14 лютого в "Менорі" влаштували бал, на якому люди змогли відпочити від стереотипів та життєвих труднощів. Традиція проводити такі заходи є у сотнях міст по всьому світу. Розповідаємо, як це відбувається та яка головна ідея балу.
1. Хто це придумав?
Зірка американського футболу Тім Тібоу. Його фундація (Tim Tebow Foundation) допомагає людям з інвалідністю, хворим дітям, сиротам, а також бореться з торгівлею людьми.
Бали для людей з інвалідністю "Night to Shine" починалися в США, а зараз проходять майже на всіх континентах. Дніпро отримав право проводити захід такого формату у 2018 році – тут цим опікується ГО "Час сяяти".
2. Як усе відбувається?
Не так, як звичайні заходи до тематичних днів, наприклад, 3 грудня. На балу ніхто не робить акцент на інвалідності гостей – люди просто відпочивають і спілкуються.
Надягають красиві сукні й костюми, прямо в "Менорі" їм роблять макіяж, а під час свята катає по місту лімузин. Ще одна фішка "Night to Shine" – червоний хідник, який дає змогу відчути себе зірками.
Програма балу насичена: виступають запрошені артисти і проходить конкурс талантів. Переможці отримують статуетки та призи.
А ще на балу танцюють – у парах або всі разом. У цьому році учасники два тижні готували спільний танець.
3. Як танцюють люди з інвалідністю?
Так само, як і всі – красиво рухаються під музику. Спільний танець ставили таким чином, щоб узяти участь могли всі – тобто переважали рухи руками та головою. А більше про те, як танцюють люди на візках, розповідав Дмитро Щебетюк – у цьому відео, знятому з професійною танцівницею Оленою Чинкою.
4. І що цей бал дає учасникам та учасницям?
Досвід спілкування. Серед гостей є ті, хто роками не виходить із дому: через складні життєві обставини, недоступне міське середовище абощо. Бал – це можливість зустрітися з друзями й познайомитися з новими людьми.
Культурну програму. Не всі культурні установи у Дніпрі інклюзивні. А це означає, що потрапити в театр іноді просто неможливо. Ось що про це говорили гості балу минулого року.
Розуміння власної унікальності й краси. Вечір, на якому звертають увагу не на інвалідність, а на почуття гумору, хобі, професію, талант і класний зовнішній вигляд, точно додає +100 до впевненості у собі.
Відчуття, що вони не самі. Люди бачать, що тих, хто стикається зі схожими труднощами, багато. І у Дніпрі, і у всьому світі. А ще є ті, хто готовий допомагати: на балу завжди є волонтери, які роблять усе, щоб гості чудово провели час.
5. Чи всі люди з інвалідністю у Дніпрі можуть потрапити на бал?
Цього року через карантинні обмеження запрошення отримали 98 людей з інвалідністю. Але охочих набагато більше.
На бал запрошують найактивніших волонтерів, громадських діячів та членів громадських організацій. Можна сказати, що цей бал відзначає досягнення людини перед містом за цілий рік.
6. Як фінансується цей захід?
Бал "Час сяяти" проходить у Дніпрі вже вчетверте. Перший бал провели на грант від "Tim Tebow Foundation", другий – за підтримки бізнесу. На третій раз до бізнесменів приєдналась міська програма "Культурна столиця". Четвертий бал у 2021 році програма профінансувала вже повністю.
– Ставлення до людей з інвалідністю – це взагалі критерій культурного розвитку суспільства. Тому, коли до нас звернулись організатори балу, звичайно, ми підтримали цей проєкт, – говорить президент фонду "Культурна столиця" Григорій Гельфер.
7. Наскільки "Менора" інклюзивна?
"Менора" – одна з небагатьох будівель, дружня до людей з інвалідністю. На вході є пандуси. Коридори широкі, у двірні прорізи вільно проходить крісло колісне. На другий поверх, де відбувається свято, гостей піднімає ліфт.
Але дістатися до "Менори" буває складно: іноді навіть вийти з дому неможливо без сторонньої допомоги. Тут організатори балу допомагають: наприклад, замовляють таксі з підйомниками.