Спільноти гіків, супергероїка, графічні романи та магазини аніме.
Наліпки, фантики від жуйок, комікси, фішки чи картки з покемонами. А що збирали у дитинстві ви? 26-річний дніпрянин Максим Кисіль із самого малечку захоплювався коміксами. Як це хобі змінило його життя і у що переросло читання про пригоди супергероїв, розповідаємо у нашому матеріалі до Дня коміксів, який щорічно святкують 25 вересня.
Сідайте зручно, бо на вас чекає текст, пронизаний ностальгією та спогадами з дитинства. Також ви дізнаєтесь, де зараз купити комікси, що почитати та чи існують у Дніпрі спільноти прихильників мальованих історій?
"Marvel" остаточно закохали мене у цей вид мистецтва
Кіоск десь у закутку Дніпра… На вітрині видніються яскраві обкладинки коміксів: культові "Simpsons Comics", веселий "Donald Duck Disney", легендарний "Mickey Mouse". Мати їх у своїй колекції, мабуть, мріяли усі діти, але це було досить дорого, згадує Максим.
"Щоб слідкувати за сюжетом, треба було купувати геть усі випуски коміксів. А це було зробити не так і просто, бо їх можна було придбати раз на місяць за передплатою. Я щось купував, щось брав у друзів почитати, чи у шкільній бібліотеці".
Паралельно з цим Максим захоплювався малюванням, намагався створювати власні начерки коміксів, які зараз називає "каракулі-малюночки".
Приблизно у 2005 році у Дніпрі з'явилися перші комікси "Marvel", які остаточно закохали юнака.
"Попередні були смішні, мультяшні, а комікси на кшталт "X-Men" (про мутантів, які борються за рівність та проти дискримінації), або "Spider-Man" (про героя, що отримав свої сили після укусу радіоактивного павука) були дуже гарно відмальовані, мали серйозний сюжет і це мене захопило".
Побачив цей журнальчик в АТБ і подумав: "Вау, я хочу!"
Комікси поєднували усі три захоплення Максима: малювання, читання та любов до мультфільмів. "Це щось середнє між книгою та анімацією", – говорить хлопець. Найулюбленішим коміксом був український журнал-збірка "К9". Хоча він проіснував недовго, проте встиг залишити помітний слід у серці хлопця.
"Пам'ятаю, як одного разу побачив цей журнальчик в АТБ і подумав: "Вау, я хочу!". Відтоді я постійно просив батьків купувати новий випуск, коли ми заходили в магазин. У результаті у мене назбиралося близько чотирьох-п'яти номерів. Крім того, було ще кілька цікавих видань, таких як "Dark Warrior" та "MILKYGIRL".
Максим каже, це були збірки коротких сюжетів, де кожна сторінка представляла окремий комікс від різних авторів і з різними стилями. Іноді це були смішні історії, іноді серйозні.
Створив власну гру у стилі коміксів
У дитинстві у Максима не було комп'ютера, тому він часто ходив до друзів, щоб пограти. У одного з них була інтернет-програма, де можна було створювати власні короткі комікси про кота Гарфілда.
"Було дуже весело проводити вечори за цим заняттям, адже процес був простий, як у фотошопі. Можна було перетягувати готові елементи і створювати свій сюжет. На той час це здавалося неймовірно крутим. Тож ми годинами захоплено займалися творчим процесом, сміючись над результатами".
Минули роки і Максим доєднався, як художник, до одного дніпровського стартапу. Він разом із іншими членами команди розробляв візуальну новелу – гру "Noire Polis", присвячену стародавнім Афінам, у стилі нуару (із похмурим настроєм, темними сюжетами).
"Ми обрали візуальний стиль, близький до коміксного, адже це популярна й цікава тема, яку хотіли поєднати з атмосферою античних Афін. Це незвичне і сміливе рішення, бо подібних проєктів ніхто ще не робив. Я відповідав за візуальну частину: створював різноманітні асети, інтерфейс, де застосовував стилістику коміксів".
Трейлер гри можна переглянути тут. Наразі "Noire Polis" знаходиться у замороженому стані, бо хлопці шукають інвесторів для подальшого її розвитку.
Також Макс створював односторінкові проєкти для фрілансу, конкурсів чи просто по фану. У 2020 році почав працювати в geek.informator (рубрика, присвячена кіно, технологіям, іграм тощо). Хлопець робив огляди на комікси, зокрема, на серії українського "Фаетону".
"Зараз я працюю в арт-компанії та веду проєкт онлайн-школи, наразі коміксами не займаюся. Проте маю кілька ідей, які хотів би реалізувати у майбутньому. Це вимагає чимало часу та зусиль, адже потрібно не лише продумати сюжет, але й створити замальовки і, найголовніше, визначитися зі стилем у якому хотів би працювати".
Вже не захоплююсь супергероїкою
Комікси – це унікальний продукт, який може одночасно передавати зміст через текст і посилювати його візуально, каже Максим. Вони поєднують літературу та мистецтво, дозволяючи передати складні сенси і саме це робить їх такими особливими. З дитинства у хлопця змінився смак і зараз він віддає перевагу зовсім іншим тематикам коміксів.
"Зараз я вже не надто захоплююся супергероїкою, хоча у дитинстві мені подобався "Deadpool" і класичні Marvel-комікси. Нині супергероїчний жанр, особливо через фільми, здається мені дещо перевантаженим: всесвіт настільки розтягнутий, що творці самі втрачають контроль над логікою сюжетів. Мені більше до душі компактні світи, історії, що вміщуються в одну книгу – від початку до кінця. Саме тому я люблю графічні романи, які можна прочитати за один раз або максимум кілька томів".
Топ-5 коміксів від Максима, які варто почитати:
1. "Вендета" (один з найулюбленіших коміків Максима) – це класичний, графічний роман про антиутопічне майбутнє, де загадковий персонаж бореться проти тоталітарної влади.
2. "Воля" – один із найвідоміших українських коміксів, який пропонує альтернативну історію України з елементами фантастики. Він відрізняється яскравими малюнками і незвичним сюжетом.
3. "Троє проти зла" – простенько намальована, але весела історія про трьох хлопців зі Львівщини, яка сповнена жартів.
4. "Хрущовка" – комікс дніпровських творців, історія про життя в типовій радянській квартирі.
5. "Кіберкрай" – ще один цікавий український комікс із головним героєм Павлом Зібровим, намальований у стилістиці кіберпанку.
Які комікси зараз найпопулярніші?
Максим розповідає, що манга зараз завойовує як український ринок, так і світовий.
Манга – це японські комікси, що стали популярними у всьому світі завдяки розвитку азіатської культури, особливо через поширення аніме.
Останнім часом популярність манги, а також її корейського аналогу – манхви, значно зросла. Їх особливість – унікальний стиль малюнків і розповідей. Читають справа наліво, а художній стиль варіюється від реалістичних до екстравагантних. Тематика також дуже різноманітна: від фентезі й пригод, до романтики та драми.
Серед найпопулярніших манг:
"One Piece" — епічна пригода про піратів, що шукають легендарний скарб.
"Attack on Titan" — історія боротьби людства проти гігантських титанів.
"My Hero Academia" — світ, де майже кожен має суперсилу, а головний герой мріє стати супергероєм.
Окрім популярної манги, в Україні активно розвивається індустрія перевидання відомих світових коміксів. Деякі з найбільш відомих видань вже з'явилися на полицях українських магазинів: "Вартові", "Маус", "Скотт Пілігрим" тощо.
А що у нас із магазинами коміксів та спільнотами?
Максим розповідає, що спеціалізованих комікс-магазинів у нас майже немає. Найстаріший – "Гоблін", розташований біля театру опери та балету. Також є магазини аніме, де можна купити мангу та комікси. Однак, гарна новина у тому, що комікси все частіше можна знайти у звичайних книгарнях, де навіть з'являються окремі відділи, що раніше було рідкістю. Сам хлопець часто замовляє книги через інтернет або купує безпосередньо на коміконах – фестивалях, присвячених коміксам.
"Насправді бум коміксів уже пройшов і сьогодні ми живемо в епоху TikTok, YouTube та фільмів, тому комікси вже не дуже популярні. Проте є невеликі спільноти гіків, які часто збираються у барах або кав’ярнях, щоб обговорювати ігри, фільми, комікси".
Наприклад, є бар "Кубок Ворона" у середньовічному стилі, де часто збираються люди з подібними інтересами. Якщо ви хочете обговорити комікси – вам туди.