливість шкіри, навіть якщо повністю зафарбувати напис чорним, він може розглядатись на поверхні шкіри, як шрам. 

Складніший варіант пограти з літерами (домалювати щось, або приховати російські букви за фоновими елементами). Наприклад, є напис "Любовь", то можна розташувати довкола гілочку, а мʼякий знак закрити листиком/квіточкою. Чи зробити з мʼякого знаку сердечко.

Поділитися: