Чому не слід підбирати совенят та що робити, якщо знайшов поранену пташку? Розбір з Веронікою Коньковою

Чому не слід підбирати совенят та що робити, якщо знайшов поранену пташку? Розбір з Веронікою Коньковою

1 квітня, окрім всім відомого Дня Сміху, ще й Міжнародний день птахів.

Вероніка Конькова – біологиня за освітою та волонтерка "по птахах". З 2015 року турбується про поранених крилатих. Зазвичай працює з хижими видами: сплюшки, домові сичі, вухаті, болотні, сірі сови, сипухи, орлани, яструби, соколи, сапсани, балобани, канюки, орли-могильники та безліч інших. 

Разом з нею в цьому тексті ми розвінчуємо міфи про пташок: чи можна їх годувати хлібом, чи потрібно майструвати годівниці та що робити, якщо ви знайшли птаха, який потребує допомоги.

Вероніка Конькова. Фото: з архіву Вероніки Конькової

Сова, яка працювала заступником начальника цеху

"Я почала займатись допомогою птахам у 2015-ому через випадок, коли мені привезли поранену вухату сову з-під донецького аеропорту. З того часу щороку до мене з Донеччини приїжджають травмовані сови, боривітри та інші. Був якось цілий виводок домових сичів, який приїхав в ящику з-під снарядів. Я їх ледь дотягнула. Орел-карлик з простреленим крилом прибув у ящику з-під кулемета".

Вероніка розповіла, як у 2016 році вона разом з екоактивістами, поліцією та журналістами визволяли з підвалу дніпровської кав’ярні ворона, якого власники тримали в жорстоких умовах задля розваги.

"Він теж пройшов лікування, реабілітацію та за два роки був випущений на волю".

Донедавна у Вероніки жила поранена сова, яку звали Заступник Начальника Цеху. Тому що сову знайшли на території заводу. Пташку підібрали, деякий час вона жила в приміщенні та, як жартували робітники, працювала заступником начальника цеху. На жаль, сова померла, так і не одужавши.

Заступник Начальника Цеху. Фото: з архіву Вероніки Конькової

Якщо птах лежить на землі, він хворий?

Подібне часто стається взимку і на початку весни. В цей період птахам не вистачає харчів, погані погодні умови ускладнюють полювання, тварина слабшає, страждає її імунітет, загострюються хвороби. Птах може гірше орієнтуватись в просторі, погано розраховувати швидкість, з рештою врізатись в будівлі, автівки, лінії електромереж, отримати черепно-мозкові травми, переломи кінцівок. Зазвичай це тягне за собою внутрішні проблеми. Виняток, лише якщо птаху підстрелили або вона отримала ушкодження в зоні бойових дій. 

"Здорові птахи ні в що не врізаються. Але насправді абсолютно здорових пернатих не буває. Тому навіть легкі випадки потребують комплексного лікування. Це природа, там немає стерильних організмів. Це одна з умов природного відбору", – говорить біологиня.

Як ми можемо запобігти цьому?

"Ми не можемо прибрати промисловість, яка посідає природне місце проживання пташок, ми не можемо прибрати автівки, які зіштовхуються з птахами. Але ми можемо допомогти вижити тим птахам, яких знайшли. Насправді це дуже маленький відсоток. Більшість просто не потрапляє нам на очі. Тому необхідно дбайливе ставлення до природи загалом, уникнення випалювання сухостою, бо це знищує не лише ссавців і гнізда, а й комах, якими птахи харчуються".

Підгодовувати птахів сенсу немає – нічого не станеться, якщо ви не будете годувати синиць, а для хижих птахів ви не зможете купити стільки мишей.

"Дуже маленький відсоток пташок, яким можемо допомогти. Ми просто трошки збагачуємо екосистеми міст". 

Орлан Міда. Фото: з архіву Вероніки Конькової

Погодувати птаха хлібом – допомогти пережити зиму чи вбити його?

"Буває, заглядаєш у годівничку і бачиш запліснявілий хліб. Ви думаєте, що якщо пташка з’їсть не дуже поживний продукт, до того ж заражений грибками, це їй допоможе? Грибки в її організмі почнуть масово розмножитись, і це зробить ще гірше". 

Жодних птахів не можна годувати хлібом. Хліб – це оброблені вуглеводи, які дуже швидко стають середовищем для розмноження патогенних організмів. Біологиня рекомендує годувати пташок крупою.

"У мене був випадок, коли ми спіймали качку на набережній. Вона мала класичний "пластиліновий зоб". У стравоході стояла грудка, схожа на пластилін. Вона складалась з хлібу, що гнив, та грибкових мас. Птах не міг навіть нормально харчуватись, бо їжа не проходила до шлунку. Це дуже часто стається з водоплавними птахами".

Я знайшов пораненого голуба. План дій?

"Усвідомте, що якщо він не зможе літати, це ваш домашній улюбленець до кінця життя. Притулків у Дніпрі для голубів немає. Це масовий вид, його ніхто не бере, бо не залишиться місця для насправді рідкісних птахів. Якщо ви не готові до цього, закрийте очі та залиште. Це природний відбір". 

У природі будь-яку популяцію виду регулює інший вид. Траву "скошують" травоїдні, яких їдять хижаки, яких – ще більші хижаки або складні природні умови. В містах для регуляції популяції голубів майже немає інших чинників. Зараз в Дніпрі помітили яструбів та сапсанів, боривітрів, вухатих сов та домових сичів, які могли б стати такими регулювальниками. 

"Ситуація покращується, збільшується різноманіття, птахи повертаються на території, де вони жили задовго до появи людей і міст. Але для Дніпра необхідно багато яструбів. А їх стільки немає і навряд чи буде".

Але якщо ви твердо вирішили допомогти знайденій пташці, вам необхідно обережно покласти її в картонну коробку з ганчірковою підстилкою та знайти найближчого лікаря-орнітолога. Звичайні ветеринари не працюють з птахами, бо не мають необхідних препаратів, або, навіть якщо підійде препарат для кішок і собак, будуть складнощі з розрахунком дозування. 

Вероніка рекомендує нам перевірену лікарку-орнітолога, що має гарну освіту і працює в Харкові, Анастасію Доманську.

"Дуже часто голуби уражені хворобою Ньюкасла, в народі "вертячкою". У птаха викручується шия, він не може сам попасти дзьобом по їжі. У таких випадках його ще треба годувати примусово. І, залежно від лікування, птаха можна випустити або він залишається жити у вас". 

А якщо це хижий птах, сова або щось рідкісне? Добірка реабілітаційних центрів для птахів

По-перше, вам потрібно пам’ятати, що наразі утримувати вдома хижих птахів в Україні заборонено. Після надання першої допомоги потрібно знайти реабілітаційний центр та передати птаха туди. 

По-друге, впевніться, що не ви є причиною проблем птаха. Так-так, саме ви! Насправді у більшості випадків, коли до Вероніки звертаються з повідомленням "ми знайшли пташеня, що випало з гнізда", пташеня до потрапляння в руки людей вело свій природний спосіб життя. Дорослі пташенята, що не вміють літати, дуже часто живуть на землі.

"Сови гніздяться навіть на житлових масивах, де є великі старі дерева та гнізда воронових. Вони заселяють їх, виводять пташенят, а потім пташенята з’являються на землі просто у дворах, на дитячих майданчиках, стадіонах. Вони зовнішньо дуже милі, пухові, з великими очима, схожі на плюшеві іграшки. Дуже багато повідомлень на початку червня про знайдених совенят. Якщо ви побачили таке пташеня, просто підсадіть його на найближче дерево. Воно самостійно залізе, куди йому треба. Ці пернаті вміють лазити за допомогою кігтів і дзьоба. Вночі батьки їх знайдуть і продовжать годувати". 

Фото: volynpost.com

Однак, якщо ви впевнені, що птах все ж потребує допомоги, його необхідно передати в реабілітаційних центр, якого в Дніпрі немає. Ось так. Але є один в області, притулок "Пегас" в селі Малозахарине Солонянського району. Номер телефону: +380 67 281 44 30.

Через війну більшість центрів зменшили свою активність. Є державні підприємства, зокрема реабілітаційний центр "Арден" у Хмельницькій області та "Еко-Галич" на території Галицького Національного природного парку в Івано-Франківській області. Більшість інших – це звичайні люди, які у себе на подвір’ї організували вольєри та займаються реабілітацією. Як правило, вони знаються на дійсно рідкісних видах.

"У мене був випадок з орлом-могильником, якого підібрали наші бійці під Слов’янськом, коли мав починатись наступ. І бійці тримали його два тижні на позиції, лікували його за моїми настановами своїми медикаментами. Потім птаха привезли до Дніпра, провели діагностику та відправили до центру "Садиба Нюшанікове" під Києвом. Там він скоро завершить реабілітацію".

Заступник. Фото: з архіву Вероніки Конькової

Ви все ж таки підібрали хижу пташку та виходили. Що робити категорично не можна?

Відпускати. Просто відпускати у вільне міське чи лісове життя без нормальної адаптації до диких умов. Зазвичай такі птахи швидко травмуються знову або навіть гинуть. Вони не навчені шукати їжу самостійно, не вміють втікати від хижаків, машин та людей.

"Вранові вчать своїх дітей до наступної весни: як виживати, як шукати їжу, як поводитись серед своїх та серед чужих, як рятуватись від хижаків. А люди бачать пташеня на землі, вважають, що його треба рятувати. І коли люди награлись, виростили його, вони випускають: "Він же вже літає? Так якось сам розбереться". Не розбереться. Люди думають, що сова буде полювати на всіх мишей, але вона звикла, що його годують білими мишами. А в природі таких немає. І вони помирають з голоду або їх знову підбирають люди". 

Поділитися:

Ще за темою