Шість поверхів легенд, фортеця спогадів та зірковий заклад.
Ресторан "Маяк" зберігає у собі багато спогадів: там знімали художнi фільми, його відвідували перші керівники держави, а після 18:00 забронювати столик було практично неможливо – заклад завжди був переповнений відвідувачами. Пройшло кілька десятків років і зараз ця легендарна будівля стоїть занедбаною, а унікальне панно, аналогів якого немає в Україні, – зруйноване. Чому так сталося, що робить власник та міська влада, аби врятувати історичну спадщину – читайте у нашому матеріалі.
Покинутий, але колись надзвичайно популярний
Віталій Піскун – дніпровський блогер, дослідник історії міста та журналіст, вперше переступив поріг "Маяка" у 1984 році. Тоді 20-річний хлопець піднявся на шостий поверх, де замовив "комплекс" страв за 3,50 рублів. Саме там він уперше скуштував новинку того часу – гарячий шоколад. Востаннє він відвідав цей заклад у 1990 році разом із друзями.
Минули десятиліття і чоловік повернувся до місця, яке колись було сповнене життя, але тепер перебуває у занедбаному стані. Вибиті двері та вікна, зруйновані інтер’єри. Щоб привернути увагу громадськості та власників, чоловік у травнi 2024 року почав знімати відео про "Маяк", проводити глибокі дослідження історії, спілкуватися з колишніми працівниками ресторану та збирати цікаві факти й ексклюзивні подробиці, якими поділився в інтерв’ю КУСТу.
Спочатку "Аврора", потім "Хвиля", потім "Маяк"
У середині 1930-х років на мальовничих схилах, де зараз розташований парк імені Шевченка, відкрився ресторан "Аврора". Хоч назва могла асоціюватися з грецькою міфологією, також вона перегукувалася з легендарним крейсером.
Під час реконструкції парку у 1950-х, на місці "Аврори" з’явився новий ресторан – "Хвиля". На терасі біля закладу встановили перший пам’ятник Тарасу Шевченку. У ті роки "Хвиля" була популярним місцем для відпочинку містян та гостей мiста, які приходили насолодитися краєвидами Дніпра.
"Ресторан "Хвиля" навіть став частиною кінематографу – у 1957 році там знімали сцени для фільму "Висота". Завдяки цим кадрам можна побачити, як виглядала будівля всередині. Однак із часом дерев’яна конструкція втратила свою міцність, тому її демонтували", – розповів Віталій Піскун.
У 1979 році на тому самому місці звели нову будівлю – ресторан "Маяк". Шестиповерхова споруда, що зовні нагадує вежу маяка. Архітекторкою була Ельвіна Давидова. Головною окрасою "Маяка" стала біла кам’яна корона на даху будiвлi.
У радянські часи "Маяк" вважався одним із найкращих ресторанів УРСР.
Місцеві газети писали: "Шість поверхів, безліч залів, барів і майданчиків – один із найкращих у республіці ресторан".
Тут обідали політики та знімали відомі фільми
На першому поверсі знаходився бар "Нептун". Другий і третій – займав "Слов’янський зал" із українськими мотивами. Четвертий поверх – банкетний зал "Надія", призначений для святкування весіль. До речі, саме на цьому поверсі знімали сцени фільму "Вийти заміж за капітана".
П’ятий поверх був стриманим та строгим, а шостий – "Дніпропетровський каскад" із сучасною для того часу дискотекою.
У "Маяку" також обідали відомі політики, серед яких були Євген Качаловський і Борис Єльцин. Одного разу Бориса Єльцина навіть пригощали стравою з ведмежатиною, демонструючи гастрономічні можливості закладу. Але зi слiв Вiталія, це не пiдтверджена інформацiя.
У ресторану був свій фірмовий салат. У ЗМІ його часто називають "Монастирський острів". Проте Віталій стверджує, що це лише міф.
"Я знайшов контакти колишнього завідувача виробництва (зараз ця посада називається шеф-кухар) "Маяка" Володимира, який і створив цей легендарний рецепт. За його словами, жодної страви з назвою "Монастирський острів" не існувало. Усі фірмові блюда ресторану називалися просто – "Маяк", відповідно до назви самого закладу. До того ж, слово "монастирський" тоді не було в обігу, оскільки острів навпроти ресторану називався Комсомольським".
У 1980-х роках ресторан був на піку популярності, але з часом і розвалом СРСР, а також через зміну власників та конкуренцію, "Маяк" поступово втратив свої позиції. На його базі деякий час працював нічний клуб "Магніт", а пізніше – "Сфера". Зрештою, будівля занепала і вже багато років стоїть порожньою.
Перлина ресторану "Маяк"
На першому поверсі ресторану у барі "Нептун" знаходиться унікальне панно, що відтворює підводний світ. Віталій розповів, що цю роботу створила подружня пара художників: Триколенко Вiктор Михайлович та Триколенко Лiлiя Михайлiвна. Їм знадобилося майже три роки (2 роки на пiдготовку), щоб завершити композицію, яка виділяється тонкістю виконання та реалістичністю коралів, морських створінь і хвиль. Деталі панно обпалювали на виробничих потужностях радгоспу "Квіти Дніпропетровська", що знаходився на території району Тополя-1.
Віталій зумів відшукати авторку цього шедевру. Лілії Триколенко зараз 80 років, а тоді, коли вона працювала над панно, їй було 34 роки. Коли її дочка показала матерi фотографію та вiдео, її очі наповнилися щирою, майже дитячою радістю. "Це ж моє! Я працювала над ним!" – з хвилюванням сказала вона.
Зараз Віталій готує фільм для свого Youtube-каналу Vital Way, де розповість деталі створення панно та вперше покаже інтерв'ю Лілії Триколенко.
Що з панно зараз та чому варто "бити тривогу"?
Ельміра Еттінгер за фахом космічна інженерка, а за покликом серця активістка та авторка проєкту "Child of Socialism". Дівчина дуже переймається долею панно і всілякими способами намагалася його вберегти.
За її словами, навесні 2024 року зникла охорона біля ресторану "Маяк". Будівля стояла відкрита, місцеві жителі мали можливість зайти всередину та побачити панно "Нептун" у первозданному стані. Ельміра захоплюється монументальним мистецтвом, тож вирішила теж зазирнути всередину легендарної будівлі.
"Я знала про це місце змалку, але завжди бачила його зачиненим. Коли підписники повідомили, що вхід тепер відкритий, я негайно вирушила туди", – згадує вона.
Дівчина розуміла, що якщо "Маяк" залишатиметься відчиненим, то незабаром вандали зруйнують усе, що там є. Тож активістка зв’язалась з управлінням охорони культурної спадщини міста, де їй допомогли знайти власників будівлі. Разом з колегами вона намагалася домовитися про демонтаж панно. Однак власники, які зараз мешкають в іншому місті, не поспішали ухвалювати рішення.
Незабаром до будівлі почали проникати підлітки. За кілька місяців панно постраждало: з'явилися плями фарби, а пізніше – сліди вандалізму.
"Я була шокована, коли побачила перші пошкодження. Восени стало зрозуміло, що ситуація критична, адже діти кидали у панно цеглою і від нього просто відколювалися шматки".
Начальника управління з питань охорони культурної спадщини міста Надія Лиштва розповіла, що будівля ресторану "Маяк" перебуває у приватній власності двох фізичних осіб, до того ж, право власності розділене за поверхами. Тому об’єкт не належить територіальній громаді міста і не перебуває у комунальній власності.
"Ми неодноразово зверталися до представників власників із пропозиціями щодо демонтажу панно. Ми готові були організувати зняття за власний кошт, аби зберегти роботу навіть із передачею її власнику на відповідальне зберігання. Проте отримали відмову. Безпосередньо з нами власник на контакт не виходив, тому його позиція залишається невідомою", – зазначила Надія Лиштва.
Відповідно до історико-архітектурного опорного плану Дніпра, будівля "Маяка" визначена як значний історичний об’єкт, рекомендований до взяття на державний облік як пам’ятка архітектури. Однак процес надання такого статусу регулюється чинним законодавством і перебуває в компетенції обласного органу охорони культурної спадщини. За словами Надії Лиштви, управління не отримувало звернень від фізичних чи юридичних осіб щодо ініціювання процедури внесення "Маяка" до реєстру об’єктів культурної спадщини.
Наразі вікна у будівлі ресторану досі розбиті, щоправда деякі все ж закрили фанерою. На дверях повісили замок і знову біля будівлі з’явився охоронець. Тож сподіваємось, що вандали більше не зможуть залізти всередину ресторану і вдасться зберегти хоч залишки легендарного інтер’єру.