Бізнесвумен Дніпра: від власних виробництв до флораріумів і ресторанів

Бізнесвумен Дніпра: від власних виробництв до флораріумів і ресторанів

Тетяна Шелест, Ірина Чабан та Анастасія Варава – про шлях до успіху. 

До Дня жінок-підприємиць розповідаємо історії дніпрянок, які перетворили свої мрії на успішний бізнес. Від маленької справи до списку Forbes. Від бажання створити щось особливе у рідному місті до мережі закладів, яку обожнюють відвідувачі. Їхній шлях — це натхнення, наполегливість і сила створювати щось нове, незважаючи на виклики.

Тетяна Шелест, співзасновниця "SheMax"

Компанія займається виробництвом професійного обладнання для салонів краси. Успішний український бренд активно розвивається і експортує продукцію до 36 країн ЄС та США.

Тетяна Шелест виросла в неблагополучній родині. Її дитинство було сповнене випробувань, які залишили глибокий відбиток у пам'яті. У 20 років дівчина залишилася сиротою. У пошуках стабільності та підтримки вийшла заміж. Чоловік не пив і не проявляв насильства, що для багатьох на той час вважалося цілком непоганим варіантом. Однак цей шлюб не приносив ні радості, ні відчуття перспектив. 

Фото: Тетяна Шелест

Одного дня, сидячи у захаращеному коридорі з цигаркою та кавою в руках, Тетяна задумалася про своє життя. Вона зрозуміла, що не хоче залишатися у бідності, навіть якщо це здавалося кращим за її минуле, розповідає журнал WOMO. Цей момент став переломним: вона вирішила, що боротиметься за краще майбутнє, відкидаючи сценарії, нав'язані обставинами та минулим.

"Я впевнена, що не кожен може стати масштабним підприємцем. Це або є в людині, або немає. Але підприємництву потрібно постійно вчитися і розвивати свої навички", – розповіла Тетяна для КУСТа.

Шляхи Тетяни з першим чоловіком розійшлися, адже він обрав "стояти на місці", тоді як вона прагнула змін. Лише у другому шлюбі вона отримала підтримку, яка дала їй віру в можливість реалізувати свої мрії. У 2010 році Тетяна створила перший в Україні портал для майстрів індустрії краси під назвою "Max Woman" та однойменний журнал, що став відправною точкою її професійного зростання.

"Вдалий бізнес — це точно не про удачу чи легке збагачення. Це про щоденну наполегливу працю, постійний вибір і безперервне навчання. Кожного дня потрібно приймати складні рішення і тут справа не в удачі, а в силі характеру та наполегливості", – каже Тетяна.

Тетяна та Сергій одразу почали будувати спільне життя, поєднуючи стосунки, створення бізнесу та виховання сина. Якось під час звичайної розмови у них виникла ідея спільного проєкту. Сергій мав досвід у сфері інжинірингу, а Тетяна – власний портал, знання маркетингу та міцні зв’язки у б’юті-індустрії. Це стало основою для їхнього успішного партнерства.

"У своїй професійній діяльності я найбільше люблю рух уперед. Мені стає сумно, коли щось не розвивається. Для мене стабільність — це крах розвитку", – поділилась Тетяна.

У 2017 році родина заснувала "SheMax" — найбільше в Україні виробництво компактних витяжок для салонів краси, які абсорбують нігтьовий пил і шкідливі випаровування під час манікюрних процедур. Вони замінили громіздкі та незручні моделі, створивши гаджет товщиною всього 7 см, який легко поміщається у сумочці майстра. Завдяки цій інновації продукція "SheMax" вже за кілька років стала популярною в Європі та Америці, а компанія вийшла на ринки 30 країн. 

"Поєднувати сім’ю та бізнес важко, особливо на початку, коли балансу не існує. Але для нас важливо самим відводити сина в садок, а після — проводити час разом. У вихідні ми не працюємо, це час лише для сім’ї: відвідуємо нові місця, підтримуємо наші традиції. Наприклад, на Новий рік вся родина за одним столом, а на Великдень я завжди печу паски. Ми багато подорожуємо разом і діти завжди поруч", – розповідає Тетяна.

Бізнес, який створила сім’я із Дніпра, увійшов до проєкту Forbes Ukraine Next250 – це список компаній малого та середнього бізнесу, які визначатимуть економічний розвиток України.

Ірина Чабан, засновниця бренду "Диво на вікні"

Ірина Чабан вже понад 10 років займається підприємництвом. Її перший бізнес був пов'язаний зі звуком у відеоіграх, однак у 2021 році вона пережила сильне професійне вигорання. Тоді Ірина знайшла нове захоплення — рослини, які допомогли їй впоратися з емоційним виснаженням і переключитися на іншу сферу. Спочатку це було лише хобі, але з часом воно перетворилося на основу її нового бізнесу.

Захопившись рослинами, Ірина почала шукати способи перетворити це на джерело доходу. Під час досліджень на західних ресурсах вона відкрила для себе явище флораріумів або тераріумів — замкнені екосистеми з рослинами, створені в скляних посудинах чи пляшках. Ця концепція здалася їй надзвичайно цікавою і вона вирішила спробувати створити такі композиції сама.

"Мені дуже хотілося спробувати як це взагалі працює, чи може таке жити? Картинка — це одне: сфотографували й забули. А от як довго воно може існувати в закритій маленькій пляшечці? Як воно виглядає після пів року? Я почала експериментувати і це мене настільки захопило, що я вирішила навіть вийти на ярмарок зі своїми першими роботами. Це ще було до повномасштабного вторгнення", – розповідає Ірина.

Для розвитку своєї майстерності жінка знайшла в Одесі навчальний курс. Після його завершення Ірина почала активно створювати флораріуми і вже третій рік успішно займається цим напрямком.

"Бізнес для жінки складніший, напевно, так само, як і будь-яка робота. Адже є ще домашні навантаження, побутові справи, школа, діти... Просто менше вільного часу. Що стосується рівності, то я ніколи не стикалася з дискримінацією, як підприємиця. У цьому плані не бачу нерівностей чи якихось більших труднощів. Хіба що часу справді менше", – каже Ірина.

Анастасія Варава, співвласниця мережі закладів "Varfamily"

У 2015 році у Анастасії Варави разом із чоловіком Олександром виникло бажання внести вклад у розвиток міста, створивши унікальні локації з концептуальним підходом, високою якістю та новим рівнем сервісу.

Вони прагнули створити місце, де люди не лише отримували б задоволення від роботи, а й ставали частиною команди, розвиваючись у атмосфері довіри та гармонії. Спираючись на свій досвід роботи в різних компаніях і розуміння корпоративних культур, вони хотіли побудувати власну, яка б сприяла внутрішньому зростанню, натхненню й формуванню простору, як працівників, так і гостей.

Так і побудували мережу Varfamily, яка включає такі заклади:

‣ Black Sheep

‣ Moshe

‣ Ринкові

‣ Brooks

‣ Rooftop by brooks

‣ Varburger

‣ Винні звички

‣ Renée

"У нашому партнерстві з Сашою панує повна гендерна рівність: ми однаково ефективно керуємо в межах своїх зон відповідальності, приймаємо рішення, чуємо й підтримуємо одне одного. Наші різні сильні сторони чудово доповнюють одне одного, що дозволяє розвивати бізнес і справлятися з викликами протягом майже 10 років його існування", – розповідає Настя.

Чи дискримінують жінок в бізнесі?

"Кожен підприємець — це насамперед управлінець. Тут питання в тому, наскільки ти вмієш реалізувати свої менеджерські якості, щоб делегувати завдання, а не робити все самостійно. У мене з цим були труднощі і я знаю, що чоловіки теж стикаються з подібним, особливо на початкових етапах у невеликих бізнесах", – каже Ірина.

Настя вважає, що готовність бізнес-партнерів сприймати жінку, як рівну партнерку, залежить від того, наскільки опрацьоване їхнє его.

"Якщо оцінювати людину через її професійні якості та сильні сторони, то стає очевидним, що жінки мають унікальну здатність бачити глибинні процеси, занурюватись у деталі й аналізувати причинно-наслідкові зв’язки. У той час як чоловіки більше орієнтовані на глобальність і масштабування, жінки часто відчувають сенс у деталях і можуть передбачати події, які чоловіки можуть не помітити. На мою думку, чоловіки-бізнесмени готові сприймати жінку як рівноправну партнерку тоді, коли вони внутрішньо зрілі, довіряють їй і цінують її здатність помічати важливе. За 10 років свого досвіду я не стикалася з упередженим ставленням до жінок у бізнесі й не бачила перешкод для їхнього гармонійного розвитку", – каже Анастасія.

Кар’єристки та мами: одне суперечить іншому?

"Я не вважаю, що жінка повинна обирати між кар’єрою та материнством. Чому чоловік, який будує бізнес, може бути гарним батьком, а бізнес-мама — ні? Це упередження. Поєднувати сім’ю й бізнес складно, але можливо, особливо якщо є підтримка сім’ї. Для мене важливо розвиватися й показувати приклад дитині, адже щаслива мама позитивно впливає на сім’ю. Балансувати нелегко і почуття провини через брак уваги до дитини все одно залишається, але я вірю, що це питання пріоритетів і підтримки", – каже Ірина.

Настя вважає, що жінка може обирати різні ролі: реалізувати себе в кар’єрі, присвятити себе материнству або поєднувати ці напрямки. На її думку, кожен із цих шляхів заслуговує на повагу. Поєднання сім’ї та бізнесу можливе, якщо чітко розуміти свої пріоритети й будувати баланс, який приносить радість і задоволення. Настя впевнена, що гармонія між ролями мами, підприємиці та професіонала не лише можлива, а й необхідна для щасливого й повноцінного життя.

Ірина Чабан. Фото: з особистого архіву.

Рекомендації іншим жінкам, що мріють розпочати свою справу

"Приймайте рішення швидко, постійно навчайтеся, оточуйте себе розвиненим ком’юніті, не обійтися без ризику і експериментів", – радить Тетяна.

Анастасія закликає жінок не боятися й зробити перший крок, адже навіть у складні часи є можливості для розвитку, як-от грантові програми чи навчальні ініціативи. Вона впевнена, що у кожній жінці є унікальна сила творення, яка може проявитися навіть у простих речах, що приносять задоволення. Саме ці моменти наповнюють енергією для створення чогось значущого. 

"Удача любить сміливих. Це база для того, щоб робити кроки вперед. А кожен крок — це дія, тому я раджу діяти", – каже Настя.

Поділитися: