Молодильні яблука, ціна доброти та закон взаємного тяжіння. Дніпро очима переселенця

Молодильні яблука, ціна доброти та закон взаємного тяжіння. Дніпро очима переселенця

Щиросердий текст написав Валентин Хорошун, разом із дружиною він переїхав у наше місто на початку жовтня

Я не великий фанат мегаполісів. Можливо, саме тому останні 8 років прожив у селі. І ніколи не припускав, що опинюсь у Дніпрі. Так склались обставини. Але сьогодні Дніпро для мене – це місто, в якому хочеться жити, всупереч труднощам воєнного часу і рев сирен повітряної тривоги, що періодично звучить за вікном. 

Як відомо, життя складається з окремих подій, емоцій та вражень. А в Дніпрі вони самі собою вибудовуються в дивовижний візерунок, в якому можна розглянути не лише маленькі переселенські радощі, а й плани на майбутнє. Що я і намагаюся зробити вже майже місяць. 

На годиннику пів на сьому ранку. Я прокидаюся від брязкіту будильника, виставленого на беззвучний режим. У кімнаті тихо. Сусід по кімнаті – молодий хлопець-студент – ще спить. Дружина збирається на роботу. Я – на ранкову пробіжку.

У кімнаті – два ліжка, добротна розкладачка з ламелями, шафа, стелаж, стіл зі стільцями, настінна полиця і дзеркало. Класичний студентський набір. Але для нас зараз це – межа мрій. Чисто, тепло, по-своєму затишно. Що ще потрібне для переселенського щастя?

Вибігаю надвір. Місто ще в напівдрімоті. Двірники метуть листя, що опало за ніч. На набережній – рибалки, рідкісні перехожі та завмерлі в очікуванні їздців електросамокати.

Для пробіжки – ідеальне місце: з одного боку Дніпро, з іншого – пейзаж сучасного міста.

Щоправда, у перші дні було незвично. У селі все інакше. Тиша, простір та природа. Навколо – поля. Лише вздовж лісосмуг та водойм невеликі клаптики неораної землі. Хоча і цього достатньо, щоб регулярно бігати наввипередки – то з лисицею, то з козулею або навіть з виводком кабанів. Не кажучи вже про зайців. Мій персональний рекорд – 10 нарахованих зайців на дистанції в 10 км.

Але тепер все це – картинки з минулого. До комфорту звикаєш швидко. А з тим, що тротуарною плиткою бігати зручніше, ніж, наприклад, по розмитій дощем ґрунтовці, не посперечаєшся.

Один із перших шелтерів КУСТа. Весна 2022-го. Стіна прикрашена малюнками дітей-переселенців

Час повертатися. Перед входом до гуртожитку переходжу на крок. Піднімаюсь на свій четвертий поверх. Дорогою зустрічаю сусідку Віку.

– О, ви з пробіжки. Мій чоловік також бігає.

Це приємна несподіванка. Хоча й цілком передбачувана, бо наш шелтер нагадує ковчег Ноя. Під одним дахом люди різного віку та професій, з Донецької та Луганської областей. І не лише люди, до речі. У кімнаті, суміжній із нашою, живе родина із собакою-боксером. А в іншому шелтері, де ми були раніше, в одній оселі – жінка з донькою, кішкою Нюшею та папугою.

А ще поряд з нами живе хлопець, який навчається грі на валторні. І це ми ще не з усіма перезнайомились.

Скільки коштує доброта?

Виходжу до міста.

З Андрієм ми домовилися зустрітись на проспекті Олександра Поля. Він підходить, тримаючи в руці Logitech Deluxe 250, зупиняється і простягає мені клавіатуру.

– Для дитини? – цікавиться Андрій.

– Для роботи. Дуже вдала модель для набору тексту, – пояснюю Андрію.

Він бере передану мною купюру і раптом запитує:

– Ви звідки?

– З Донецька, – відповідаю "на автоматі". Пояснювати, що у Донецьку я не був з 2014 року, довго. Та це й не важливо. Про те, що я переселенець, він вже знає. Це з'ясувалося ще під час нашої першої телефонної розмови, коли ми уточнювали місце та час зустрічі.

– Не треба, візьміть. Це подарунок, – Андрій, посміхаючись, повертає мені гроші, розвертається та йде.

Не знаю, як би я вчинив на місці Андрія. Може, так само. Але насправді для нас з жінкою співчуття з боку різних людей є, напевно, головним придбанням останнього часу. Стільки добра, скільки ми отримали на Дніпропетровщині від навіть незнайомих людей, неможливо чимось виміряти. 

Військовий (позивний Санич), який вивозив нас з села на своєму мінівені, коли побачив, що ми їдемо до міста в шкарпетках, просто сказав "Чекайте", а через кілька годин повернувся з двома великими пакунками одягу та взуття. Ще один військовий, Кіса, дізнавшись, що ми живемо без електрики, подарував нам свої повербанки. Колеги-донеччани настільки активно долучилися до розв'язання наших побутових проблем, що ми від них отримували посилки з Києва три дні поспіль. І справа тут зовсім не в речах, а у вчинках і почуттях. 

Дніпровські молодильні яблука

Взагалі ж, до Дніпра ми з дружиною перебралися зовсім недавно – на початку жовтня. До цього 8 років прожили у селі, на стику трьох областей – Донецької, Дніпропетровської та Запорізької. А останні кілька місяців – у підвалі, за 5 кілометрів від лінії фронту. Чекали до останнього, вирішивши, що поїдемо лише у випадку, якщо село залишать українські військові. І жили б, напевно, і досі, якби до нашого подвір'я не прилетіли запальні снаряди.

Натомість зараз ми мешкаємо в історичному центрі Дніпра – на Нагорці. Центральніше нікуди.

За кілька кварталів від нас – Соборна площа. Прямо по курсу – набережна, парк ім. Т. Г. Шевченка і палац Потьомкіна. 

Раніше ми зробили два тексти про те, як переселенцю обрати найкращий район Дніпра для життя.

Перший про проспекти Гагаріна та Поля, вулицю Калинову і житломасиви Сонячний, Тополя, Лівобережний та Червоний камінь.

Другий – про житломасиви Ломівський та Кам’янський, Перемогу, Покровський, Придніпровськ, 12-й Квартал та вулицю Робочу.

Мабуть, закон збереження енергії все-таки поширюється і на життєві справи. І втрати врешті-решт компенсуються як мінімум новими враженнями та емоціями. У Дніпрі так точно.

Наразі ми живемо у шелтері, під який переобладнано кілька поверхів гуртожитку Національної металургійної академії України. Хоча насправді наше місце проживання зовсім не схоже на притулок для кількох десятків переселенців. Фактично це сучасний хостел чи кампус з належним сервісом і комфортом. Окремі кімнати на трьох. Нові меблі, натяжні стелі, бойлер, у кожному крилі – душові кабіни з величезними лійками. Поблизу – рестобар Bubamara, ще навесні "перепрофільований" на їдальню для переселенців. І з усіх боків – навчальні корпуси різних вишів. У цій атмосфері мимоволі виникають ремінісценції на тему студентства. 

Один із перших шелтерів КУСТа. Весна 2022-го

Якщо врахувати, що кілька тижнів тому кожний ранок в мене починався з планування "вилазки" по воду в інший кінець села, поки гармати мовчать – повний контраст. Історія з категорії казок про молодильні яблука. Але це правда. 

За останні пів року я позбувся, мабуть, кілограмів 15 – стільки я важив якраз у студентські часи. У Дніпрі до цього ще додалося враження, що разом із зайвою вагою я скинув ще і пару десятків прожитих років.

Закон взаємного тяжіння

Вибираємось з дружиною на прогулянку. Біля входу на міст, що веде на Монастирський острів, нашу увагу привертає мегалітична конструкція з кам'яних брил.

Назустріч нам йдуть двоє молодих людей. Намагаємось у них дізнатися історію появи у парку артефакту. Про всяк випадок цікавимося:

– Хлопці, ви місцеві?  

Хлопці заперечливо хитають головами та проходять повз. Осічка, – вирішуємо ми та звертаємося з тим самим питанням ще до одного перехожого. Але й він виявляється приїжджим.

Тільки з четвертої спроби нам щастить.

– Це не мегаліт. Просто вдале дизайнерське рішення – у будівельників під рукою виявився слушний матеріал, ось вони й склали піраміду, – пояснює нам дівчина в окулярах, зосереджена на своєму смартфоні.

Отже, дві людини з трьох – приїжджі чи переселенці.

Ще один епізод. Я у центрі міста, у парку імені Глоби. Через 10 хвилин у мене призначена зустріч біля ТРЦ "Міріада". Вибудовувати найкоротший маршрут у смартфоні немає часу, тому дію за обставинами. Серед перехожих намагаюся розпізнати місцевих. Попереду дві жінки. Підходжу, пояснюю, що мені потрібне. Виявляється, вони переселенки. Змінюю тактику – запитую чоловіка, що відпочиває поруч на лавці. Знову невдача. І тут я помічаю групу робітників у яскравій помаранчевій уніформі.

– Не підкажете, я крокую в правильному напрямку? – запитую в одного з них. 

Марно.

Успіх мені посміхається лише на виході з парку, матеріалізувавшись у формі жінки з песиком. Бінґо! Маршрут скоригований, я встигаю. 

Але виникає явний дисонанс. Адже за офіційною статистикою в Дніпрі вимушених переселенців трохи більш як 130 тисяч. А  на вулиці я переважно тільки з ними й стикаюся. Може, дійсно, це проява якогось нового демографічного закону на кшталт взаємного тяжіння переселенців?  

Зразок для інших міст країни

Якщо ж говорити серйозно, у Дніпрі нам с дружиною дійсно пощастило з прихистком.

Але спочатку ще пару прикладів з життя. 

Сніданок у нас в шелтері починається о пів на десяту. Виходжу з кімнати. Минаю фойє. Тут незвично людно. Декілька жінок сидить на диванах.

– Вам ліки не потрібні, сьогодні до нас прийшли медики, – каже, звертаючись до мене, одна з жінок. 

Ще одна позитивна несподіванка. Ліки мені не потрібні, але все одно приємно. А от для старожилів шелтера – це вже справжній ритуал: бригада  у складі психолога та кількох медиків, як виявляється, приїжджає щотижня. 

Повертаюсь зі сніданку. Ще здалеку розпізнаю гуркіт перфоратора. Так і є. Це на нашому поверсі свердлять стіну: прокладають дротовий інтернет. Двоє працівників сервісної служби встановлюють розподільну коробку.

– Як можна під'єднатися. І коли? – уточнюю у представника інтернет-провайдера.

– Залишайте заявку у телеграм-каналі. У четвер під'єднаємо.

Поки я збирався з думками для написання цього есе, дротовий інтернет  з'явився й у нашій кімнаті. 

Чесно кажучи, про такий побут "в екзилі" ми з жінкою навіть не мріяли. Найпримітніше, що все це – не вдалий збіг випадковостей. Просто наш шелтер з самого початку був спроєктований як прихисток повного циклу, тобто місце, де переселенці можуть отримати все необхідне: житло, безкоштовне харчування, базову медичну допомогу, юридичні консультації, інформацію тощо.

Для таких переселенців, як ми, це схоже стало справжнім порятунком.

Так сталося, що з села ми фактично виїхали у чому були. З транспортом нам допомогли військові. Але на збори ми мали всього 15 хвилин. Тож навіть одяг встигли взяти лише той, що був під руками – у підвалі. З великих речей захопили із собою тільки пральну машину.

І таких людей у ​​нашому шелтері багато.

При цьому вижити в незнайомому місті завдання саме по собі непросте. Без грошей та особистого транспорту – взагалі майже неймовірне. Це одна з причин, чому ми не виїхали із села ще навесні, після перших обстрілів.

Так, переселенцям готові дати притулок у багатьох містах. Проблема в тому, що для повноцінної соціалізації недостатньо даху над головою. Щоб вижити – потрібні гроші, а отже робота. А це вже рівняння із кількома невідомими. Безкоштовне житло переселенцям часто надають лише на кілька діб. Як варіант – розселяють у сільській місцевості, де й у мирний час вакансія – велика рідкість. У великих містах – можливостей більше, але швидко облаштуватись не набагато легше. Переселенські виплати можуть прийти із затримкою, пошук роботи потребує часу, оренда житла дорожча.

Отже, формат підтримки повного циклу, реалізований у Дніпрі Штабом допомоги переселенцям "КУСТ", в одному з шелтерів якого ми якраз і живемо, справді необхідний і добре продуманий. Можливо, тому, що автор ідеї та один із засновників КУСТу, бізнесмен Вадим Гефтер, сам переселенець – у 2014 році він виїхав з Донецька до Дніпра.

Один із перших шелтерів КУСТа. Весна 2022-го

І це, на мою думку, саме той випадок, коли досвід Дніпра з надання допомоги переселенцям доречно було б масштабувати на всю Україну.

Тим більше, що навіть в умовах всебічної підтримки тільки для того, щоб знайти роботу, може знадобитися кілька тижнів. Наприклад, моя дружина за фахом – лікар. Але щоб працевлаштуватися в лікарню, спочатку потрібно підтвердити сертифікат спеціаліста. А це і час, і гроші. Робота таки знайшлася, хоча і не за фахом – в пекарні. А от пошук зайняв майже місяць.

Дніпро – це люди

Що ж стосується вражень від Дніпра, як від міста, то тут якраз все чудово. Перш за все це відчуття гармонії та дбайливого ставлення – як до архітектурної спадщини, так і до природи. Я понад 20 років прожив в Донецьку, але ніде не бачив, щоб дах будівлі був спроєктований навкруги великого дерева. А в Дніпрі для цього навіть не знадобилося придивлятися. У парку ім. Т. Г. Шевченка так вибудований літній театр. 

Те ж  саме можна сказати про забудову міста. У Дніпрі багато великих сучасних будинків, розташованих біля пам’яток архітектури. Але вони не сприймаються як чужорідні об’єкти, а в більшості формують з історичними будівлями єдиний просторовий ансамбль. І взагалі у міста є свій архітектурний колорит, що зовсім не дивує, якщо врахувати, скільки Дніпру років.

Хоча, звісно, в будь-якому місті головне – це люди. У Дніпрі це, наскільки я можу судити, добре розуміють. А це значить, що і всі ті переселенці, які зараз перебувають в місті, мають шанси знайти в Дніпрі значно більше, ніж тимчасовий прихисток. Як мінімум – можливість все почати з чистого аркуша, а як максимум – нову малу батьківщину.

Поділитися: