"Глянцеві фото, одні й ті ж місця". Як листівки виправляють враження про Дніпро

"Глянцеві фото, одні й ті ж місця". Як листівки виправляють враження про Дніпро

Розповідаємо про популярні листівки з зображеннями нашого міста

Пам’ятаєте ті крутезні листівки, які КУСТ рекламував у своєму дописі? Ми поспілкувались з їхніми креаторками – викладачками Придніпровської державної академії будівництва та архітектури – Ганною Стояновою, Ганною Славінською та Тетяною Чорнобривою. Вони викладають проєктування, композицію та малюнок першим курсам архітектурного факультету.

Захоплені мисткині наперебій розповідали про свій проєкт, часто закінчуючи речення одне за одною, тому більшість викладених тут думок теж спільна робота викладачок, тому конкретного автора не мають. 

Дніпро чорно-біле, у неоні та графіці

Наприкінці другого курсу студенти архітектурного факультету обов’язково проходять пленарну практику, де мають наживо намалювати місто або пейзажі – звісно, краще, аби було більше громадських просторів, будинків. Саме ці практичні роботи й підштовхнули жінок до ідеї створення листівок.

"Молодь мала зібрати скетчі, а потім обдумати їх, зрозуміти, що можна зробити в якомусь форматі: діджитал, плакат, щит на вході до парку, колажі (чорно-білі чи кольорові). Наприклад, кольоровий плакат, зроблений за допомогою туші та пера. В цілому цей скетчинг є частиною предмета рисунок, який викладає Тетяна", – розповідає Ганна Стоянова.

Тетяна згадала, що проєкт листівок розпочався влітку 2021 року, коли у викладачок з’явилась ідея використати практичні роботи студентів задля благодійності.

"У нас з’явилась купа хороших ілюстрацій, Аня придумала робити із них листівки", – каже Тетяна.

"У мене є знайомі зі спілки ілюстраторів Дніпра. Вони запропонували нам взяти участь у Book Space Fest 2021, виділили столик. Ми скинулись грошима, заплатили збір за участь, зібрали матеріали для виставки та роздрукували", – згадує Ганна. 

Ганна була незадоволена репрезентацією Дніпра на листівках: глянцеві фото, одні й ті ж місця. Місто не сприймають як історичне середовище, завжди ілюструють сучасними фото.

"А ось у студентів все дуже цікаво, свій погляд, різна подача. Можливо, вони ще не майстри, але це все практика, роботи можна відфотошопити. Зазвичай Дніпро – це академічний Театр опери та балету, готель "Україна", цирк. А у студентів були вулиці, незвичні місця, яких на листівках не побачиш, але які кожен містянин знає. Було багато цікавих за стилем: чорно-білі, графіка та неон", – говорить Тетяна.  

Вони вирішили почати з пробної серії листівок, в основу кожної лягла студентська робота. 

"Поспілкувались з учнями, отримали їхню згоду на це. Надрукували для кожної роботи к'юар-коди з посиланням на портфоліо студентів, щоб можна було знайти автора. Людям сподобалось, листівки добре розійшлись. Тоді гроші частково пішли на потреби притулку для тварин". 

Серед сюжетів була активна та яскрава вулиця Південна, простір якої надзвичайно цікаво вимальовувати фахівцям, вулиця Короленка з зовсім іншого, незвичного ракурсу. Були зображення зі старими спорудами. Ксенія Ярміш намалювала серію "відірваних від реальності", але добре впізнаваних будинків. 

"Головною метою було не відтворити фотографічно наше оточення, а показати враження та емоції", – додає Ганна Славінська. 

"Ми не силували студентів до класичного сприйняття, але хотіли, щоб вони мали розуміння перспективи та простору", – говорить Ганна Стоянова. 

Викладачки люблять наголошувати, що навіть якщо у молодої людини не виходить малювати як у відомих художників, не потрібно силувати. У кожного має бути свій стиль.

"У нас є Катя, яка має такий трохи наївний, ілюстративний стиль. Ми запропонували додати кольорів у її роботу, а вона здивувалась, що ми не будемо її сварити. Це мотивує, бо студенти не думали, що їхніми особливостями можна користуватись, кожен вважає себе недостатньо талановитим. Головне не відрізати крила, а знайти сильні сторони". 

З початком повномасштабної війни частина викладачів та студентів роз’їхалась по різних країнах та містах: Словаччині, Естонії, Грузії, Франції. Але з початком літа прийшла практика, викладачки вирішили повторити торішній досвід з листівками. Але за таких обставин було вирішено малювати ті міста, де студенти знаходяться зараз. Серед безлічі закордонних міст траплялись і українські села.

"Ми зібрали всі праці та створили міжнародний проєкт. Надрукували листівки, поговорили з Євгеном Гончаровим, який влітку влаштовував благодійний концерт. Він запропонував розмістити листівки у DCCC на презентаційному модулі, де їх зможуть брати всі охочі та залишати в скриньці гроші на допомогу митцям центру". 

Тоді з’явилась ідея створення профілю в інстаграмі для проєкту листівок. А згодом і профілю на Беханс. Всі гроші планували віддавати волонтерським проєктам.

"Виторг ми передали Хельзі Даніловій з проєкту "Бобова чашка". Про цей проєкт сухих супів ми писали в минулій статті "Совина пошта на фронт: як супи "Бобова чашка" годують тисячі бійців"

Восени проєкт листівок взяв участь в дніпровському пивному фестивалі "MOVA", де також презентували свої міські зображення. 

Нещодавно листівки брали участь у ламповій барахолці Людям особливо сподобалось вгадувати локації, які зображені на малюнках.

"Ось це вид з Фестивального причалу, а це набережна, а це вулиця Барикадна. Виявляється, наше місто може бути різноманітним, навіть в прохідних локаціях можна щось знайти".

Найбільше людям сподобались готель "Дніпропетровськ" у стилі модернізму, зображення цирку та готелю "Україна", вулиці Короленка та Південної. А торік були популярними зображення Анастасії Галаницької з видом з Фестивального причалу на башти. У Ярослави Каргіної був літній театр у парку Глоби. Розійшлись листівки з видом на новобудову. Загалом вийшло понад 100 варіацій листівок.

Авторка: Анастасія Галаницька

І саме ці листівки так сподобались нам у КУСТі. Вони є у нашому мерчі. Листівка коштує 75 грн, пін – 150 грн, шопер – 450 грн. Щоб купити щось із цього, потрібно зв’язатись з нами у наших соцмережах і замовити онлайн.

Поділитися: