У цьому році у Дніпрі з'явився новий формат відпочинку на природі – екскурсії з орнітологом. На них можна наживо побачити степового канюка, бджолоїдку і рідкісного "синього птаха" наших країв – сиворакшу.
Людей, які спостерігають за птахами, називають бьордвотчерами. Це орнітологи-аматори, і їхні спостереження допомагають науковцям. Завдяки бьордвотчерам ми знаємо, які птахи живуть на нашій території, скільки їх, як вони мігрують протягом року, як змінюються умови їхнього життя.
Бьордвотчери, та й взагалі орнітологи, найчастіше волонтери. У Дніпрі єдина людина, яка отримує зарплату за вивчення птахів – це доцент кафедри зоології та екології ДНУ. І він не може моніторити все місто попри все бажання. А армія любителів може.
Разом з екскурсоводом Михайлом Листопадським ми розповідаємо, як долучитись, і називаємо п'ять місць у Дніпрі, де вас чекають найцікавіші спостереження.
Михайло Листопадський – орнітолог і бьордвотчер, заступник голови обласної організації українського товариства охорони птахів.
Що знадобиться для спостережень
‣ Зручне непромокальне взуття, шапка, теплий одяг, який не шарудить.
‣ Бінокль зі збільшенням у 7-12 разів.
‣ Фотоапарат з потужним об'єктивом (може замінити бінокль).
‣ Смартфон із зарядженим акумулятором.
Балка Тхорева
Розташована в районі селища Авіаторське. Доїхати можна на 109 маршрутці, зупинка на вимогу – біля мосту.
У балці збереглися степові чагарники, а це багата кормова база, "їдальня" для птахів. Це місце межує з фруктовим садом, тому птахи прилітають ще й для того, щоб їсти шкідливих комах.
Восени тут багато костогризів, щигликів, сойок, канюків звичайних, чеглоків.
Глиняний обрив дозволяє гніздитися видам, занесеним до Червоної книги - сиворакші і сплюшці. Але вони зустрічаються тільки в період гніздування, восени ми їх в балці не побачимо.
Мінус: поруч активно будують об'їзну дорогу на аеропорт, а територію балки використовують мотоциклісти для перегонів – це іноді відлякує птахів.
Балка Аеропортівська
Розташована практично на території селища Авіаторське, між аеропортом і Мокрою Сурою. Можна дістатися громадським транспортом.
Восени тут зустрічаються фазан, степовий канюк, костогриз, ворон.
Враховуйте, що працівники аеропорту глушать сигнали, тому в цьому місці не можна підняти коптер і не завжди є телефонний зв'язок.
Коса на Перемозі
Можна дістатися як завгодно: машиною, громадським транспортом, пішки. З центру на шосту перемогу ходить, наприклад, 120 автобус. Можна зайти з води, якщо ви любите кататися на байдарках.
Тут водяться лиски, крижні, граки, сірі ворони, сиві дятли, блакитні синиці, пірникози.
З мінусів – на косі завжди багато відпочивальників, а поруч ведуться гідробудівельні роботи (яхт-клуб "Січ"). І ще є комарі (птахам добре, а ось бьордвотчеру погано).
Діївські плавні
Це район ж/м Парус-2. З громадським транспортом проблем немає (наприклад, сюди ходить 40 маршрутка з центру).
Тут водяться пірникоза, озерна чайка, лиска, чирянка, великий баклан.
Ситуація як на косі: є комарі, відпочивальники, рибалки і техногенна метушня (видобуток піску).
Озеро Куряче
Розташоване неподалік "Каравану".
На озері водяться лебідь-шипун, велика біла чапля, лиска, крижень, водяна курочка, яструб великий.
Мінус – тут може бути неприємний запах. По суті, озеро Куряче – це колишнє озеро, перетворене на відстійник зливової каналізації з Лівобережного-3. Хоча, ймовірно, тільки завдяки цьому воно ще не висохло, на відміну від кількох схожих озер поруч.
Що ще
‣ У бьордвотчерів України є фейсбук-група. В ній діляться фотографіями та спостереженнями.
‣ Це група бьордвотчерів Дніпра. Тут анонсують екскурсії, які проводить Михайло Листопадський.
‣ А в цьому телеграм-каналі можна дізнатися більше про українських птахів. Його веде львівська орнітологиня Ганна Кузьо.