Також про гомофобію та законопроєкт №5488.
За що ненавидять двох хлопців з Одеси та двох дівчат зі Львова, які зміни хочуть внести до Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації, а також добірка френдлі ведучих та закладів, у яких ЛГБТ-пари можуть відсвяткувати весілля.
ЛГБТ-весілля
У 2024 році в Україні відбулось кілька одностатевих весіль. Найвідомішими з них стали святкування в Одесі, Львові та Хмельницькому. Зокрема, одруження двох чоловіків з Одеси гейтери зняли на відео та грубо облаяли. Користувачі соцмереж перепостили ролик, підписавши цитатами з Біблії про Содом і Гоморру.
"Вибачаюсь за жаргон, але це *** вже повний. Хоч би дітей на виховання не брали", – пише користувач під цим постом.
"В Одесі пройшло *** весілля, молодята обмінялись обручками в готелі Portofino", – написав телеграм-канал, що найпершим опублікував ролик.
Злочини на ґрунті ненависті, зокрема гомо- і трансфобії, можуть проявлятись у різних формах: від словесних образ до фізичного насильства. На вулиці, в кафе, під час публічних заходів, прайдів та кінопоказів – ЛГБТКІ+ люди не можуть почуватись повністю у безпеці.
"Часто ми бачимо, як ненависть перетворюється на цілеспрямовані акти вандалізму: розбиті вікна ЛГБТ-центрів, пошкоджені плакати або символіка під час прайдів чи інших подій на підтримку спільноти. Крім очевидних злочинів існує також прихована дискримінація – відмова в обслуговуванні, прийомі на роботу чи навіть у забезпеченні базових прав людини. Усі ці форми дискримінації, на жаль, часто трапляються в Україні. І кожен такий випадок показує, наскільки важливою є адвокація рівних прав і боротьба проти злочинів на ґрунті ненависті", – каже Ольга Полякова, правозахисниця та виконавча директорка ГО Gender Stream.
Френдлі заклади та ведучі у Дніпрі
Одразу зазначимо, що є частина закладів, які відмовились надавати нам коментарі з приводу готовності провести одностатеве весілля. Водночас були такі ресторани, як, наприклад, "Ахтамар", персонал якого не є гомофобним і може провести свято для ЛГБТ-пари. Однак зазначають, що заклад має цільову аудиторію, яка може спровокувати конфлікт. Крім того, у ресторані немає достатньої кількості охорони, щоб зупинити бійку, якщо така станеться. Тому вони порадили зважати на таку особливість при відвідуванні закладу відкритим ЛГБТКІ персонам.
Ресторан "Відень"
Заклад може провести будь-яку подію для одностатевих пар, хоча такого досвіду ще не мали. Однак у закладі колись працювала ЛГБТКІ персона. Жодних конфліктів через її сексуальну орієнтацію у ресторані не було.
"Хай навіть собі цілуються, яка різниця, головне, щоб люди були добрі, чесні. Пара – це вибір людини, і вона має право вибору. Ми не роздивляємося, які у нас гості. Усіх потрібно обслужити", – каже власниця закладу.
Для кожного весілля можуть виділити окреме закрите приміщення, прикрасити його та приготувати гарний стіл за 1200 гривень на людину. Також є свій діджей, якого можна замовити за 1000 гривень за весь вечір.
"Це наша акція від закладу", – уточнила власниця.
Адреса: проспект Олександра Поля, 108.
Ресторан "Смак"
Заклад відкритий до проведення одностатевих весіль. Також зазначають, що серед їх клієнтів вже є відкриті представники ЛГБТ-спільноти, які регулярно відвідують ресторан та святкували день народження. Конфліктів через гомофобію у закладі не було.
Для весілля надають окремий зал, закритий для інших відвідувачів. Мають також публічний зал караоке та літній майданчик.
"У нас є політика коректності. Усі наші працівники толерантні. Щодо свого персоналу я можу гарантувати відсутність проблем", – каже керівник.
Він додав, що конфлікти трапляються зазвичай незалежно від сексуальної орієнтації і нападки через негативне ставлення бувають до будь-кого, це залежить саме від людини, що спричинила сварку.
"Коли люди поводяться коректно, ніхто не бачить у них нічого дивного. Це вільна країна, кожен може робити все, що він хоче. Все повинно бути в рамках закону", – каже керівник ресторану.
Крім того, він зауважив, що працює в готельно-ресторанному бізнесі вже 23 роки, має також у своїй власності готель, тому за життя отримав великий досвід спілкування з ЛГБТ-персонами. Тому перш ніж проводити захід, він може надати кілька порад щодо організації свята, аби зробити його якомога безпечнішим і комфортнішим для гостей.
Проведення весілля обійдеться приблизно у 1400-1500 гривень з людини. Також можна приносити деякий алкоголь з собою.
Адреса: ж/м Тополь-1, пров. Джинчарадзе, 12 к.
Ресторан "Прем'єр"
Заклад не мав досвіду проведення таких заходів, але готові зробити це вперше. Обіцяють організувати святкування на найвищому рівні.
"Наша команда не розділяє людей і толерантна до всіх", – кажуть у ресторані.
Підготують фуршет, вежу із шампанського, декор, допоможуть з діджеями, ведучими і координацією весілля. Вартість оплати банкету за одного гостя складає 1500 гривень + 20% за обслуговування.
"Ми завжди залишаємося людьми і, незалежно від поглядів людини, завжди з радістю допоможемо організувати будь-яку подію для всіх. Будь то весілля, конференція, день народження, вечірка та інше", – додали в закладі.
Адреса: проспект Олександра Поля, 81.
Ресторан "Наталі"
Цей заклад також готовий провести весілля для одностатевої пари, хоча такого досвіду вони ще не мали. Обіцяють толерантну поведінку персоналу. Весілля на 50 гостей обійдеться приблизно у 75 000 гривень. Можна також замовити готельний номер і провести там першу шлюбну ніч.
Адреса: вулиця Берегова, 54.
Іван Панов
Не мав досвіду проведення весілля для ЛГБТКІ пар, однак у 2010 році працював у гей-клубі діджеєм. Має великий досвід спілкування з представниками ЛГБТКІ+ спільноти, серед яких у нього досі залишається багато знайомих.
"Весілля такій парі я би залюбки провів. Як цілуються чоловіки або дівчата я бачив, проблеми у цьому немає", – каже ведучий.
Проведення весілля у Івана коштує 25 000 гривень. Може запропонувати багато активностей, будь-які за бажанням пари.
"Я можу зробити навіть передачу сімейного вогнища, якщо батьки не будуть проти", – каже Іван.
Він також додав, що приблизно раз на рік йому телефонують з розіграшами, питають, чи може він провести гей-вечірку.
"Кажу: "Так, без проблем". Мені відповідають: "Але ж вони там будуть цілуватися". Та що хочуть, хай те і роблять. І людина кидає слухавку…", – посміхається ведучий.
Юлія Нестеренко
Ведуча та організаторка весіль Юлія поділилась, що не мала досвіду проведення весілля для ЛГБТКІ пари. Вона не назвала себе френдлі ведучою, такі стосунки не схвалює, але вважає, що необхідно поводитись коректно, не зважаючи на вподобання. Юлія додала, що є досить тактовною людиною, не має ніяких забобонів і негативу щодо одностатевих та інших пар.
"Я не можу сказати, що схвалюю такі стосунки. Але провести чи організувати свято зможу. Якщо люди хороші, виховані – все буде добре незалежно від їх уподобань", – сказала ведуча.
Ціна на її послуги залежить від масштабів самого весілля: кількості гостей, обраного ресторану, обʼєму роботи тощо.
Про що законопроєкт №5488?
Законопроєкт №5488 "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації" встановлює справедливу відповідальність за скоєння злочинів на ґрунті ненависті за різними ознаками, зокрема сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності (СОГІ), які наразі взагалі не згадуються у чинному законодавстві.
"Іншими словами, цей законопроєкт спрямований на захист вразливих груп населення від агресії та утисків, надаючи правоохоронним органам можливість реагувати на злочини швидко й ефективно, розслідуючи їх саме як злочини на ґрунті ненависті", – коментує Ольга Полякова.
Для ЛГБТІК+ спільноти законопроєкт №5488 є життєво важливим, оскільки він нарешті дозволить державі офіційно визнавати і захищати їхні права. Він допоможе боротися з дискримінацією на основі сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, що наразі є однією з найбільших прогалин у нашому законодавстві.
"Цей законопроєкт гарантуватиме, що випадки гомофобії та трансфобії будуть розслідуватися, як злочини на ґрунті ненависті, а не просто як побутові конфлікти чи хуліганство. Це означає, що правопорушники нестимуть відповідальність за свої дії у повній мірі, а постраждалі отримають можливість відчувати себе захищеними", – каже Ольга Полякова.
Законопроєкт створює правову основу, яка дозволяє захищати усіх громадян від несправедливого поводження.
"Фактично він стосується будь-якої людини, яка зазнає або може зазнати утисків через її невіддільні характеристики — такі як національність, раса, релігійні переконання, вік, стан здоров’я чи інвалідність", – каже Ольга Полякова.
Чому законопроєкт досі не прийнято?
"Законопроєкт №5488 є невіддільним кроком на шляху до євроінтеграції України. Попри це ми спостерігаємо недостатню зацікавленість серед парламентарів щодо його ухвалення. Брак політичної волі, острах втратити політичні дивіденди та політична невизначеність залишаються основними перепонами на шляху до вдосконалення українського законодавства у частині протидії дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті", – пояснює Ольга Полякова.
Також не слід забувати про бюрократичні труднощі та загальну загальмованість процесу прийняття нових законів під час війни. Пріоритети парламенту часто зміщуються у напрямку безпосереднього вирішення військових та економічних питань, що може уповільнити рух інших важливих соціальних ініціатив.
Gender Stream та інші правозахисні організації продовжують невпинну адвокаційну роботу задля прийняття змін. Зрушення у цьому напрямку вже є, проте важливо залучати широку підтримку громадськості, інформувати суспільство про значення цього законопроєкту для усіх громадян та громадянок.
Публічні звернення, петиції, флешмоби, мітинги, розголос у ЗМІ — що більше уваги суспільства продивлятиметься цьому питанню, то складніше політикам буде його ігнорувати.
Чому поліція залишається бездіяльною?
"Першою проблемою є недосконалість нашого законодавства та відсутність механізму реагування на злочини на ґрунті ненависті. У чинних кодексах взагалі відсутнє визначення правопорушень з мотивів гомофобії і трансфобії", – пояснює Ольга Полякова.
Правоохоронці часто розслідують злочини на ґрунті ненависті, як звичайне хуліганство або, у кращому випадку, завдання легких тілесних ушкоджень.
Крім того, не всі поліцейські можуть правильно ідентифікувати гомо- чи трансфобні мотиви, що призводить до недостатньо ефективної реакції. Це не завжди є свідченням свідомої байдужості чи упередженості, а радше браком відповідного навчання та інструкцій.
"Gender Stream системно співпрацює з Національною поліцією, розробляє навчальні програми та проводить тренінги з толерантності, взаємодії з вразливими групами, превенції та реагування на злочини з мотивів нетерпимості", – розповідає Ольга Полякова.
Як представники спільноти можуть подбати про власну безпеку, допоки не прийнято законопроєкт?
Перш за все, важливо бути обізнаними про свої права і знати, як діяти у випадку загрози чи насильства. У будь-якій ситуації, чи то відвідування заходу чи переїзд, слід пам’ятати про базові правила безпеки. Спеціально для таких випадків у Gender Stream розробили безпекові рекомендації для ЛГБТКІ+ людей, ознайомитись з якими можна тут.
Матеріал створено за підтримки громадської організації "Gender Zed".