"Сідай, будемо складати список гостей на мої похорони". Чому українки стають доулами смерті?  

"Сідай, будемо складати список гостей на мої похорони". Чому українки стають доулами смерті?  

Історія Марії Закаблук з Харківщини. 

41-річна Марія Закаблук мешкає у селі Яковлівці, що на Харківщині. До кінця 2023 року жінка розвивала власну справу: створювала вироби з мотузок. Та кілька місяців тому відчула, що хоче розвиватися ще в одному напрямку – допомагати людям переживати втрати. Саме так Марія Закаблук прийшла до професії доули смерті.

Ми поспілкувалися з Марією. Вона нам розповіла, хто такі "доули смерті", чим вони можуть бути корисними та з якими запитами до них звертаються люди. 

Ми продовжуємо серію текстів "Вона. Війна". 

"Зрозуміла, що можу витримувати горе іншої людини"

Фото: з соціальних мереж Марії

Якось рідний дідусь Марії Закаблук зателефонував їй з лікарні: 

– Я хочу про щось поговорити, але ніхто не наважується підняти цю тему, –  поскаржився він. 

– Звичайно, я приїду і ми про все поговоримо, – відповіла Марія. Жінка провела в лікарні майже весь день, згодом дідусь наважився запитати: 

– Ти допоможеш мені?, –  запитав він. 

–  Звичайно допоможу. 

– Тоді сідай, будемо складати список, кого треба покликати до мене на похорони. 

Цей випадок стався з Марією Закаблук десь 7 років тому. Список дідусю досі не знадобився, але вже тоді жінка зрозуміла, що здатна витримувати горе іншої людини, важкі стани та почуття. Суперздібність Марії, як вона вважає, знаходитись поруч з людиною, що переживає важку втрату та бути стабільною, приймаючою та надавати таку необхідну теплу підтримку. У черговий раз Марія зрозуміла це, коли за місяць до Нового 2024 року їй зателефонував дідусь і попрохав його відвести на похорон сестри та підтримати морально. 

"От я і думаю, ну така ж опція може бути доступна не лише моїм рідним. Я взагалі можу бути корисною набагато більшій кількості людей. Чому ж ні?",  каже жінка. 

"Помітив, що помираючі потребують людської підтримки більше, ніж лік та процедур"

Фото: istockphoto.com

Термін "доула" перекладається із стародавньогрецького як "рабиня". Саме так раніше називали поневолених жінок-повитух. Та в сучасному розумінні вони виконують значно більше функцій, ніж просто допомагають вагітним жінкам під час пологів. 

Засновник професії "доула смерті" працював у хоспісах, де хворі літні люди доживали свої дні. Він помітив, що старенькі потребували людяної підтримки, а лікарі у хоспісі могли лише покращити фізичний стан: призначити необхідні ліки, зробити процедури. Чоловік зрозумів, що помираючі потребують більше людського контакту, ніж професійних знань, про це пише Міжнародна асоціація доул смерті "Inelda" в Америці. 

Засновник професії вважав, що добре мати доулу при народженні людини, але не менш важливо мати таку людину поруч під час смерті або переживання смерті близьких людей. 

Доули смерті – це відносно нова професія, що з'явилася у 2000-х роках. В основному вони займаються підготовкою та супроводом людей на останньому етапі життя. Основна мета доул полягає у забезпеченні затишного, гідного та спокійного проходження людини через процес смерті.

"Під час втрати людина знаходиться у дуже вразливому стані, будь-яке необережне слово чи навіть жест можуть ще більше ранити. Тому варто мати поруч людину, до якої можна звернутися за підтримкою, просто побути поруч таким, як ти є", - розповідає Марія. 

"Втрати бувають різними"

Марія помітила, що найчастіше люди вважають втратою лише смерть близького або власний смертельний діагноз. Але приводів та запитів, з якими можна звернутися до доули смерті, набагато більше. Серед них: 

‣ страх смерті; 

‣ втрата домашнього улюбленця; 

‣ переїзд в іншу країну (людина втрачає своє оточення та звичне життя);

‣ припинення спілкування з друзями;

‣ нав'язливі думки;

‣  навіть народження дитини (в цьому випадку батьки можуть відчувати втрату власної свободи).

Консультації у доули смерті можуть бути корисними людині з будь-яким запитом, пов'язаним з втратою, горюванням та важкими емоційними станами. Серед клієнтів Марії зараз багато цивільних та жінок, чоловіки яких захищають нас на фронті (їм важко примиритися з думкою, що коханий може не повернутися). 

"Психолог працює головою, а доула серцем"

Зазвичай під час консультації з доулою смерті людина багато говорить, розбирається у своїх почуттях, намагається зрозуміти їхні причини. Доула може надавати фідбек або просто зацікавлено слухати. Цілющий ефект від таких зустрічей – це ясність та розуміння людини, як їй жити далі. На перший погляд, консультації з доулою смерті можуть бути схожі на сеанси з психологом. Однак є різниця: 

"Трапляється таке, що психологи відмовляються працювати з людиною, яка переживає надважкі стани. Адже, щоб допомогти людині, яка переживає втрату, необхідні не професійні знання, а велика емпатія. Доули спроможні відчувати біль людини як свій власний, але при цьому залишатися у стабільному емоційному стані. Тобто я можу витримувати негативні емоції людини, і при цьому вони мене не затягують на цей самий рівень. Навпаки я витягну людину на більш позитивний рівень завдяки своїй вірі у краще та стабільному емоційному стану". 

"Прийшлося заново вчитися чути тіло"

Родина Марії Закаблук. Фото: з соціальних мереж Марії

У своїй діяльності Марія намагається дотримуватися правила: не виходити на контакт з людиною, якщо не відчуває себе наповненою та готовою. Щоб відчути себе "у ресурсі", жінка приділяє увагу родині, своїй улюбленій справі (виготовляє затишний домашній декор) та виділяє час на догляд за тілом. Адже багато емоцій ми проживаємо саме через тіло. Щоб не відчувати себе напруженою Марія, робить масаж, займається фізичною активністю та гуляє на свіжому повітрі. 

"Мені прийшлося заново вчитися чути тіло. Бо коли ти відчуваєш, де в тебе напруга, ти потім можеш звернути увагу саме туди, навіть прочитати, яка емоція там застряла. Тому дуже-дуже важливо мати контакт з тілом та завжди про нього піклуватися". 

"Небезпечно не горювати"

За словами доули смерті, якщо людина, що зіштовхнулась з втратою, не дозволить собі прожити емоції горювання, то це може стати небезпечним для неї. Призвести до проблем з психікою та появою депресії. 

"Іноді буває таке, що втрата вже сталася, а людина була заклопотана похованням, поминами й роботою. Але почуття нікуди не діваються, доула на консультації може дати поштовх до горювань. І коли людина проживе ці емоції, то рана починає загоюватись". 

Фото: з соціальних мереж Марії

Проживання емоцій втрати відбувається завжди по-різному: хтось плаче, а хтось сміється. Головне – це дозволити собі проявлятися так, як того хоче тіло та психіка. 

Ось кілька порад від Марії, як поводити себе з людиною, що переживає втрату: 

‣ Треба дозволити людині відчувати те, що вона відчуває, і бути такою, якою вона зараз є. Тобто створити безпечний простір, не засуджувати і не обезцінювати її емоції. 

‣ Якщо вам важко знаходитись поряд з чужим горем, то краще чесно та прямо про це сказати. Адже буває, що люди з ввічливості пропонують допомогу, а потім людина в горі дзвонить їм о другій ночі. Оточення не зовсім готове вивозити ці важкі емоції.  

‣ Найчастіше ранить або байдужість, або навпаки зайва увага, непрохані поради. Цього краще уникати. Можна просто сказати: "Я співчуваю твої втраті. Я поряд".

‣Можна повідомити людину про такий варіант допомоги, як консультація з доулою смерті. Але не варто нічого нав'язувати. 

Записатися на консультацію до Марії можна тут.


В Україні поки що немає спілок доул смерті і можливості отримати офіційний диплом. Адже професія тільки починає розвиватися. Однак в інших країнах доули смерті користується великим попитом.

Наприклад, у США існує декілька організацій, які випускають професійних доул смерті – наприклад, Міжнародна асоціація доул смерті (INELDA), Міжнародний інститут доул смерті (International Doulagivers Institute) та Lifespan Doula Association (LDA). 

Попит на послуги доул смерті зростає в Японії. Бо країна посідає перше місце у світі за самотніми смертями серед літніх людей.  

У Великобританії діє організація "End of Life Doula UK". Вона пропонує послуги доул-волонтерів і професійних доул смерті. Пацієнт може поспілкуватися з різними доулами та обрати спеціаліста/-ку, з яким/-ою йому конфортніше, повідомляє Be in Trend.

Поділитися: