Дніпро – одне з трьох українських міст, де ринок праці зростає

Дніпро – одне з трьох українських міст, де ринок праці зростає

Які професії будуть актуальні у 2024 році?

Чи час починати вчитись на айтівця? Що з колись дуже популярною сферою SMM? І які професії точно впродовж 12 місяців будуть в тренді? На всі ці питання нам допомогли відповісти фахівці з різних галузей. 

"Робота є завжди, якщо її шукати"

За результати дослідження кар’єрного порталу "Happy Monday", то літо й осінь 2023 року були досить активними, особливо це стосувалося диджитал-сфери: було багато вакансій, відповідно й багато відгуків. Ближче до завершення року така тенденція "активності" помітно знизилася – нині маємо стадію очікування, тобто компанії та кандидати зайняли місце вичікування вигідних пропозицій. 

"Розвиток ринку і загалом обстановка, за моїм професійним спостереженням, на цей момент виглядає так: ринок кандидатів перегрітий. Тобто кандидатів більше, ніж вакансій та компаній, які наймають", – розповідає Юлія Куріна, HR–менеджерка компанії, що працює в сегменті IT та діджиталу DataOx. 

На думку менеджерки,  це відбувається через зовнішні умови в країні: щоденні обстріли, очікування проблем зі світлом, невпевненість у завтрашньому дні – ці фактори не дають компаніям інвестувати гроші в країну й відповідно надавати роботу працівникам. Також це впливає на продуктивність та ментальне здоров’я кандидатів, від чого підвищується попит на психологів (про це поговоримо нижче).

Зауважимо, що через воєнну агресію більшість сфер потерпає від нестачі кадрів. Наприклад, промисловість, наголошує рекрутер Сергій Марченко.

"Більшість людей, які працювали на промислових об’єктах, – це чоловіки, які пішли захищати свій дім. Або постає проблема з загрозами обстрілів. Наведу приклад Харкова: це велике індустріальне місто, де більшість таких підприємств під постійними бомбардуваннями", – пояснює Сергій.

Також складнощі з пошуком людей мають сфери юридичних послуг, освіта, наука та туристичні напрямки. 

Soft skills та конкурентоспроможність: як IT-сфера лідирує за кількістю кандидатів у Дніпрі

Зараз HR-менеджери та директори великих IT-компаній сподіваються, що найгірша ситуація зі сферою IT позаду, але водночас треба розуміти про загальні виклики ля українського бізнесу. Згодом у кожній компанії працюватимуть ветерани й ветеранки, відповідальний бізнес повинен якнайшвидше усвідомити це.

За словами Степана Мітіша, віцепрезидента, голови EPAM в Україні, то найбільш імовірним на 2024 рік є сценарій, коли кількість послуг, які ми надаємо людям з-за кордону, залишиться такою ж, як торік. 

Степан Мітіш

"Але це за умови, що на глобальному ринку ситуація поступово зміниться на краще. Якщо ж ІТ-галузь почне зростати швидшими темпами, то, можливо, й Україна зможе показати не суттєве, але все ж зростання. Загалом настрої на 2024 рік – стримано оптимістичні", – пояснює він.

Крім того, про реальне життя  IT-фахівця та ринкові тенденції, що зберігаються в Дніпрі, розповідає Артур Багратян, java-розробник української IT–компанії. Він говорить, що зараз набагато важче знайти роботу, ніж раніше. "Особливо тим, в кого мало досвіду", – додає він.

Артур Багратян

Щодо прогнозів для Дніпра, то Артур не бачить причин для стрімкого збільшення пропозицій.

Для молодих фахівців, що тільки починають свій шлях в IT, фахівець рекомендує постійне навчання, розвивати свою конкурентоспроможність та набирати свою базу контактів у Linkedin.

"Слід відстежувати IT-компанії, оскільки вони час від часу набирають на програми стажування, наприклад, такі як SoftServe, завдяки якій я й доєднався до IT-спільноти", – говорить  Артур. Також розробник вказує на корисність платформи "team challenge", де молодим фахівцям можна об'єднатися в команди та працювати над проєктами (тобто отримувати перший досвід). 

"Люди йдуть на людей": чи є у SMM новий подих у 2024 році? 

Згідно зі статистикою DataReportal, станом на жовтень 2023 року 4,95 мільярда людей є підписниками різноманітних блогів та інших тематичних сторінок. Соціальні мережі змінили типові способи спілкування на більш зручні та зрозумілі кожному.

Так чи інакше, SMM нині має великий попит з обох сторін, як клієнта, який шукає якісний контент для соціальних мереж, так й для самого SMM-ника, адже він має змогу розробити власний "візуал" та побудувати естетичну картинку для бізнесу. 

Так, існують стереотипи щодо занепаду та тотального перенасичення ринку фахівцями, але Катерина Донченко, SMM-експертка, контентмейкерка, розвінчує ці міфи та ділиться своїм досвідом роботи у сфері комунікацій.

Ринок праці для SMM-спеціалістів, здавалося б, перенасичений молоддю, яка стрімко розвивається в цьому напрямку. Катерина говорить: "Так, ринок перенасичений, але треба виділятися, бути особистістю, люди йдуть на людей. Наприклад, моя фішка – це подавати продукт чи послугу через відео контент. Але 100 % онлайн праця, точніше навіть «мобільна» праця є актуальною, а саме працювати де завгодно і любому часовому поясу, тому ця сфера буде рости".

"Це рік викликів. Ми будуємо стратегії та плануємо, а самі живемо у повній непередбачуваності під сиренами повітряних тривог", – зауважує Аліна Глазиріна, голова сектору маркетингу у компанії "Inweb". 

Аліна Глазиріна

Обидві експертки поділяють думки, що ринок SMM продовжить розвиватися в Дніпрі, але у 2024-ому важливо цінувати якість та розуміти цінності бренду.

"Ментальне розвантаження": як психологи стали на фронт боротьби за здоров’я? 

Повномасштабна війна, постійні стреси, повітряні тривоги "підсвітили" важливість та актуальність піклування не тільки про тіло, а ще й про своє ментальне здоров’я. 

"Я впевнена, що попит на послуги психологів надалі буде тільки зростати. Люди живуть у тотальній невизначеності, яка з кожним днем все більш впливає на наш стан", – запевняє психологиня Анастасія Кукса. 

Анастасія Кукса

Тренд турботи про психічне здоров’я породив інші тенденції, які займуть свою нішу у 2024: по-перше, це збільшення кількості людей, які потребують психологічної допомоги; по-друге, покращення доступу до психологічної допомоги.

"З’являються волонтерські організації, просвітницькі проєкти, спрямовані на психоедукацію – пояснення необхідної інформації у сфері психічного здоров'я, труднощів та особливостей допомоги. Але в нас все одно зберігається великий брак психіатрів та медичних психотерапевтів, які можуть ставити психічні діагнози. Це реальна проблема. Курси та вебінари "не виростять" таких фахівців", – стверджує психологиня Ганна Явтушкевич. 

Ганна Явтушкевич

Нині у кожного психолога є "свій" клієнт та напрям діяльності, тому  перенасиченість ринку праці фахівцями цієї галузі не більше ніж міф, пояснює Анастасія Кукса. Потрібно ще більше кваліфікованих людей, а після перемоги у війні це питання стане ще гострішим.

Поділитися: