Expolight

Expolight

КУСТ запускає цикл матеріалів про компанії, які формують імідж Дніпра. Для першої статті ми поговорили з засновником Expolight Миколою Каблукою. Ми зустрілися в суботу ввечері в офісі компанії. Навіть у вихідний тут триває робота.

Expolight – дніпровська компанія, яка займається освітленням фасадів, парків та інтер'єрів. За 20 років вона втілила більше 1500 проєктів.

‣ В Україні це впізнавані будівлі Дніпра, Києва та інших великих міст.

‣ За кордоном – Cajasol Tower в Іспанії, TAINO restaurant і Yopo Tiki Bar в Домініканській Республіці, Аxis Towers в Тбілісі, Buddha Bar в Нью-Йорку та інші.

Ми почали займатися світлом, коли це здавалось абсурдним

В Україні на початку 2000-х нам говорили: "Та яке тут світло, у нас віялові відключення, ларьки при свічках сидять, а ви фасади підсвічуєте". Двадцять років тому люди не були готові до таких проєктів.

Перший наш проєкт був в Запоріжжі

Ми підсвітили меморіальний комплекс Другої світової війни.

Потім мер Запоріжжя зрозумів, що головний проспект – це перевага міста, яку потрібно виділити. Ми зайнялися і його підсвічуванням.

Пізніше почали працювати у Дніпрі. Першими тут освітили Будинок спілок і будівлю "Укрпошти" на вокзалі.

Зараз Expolight – володарі багатьох нагород в своїй сфері в усьому світі: IES Illumination Awards, Ukrainian Urban Awards, Lighting Design Awards, LIT Lighing Design Awards. Вони брали участь у Paris Design Week і Media Architecture Biennale. Цього літа їхня робота потрапила до списку найкращих за версією журналу Dezeen.

Офіс у нас є тільки у Дніпрі

Часто запитують: чому немає офісу в Києві? Адже там величезна кількість проєктів. Ми починали робити другий офіс у столиці, але зрозуміли: креативність повинна бути зосереджена в одному місці, і це Дніпро.

Ми залишаємось тут, тому що я люблю це місто і пишаюся його архітектурою. Не хочу, щоб усе було сконцентровано в Києві.

У нас працює близько 70 людей. Усі – з Дніпра та області

Ми не запрошували до себе на роботу зіркових колег. Наша компанія – це місцеві фахівці. Нам важливо розвивати саме наш ринок.

Ми впливаємо на образ міста

І це наша відповідальність, тому ми намагаємося системно підходити до роботи. Підсвічуючи домінанти міста, ми враховували, як вони сприймаються в комплексі, і створили впізнавану вечірню панораму.

Якщо дивитися на правий берег з житлового масиву Сонячний, можна побачити кілька проєктів Expolight: ЖК "Вежі", Менора, "Каскад Плаза", ЖК "Амстердам", "Мост-Сіті". Центральний міст теж освітлювали вони.

Ми не прагнемо популярності серед жителів міста

У професійному середовищі нас знають. Але мені приємно, коли хтось зі знайомих не в курсі, чим я займаюся, і каже: "У нас панорама Дніпра така красива. Не гірша, ніж у Стамбулі чи Еміратах".

Ми беремо тільки ті проєкти, в яких є творчість, емоції, соціальний посил

Нам нецікаво висвітлювати спортивні або технічні споруди, торгівельні центри, де є чіткий алгоритм дій, парки, в яких усе зводиться до простого розрахунку – скільки ліхтарів розмістити.

Медіаскульптура "Серце України" для виставки "Ukraine WOW"

Завдяки інтерактивним датчикам серце "відчувало", коли до нього підходять ближче, і починало частіше "битися".

CUBA BUBA - ігровий модуль для дитячої лікарні

Маленька кімната для спілкування, занять творчістю або спортом. Її робили разом з Фондом Влади Брусіловської та українськими архітекторами.

Нам подобається бути першими

Ми в однаковій мірі світловики та айтішники. Завжди шукаємо сучасні рішення для наших проєктів.

Інтерактивний медіаекран на Короленка

Кінетичні датчики і програми дають можливість помахами рук "малювати" на цьому екрані, ліпити об'ємні діджитал-форми, грати на цифрових струнах.

Дельфіни на площі Свободи в Маріуполі

За допомогою додатка кожен житель може запустити свого лазерного дельфіна. Можна вибрати, яким він буде (всього створено 180 різних дельфінів).

Медіаскульптура в новому ЖК в Києві

Вона відображає процеси у столиці. На основі big data (даних про погоду, автомобільний трафік, мобільні дзвінки, авіаперельоти) скульптура змінює форму і колір.

Якщо й робити щось, то на повну

Це наше перше правило життя.

Друге – бути корисними. Нашим клієнтам і містам.

І третє – бути відповідальними. Ми віддамо перевагу меншому заробітку, але візьмемося за соціально значимий, наповнений ідеєю проєкт.

Топ-5 наших проєктів у Дніпрі

Лазерно-світловая інсталяція Dnipro Light Flowers

На 125-метровій трубі заводу встановили найпотужніший світловий лазер в Україні.
Навесні ми додамо ще 12 труб і запустимо благодійний проєкт: городяни зможуть запускати шоу самі, перерахувавши від ста гривень у фонд Kiddo.

Бульвар творчості на Короленка

Зробили там повноцінне освітлення і наповнили бульвар безліччю символів, наприклад, піктограмами творчих професій.

Мені приємно бачити, яким живим став простір після реконструкції і з новою підсвіткою.

Катеринославський бульвар

Підсвітили пішохідну частину і фасади кількох будівель: "Босфор", "Каскад Плаза", коледж культури і мистецтв, ЖК Катеринославський I.

Фото бульвару ми показували меру Харкова Геннадію Кернесу, він запитав: "Це в Амстердамі?"

Менора

Теплий семисвічник із красивою архітектурою. Один із головних символів Дніпра.

Пасаж

На ньому ми вперше зробили медіафасад. І через багато років він усе ще виглядає переконливо.

Поділитися: