Оселя на кілька днів, робоче місце, "Соціальний гардероб" та книжки українською

Оселя на кілька днів, робоче місце, "Соціальний гардероб" та книжки українською

Те, що потрібно переселенцям саме зараз.

466 тисяч – саме стільки переселенців обрали Дніпропетровщину другим домом за два роки повномасштабної війни. Люди продовжують їхати і зараз, особливо з міст, які під постійним ворожим вогнем росіян – Курахове, Торецьк, Покровськ. У цьому матеріалі ми розкажемо, як допомогти новим жителям у незнайомому Дніпрі та зробити їхнє життя трохи легшим. 

"Дніпряни можуть допомогти з адаптацією" – керівник центру "ЯМаріуполь"

Гуманітарної допомоги від міжнародних та локальних партнерів нині все менше, – констатує керівник центру "ЯМаріуполь" Олександр Халявінський. Змінюються і потреби: якщо раніше мали нагодувати людей та дати їм найнеобхідніше, то тепер працюють на довгу перспективу. Інтеграцію, в ідеалі. Відтак і дніпрян просять допомагати саме з цим. 

Олександр Халявінський

"По-перше, це програми працевлаштування. Якщо у вас є вільні вакансії на підприємстві, або ви – ФОП, запрошуйте на роботу наших переселенців", – каже Олександр Халявінський. 

У дніпровському центрі "ЯМаріуполь" працює рекрутер. Він допомагає переселенцям зорієнтуватися на ринку праці та скласти резюме. Тому місцеві роботодавці можуть звернутися до HR і запропонувати свої вакансії. Друге, з чим потрібна допомога від дніпрян, – житло. За два роки у центрі зареєструвалися 11 тисяч маріупольців. І розселити усіх не мають можливості, каже керівник "ЯМаріуполь". 

"Наприклад, у вас є вільне приміщення, і ви можете залучити донорів, щоб переобладнати його під соціальне житло. Або розмістити в себе вдома людей. Найчастіше людям потрібне тимчасове житло – вони тільки виїхали з окупації або повернулися з Європи, шукають ночівлю на два-три дні. Ми були б дуже вдячні за таку допомогу", – розповідає Олександр Халявінський. 

Дніпряни постійно заходять у центр "ЯМаріуполь" і питають, чи потрібна якась допомога, каже Олександр. Люди приносять дитяче харчування, засоби гігієни, продукти. Працівники усе передають переселенцям. Готові навіть робити фотозвіти, аби жителі міста точно були певні: допомога потрапить у потрібні руки. 

Адреса центру: вул. Фабра, 10. Графік роботи: понеділок-субота, з 8 до 17:00. 

Одяг, іграшки чи взуття для Краматорського центру "МиРазом" 

"Соціальний гардероб" – так називається програма краматорського центру "МиРазом". І наповнити цю базу одягу та взуття може будь-який дніпрянин. 

"Завжди є потреба в сезонному одязі. Це значить, що взимку не потрібно нести літнє вбрання, воно просто займатиме місце на складі. Водночас, ми розуміємо, що скоро починається весна, отже демісезонний одяг буде дуже популярний", – розповіла координаторка центру "МиРазом" Інна Сорокіна. 

Найбільшим попитом користується одяг для дітей, адже вони швидко ростуть. Також актуальний одяг для більш старшого покоління, каже Інна Сорокіна, тобто віком 65+. Координаторка пояснює: у них маленькі пенсії,  на новий одяг грошей просто не вистачає. Але варто памʼятати, що не всі светри-штани-чоботи підійдуть для того, щоб їх передати ВПО, розповіла координаторка центру: 

"Це мають бути чисті речі, без плям, без дірок, більш-менш актуальні. Якщо ця річ 50 років пролежала на горищі – її просто ніхто не візьме. Також варто памʼятати, що річ має бути більш повсякденного стилю. Не вечірні сукні. На "Соціальний гардероб" ми виставляємо речі, які б могли одягнути самі".  

Інна Сорокіна

Також у центрі "МиРазом" в рамках програми "Соціальний гардероб" працює дитяча кімната. Туди можна принести іграшки, аби їх виставили разом з речима. Якщо у людей буде потреба – вони можуть взяти скільки завгодно, каже Ірина Сорокіна. 

"Переселенці можуть взяти, наприклад, мʼякі іграшки, адже те, шо ми виставляємо – у гарному стані. І його не соромно брати дітям. Якщо батьки переживають, іграшку завжди можна попрати у машинці. Звісно, не варто приносити зламані та побиті конструктори чи машинки", – додала координаторка центру "МиРазом". 

Дуже актуальні також книжки. Про них часто питають самі переселенці. І хоча в центрі є невелика бібліотека, літератури для всіх охочих не вистачає. Це можуть бути як дорослі, так і дитячі книжки. Єдине прохання, каже Інна Сорокіна, аби книжки були українською мовою. 

Принести одяг, взуття, чи іграшки можна за адресою: вул. Яворницького, 42. З понеділка по суботу з 10 до 17 години. 

Підгузки та дитяче харчування – ось що потрібно у БФ "Помагаєм" 

Взяти потрібні речі у гуманітарному хабі благодійного фонду можуть не лише переселенці, а й люди з інвалідністю, багатодітні та малозабезпечені родини. Комунікаційна менеджерка Ольга Левченко розповідає: нині приймають сезонний одяг, але найбільше потребують взуття. Воно завжди в дефіциті. 

"Потрібні підгузки будь-якого розміру: для малят і дорослих, дитяче харчування. Будь-яке. Також посуд, дитячі візочки, дитячі ліжечка. Все, що можна принести і залишити. Все це розбирають переселенці з великою вдячністю", – розповідає Ольга Левченко. 

Головне, щоб предмети побуту були цілі, чисті та справні – а отже не потребували додаткового ремонту. Принести до гуманітарного хабу можна також ковдри та постільну білизну. Однак у центрі просять випрати попередньо речі та критично оцінити їх стан: 

"Коли щось в плямах, з ковтунцями, воно просто залишиться на складі мертвим вантажем, бо люди стараються обирати те, що більш-менш гарно виглядає". 

Ольга Левченко

Принести можна і просту побутову техніку, наприклад, електрочайник. Але подібне хабу ще ніхто не жертвував, каже Ольга. Усі ці речі волонтери роздають не лише у Дніпрі, також їздять з гуманітарними місіями у прифронтові зони та на деокуповані території. 

"Усі ці речі ми беремо з собою, їх там з задоволенням розбирають люди. Тому зараз ми приймаємо усе, що може знадобитися для комфортного життя", – підсумувала Ольга Левченко. 

Гуманітарний хаб благодійного фонду "Помагаєм" розташований за адресою вул. Троїцька 15/3. Працює з понеділка по пʼятницю з 9 до 18 години. 


Цей текст став можливим в межах програми "Єднання заради дії", що втілюється IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключно відповідальністю ГО "КУСТ" та необов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США.

Поділитися: