Як TikTok допомагає популяризувати українські книжки?
Що зробила з виданнями російською, де у Дніпрі проходять книжкові клуби, що почитати осінніми вечорами та на яких українських авторів варто звернути увагу − розповіла дніпровська книжкова блогерка Мілка.
Це наш текст до Дня читання книг, який щорічно відзначається 6 вересня.
"Я дуже люблю розповідати про книжки"
Людмила (або як її частіше називають Мілка) розповіла, що любов до читання з'явилася ще у дитинстві. Її мама та родичі дарували їй багато книг, адже знали про її захоплення. У більш дорослому віці це переросло у повноцінне хобі. Мілка багато читала, а потім розповідала про свої емоції та враження чоловіку. Одного дня він сказав:
− Ти так багато говориш про книги, чому б тобі не завести свій блог?
Так у 2020 році в Instagram з'явився акаунт "milka read" і перший текстовий відгук на книгу "Дім, в якому".
Водночас на просторах інтернету набирав популярність BookTok.
BookTok − це спільнота в TikTok, де користувачі обговорюють книги, діляться рекомендаціями та оглядами.
Мілка говорить, що спочатку не слідкувала за цієї течією, а потім зрозуміла весь її потенціал.
"BookTok – це дуже потужна сфера для розвитку популярності книг. Буквально 15-секундні відео можуть залетіти на мільйон переглядів і якась конкретна книга може стати дуже відомою", – зазначає блогерка.
Зараз Мілка вже є частиною спільноти BookTok, адже має свій блог, присвячений книжкам. У TikTok дівчина викладає короткі відгуки на книжки з оцінками, робить огляди новинок та розпаковки. А для довгих відео буктокерка має свій YouTube-канал.
"Наразі формат YouTube моя аудиторія полюбляє найбільше. Там я можу дуже розгорнуто, буває по 40 хвилин, розповідати про книжки. А TikTok існує більше для того, щоб зацікавити глядача і він перейшов на інші платформи".
У кожній соцмережі дівчини тисячі підписників. Її відео у TikTok регулярно набирають 100-200 тисяч переглядів. А на YouTube огляди Мілки подивились вже понад пів мільйона разів.
"Позбулась усіх книжок російською мовою"
Після початку повномасштабної війни у людей дуже виросла цікавість до всього українського, у тому числі до книжок. Особисто для себе дівчина відкрила багато талановитих авторів: Макс Кідрук, Іларіон Павлюк, Поліна Кулакова, Марія Маргуліс. Буктокерка згадує книжку "Біла кімната", яка нещодавно вийшла, але вже стала шалено популярною. Увесь тираж розкупили дуже швидко.
"На українських авторів зараз великий попит. Мені здається, наші видавництва відстежують ці тенденції, а тому почали друкувати їх більше. Я дуже пишаюсь тим, що на наших сучасних письменників звертають увагу, їм дають шанс, бо вони пишуть дуже цікаво".
Проте, дівчина розповідає, що деякі книжкові магазини у Дніпрі ще досі продають видання російською. "Це залишки, але вони є", – зазначає блогерка. Сама ж Мілка після 24 лютого 2022 року прибрала зі своєї бібліотеки всі книжки російською мовою.
"Дніпро був російськомовним містом, тож у мене була величезна бібліотека з книгами цією мовою. Після нападу рф, я зрозуміла, що не можу це читати і вирішила усього позбутися. Деякі книги я віддала знайомим, а деякі здала на макулатуру".
Зараз блогерка має бібліотеку з 200 книжок. Дівчина зізнається, що більшість з них ще не прочитала, тож вони чекають свого часу. Але у планах – зібрати велику бібліотеку лише з найулюбленіших видань. Якщо буктокерка не збирається перечитувати книгу, то вона її дарує або розігрує.
"Підписники проголосували за мене"
У 2023 році інтернет-магазин КСД влаштував опитування серед своїх підписників, щоб дізнатися, до яких блогерів вони прислухаються найбільше. У переліку було й ім'я Мілки. Підписники проголосували за дівчину. Так вона стала амбасадоркою у Дніпрі.
"Моя задача, як амбасадора, популяризувати офлайн книгарню у Дніпрі. Тому саме там я роблю огляди на новинки за кілька днів до старту продажу, викладаю відгуки на книжки КСД та проводжу книжкові клуби".
Порада від Мілки для тих, хто не може знайти час на читання: спробуйте додаток "Rork". Він допоможе дисциплінувати себе і не дозволить брати телефон до рук без потреби, таким чином звільнить більше часу для улюблених книг.
"Я можу читати увесь день, якщо маю вихідний. А коли працюю, то використовую кожну вільну хвилину, якщо книга дійсно захоплива".
"Коли, як не зараз, ми можемо відчути такий спектр емоцій?"
Найпопулярніші жанри на українському ринку зараз – ромкоми, dark romance та фентезі. Останній стає дедалі популярнішим завдяки таким книгам, як "Четверте крило".
Особливо болючою темою зараз є війна. Деякі читачі намагаються її уникати, адже емоційно стає дуже важко.
"Якщо я взяла книгу і там пішла тема війни, я її не закидаю, я продовжую читати. Мені боляче, я багато плачу, але я дочитую. Ажде я вважаю, коли, як не зараз, ми зможемо відчути так гостро увесь цей спектр емоцій. Але я розумію людей, які не хочуть читати зараз про війну. Це абсолютно нормально".
"Книжкові клуби у затишній кав'ярні стають традицією"
Нещодавно у Дніпрі з'явився новий формат спілкування для книголюбів − книжкові клуби. Мілка розповідає, що цьогоріч власниця книгарні-кав'ярні "Ніша" пані Галина запропонувала влаштувати такий вечір та запросила на нього блогерів та працівників магазину.
"Людям потрібні офлайн зустрічі – це неймовірна атмосфера та емоції, можна обговорити все на світі. Цього дуже не вистачало".
Мілка зазначає, книжкові клуби вже стали традицією і тепер проходять два-три рази на місяць. Серед своїх підписників блогерка проводить опитування про те, яку б книгу вони хотіли обговорити, або пропонує сама. На читання виділяється близько двох тижнів, а потім книголюби збираються у затишній кав'ярні. Минулого місяця КСД помітили цю тенденцію і запропонували блогерці провести книжковий клуб у їхньому магазині. Мілка вже планує цю зустріч, деталі повідомить у своєму Instagram.
Бонус для читачів "КУСТ" – топ-5 книг від Мілки:
1. "Те, що видно звідси" Маріана Лекі. Це найкраща прочитана дівчиною книга цьогоріч.
2. "Маленьке життя" Ганья Янаґігара.
3. "Соловей" Крістін Генна.
4. "Аромат щастя найсильніший під час дощу" Віржіні Ґрімальді.
5. "Я бачу, Вас цікавить пітьма" Ілларіон Павлюк.