"Головна людина на підприємстві – клієнт": як "Котосуші" розвиваються у війну

"Головна людина на підприємстві – клієнт": як "Котосуші" розвиваються у війну

Це текст про велике бажання працювати всупереч усьому, що відбувається довкола.

Партнерська історія.

Дніпровський сервіс доставки "Котосуші" поновив роботу через два дні після початку повномасштабної агресії росії. Сидіти, нічого не роблячи, не змогли. Тому продовжили займатися тим, що вміють найкраще: смачно і швидко годувати дніпрян. Але ведення бізнесу до 24 лютого і після – дві абсолютно різні історії.

У цьому тексті ми розповімо, з чим зіткнулися "Котосуші" за останні місяці, як справлялися з кожним із викликів, а також про розвиток, який є навіть зараз.

Перехід на військовий режим роботи

24 лютого стало чорною датою календаря для кожного українця, співробітники "Котосуші" – не виняток, розповідає маркетологиня компанії Олена Суворова. "Ми команді сказали: хто хоче евакуюватися – евакуюйтеся. Наступне рішення було таке: спробувати пережити 24 лютого. Потім – 25 лютого. Потім: «Якщо 26 лютого число буде таким самим, як 25 лютого, тоді ми запускаємося»".

Перше фото зроблене після початку повномасштабного вторгнення

Через два дні після 24 лютого "Котосуші" відновили свою роботу. "Ми відкрилися раніше, ніж наші клієнти зрозуміли, що ми взагалі можемо працювати", – каже Олена. Від довоєнних 150-200 замовлень на добу отримали лише 7 (спойлер: відновити їхню кількість вдалося лише на четвертий місяць).

Повномасштабна війна повністю зламала всю продуктову логістику. Наново довелося вибудовувати всі ланцюжки поставок.

"Ми були готові знайти все, що треба, не знижуючи вимоги до нашої кухні. Як могло бути по-іншому? «Ну, війна ж – давайте використовати меншу креветку. Ну війна ж – давайте замість лосося брати корюшку. Ну війна ж – замість вугра – окуня в соусі унагі». Але ми не збиралися наслідувати це", – розповідає маркетологиня.

Олена Суворова

Перед собою поставили найвищу планку – дістати кожен продукт. Праця знайти все лягла на плечі шеф-кухаря.

Він вишукував складові для кухні по всій країні – навіть містами, які постійно перебували під обстрілами. У березні, коли українським захисникам вдалося трохи відсунути ворога від Харкова, шеф-кухар уже був там. Бо саме у цьому місті лишалися запаси лосося. Поїздка пройшла без надзвичайних ситуацій, якщо не брати до уваги психологічний стан чоловіка.

Кухарі "Котосуші"

Сир тофу, який використовується у веганському сеті ролів, замовляли у корейця у селі під Запоріжжям. Рідкісними стали огірки, манго та авокадо.

Частина продуктів сильно подорожчала: їхня ціна зросла в кілька разів. Одна креветка коштувала 6 гривень, тепер – 12. Рис, який використовували раніше, був по 37, а став – 120 за кілограм.

Через пів року з початку повномасштабної війни з меню все ще випадали продукти. В Україні повністю зник тунець. У "Котосуші" встигли зробити його запаси, але що буде далі з постачанням цієї риби – невідомо.

Нові люди та втрачений рік

З 24 лютого поступово почали евакуйовуватись співробітники компанії. Раптове "Я поїхала/поїхав" падало на керівників підприємства кілька разів на тиждень. Поки ті, хто покинув Дніпро, шукали собі безпечніші міста для життя, "Котосуші" продовжували свою роботу і дуже потребували нових людей. Врятувалися завдяки переселенцям.

"У нас фінансовий менеджер із Маріуполя, керуючий із Запоріжжя, частина штату – з Харкова. Деякі нові співробітники вже працювали у схожому бізнесі, тому знали, що робити. Звичайно, шеф-кухареві довелося прожити з ними якийсь час на кухні, але всі процеси ми налагодили. Люди влилися у колектив", – розповідає Олена.

Колектив оновився на 80%, зі старого штату залишилося лише кілька людей.

Повномасштабне вторгнення росії вкрало у бізнесу рік розвитку. Але зробило його набагато сильнішим і стійкішим, бо нові умови роботи – загартували. Навіть зараз "Котосуші" додають фішки (перші гроші, які були "в плюс", одразу кинули у свій розвиток). З останнього – розширення зони доставлення на лівий берег та бокс самовивезення. Такої системи немає в Україні.

Пояснюємо: свій сет чи рамен ви забираєте не у кур'єра, а в таких спеціальних холодильних скриньках у торговельно-розважальному центрі Neo Plaza. Програмістам довелося поморочитися, як зробити так, щоб людина автоматично отримувала своє замовлення.

"Коли ми зі своїми ідеями приходимо до програмістів, вони обов'язково запитують: «Ви збожеволіли?». А потім все одно роблять", – розповідає Олена.

У серпні "Котосуші" стали чимось більше, ніж просто служба доставки. Компанія відкрила свій фуд-корт у "Вавилоні". Система роботи там така сама, як у МакДональдз. Тобто, поки ви замовляєте, вашу їжу вже готують.

З ідей, які довелося відкласти через війну, залишилось доставлення замовлень дронами. Про нього в компанії замислювалися ще раніше, але зараз не просто це втілити: "Amazon це вже зробив. Ми нічим не гірше, адже у нас велика айті-країна. Думаю, після війни це буде один з наших перших проєктів".

Сім замовлень, які "Котосуші" отримали першого дня після 24-го лютого, зараз перетворилися приблизно на 160. Ще не довоєнні показники, але тренд зростання є, каже Олена. Це стало можливим завдяки дніпрянам, які довіряють компанії. "Найголовніша людина на підприємстві – клієнт. Адже це вона нам платить зарплату".

"95% клієнтів кажуть, що все смачно. 93 – відповідають, що у нас гарний сервіс", – розповідає Олена про оцінку задоволеності якістю сервісу та продукту.

Трохи привідкриємо "ролову" кулісу і розповімо, що відбувається з вашим замовленням до того, як ви отримали його:


‣ Якщо ви сплатили їжу онлайн, то сайт запитує у платіжної системи статус оплати. Якщо вона успішна, уточнюється, чи підходить адреса.

‣ Потім замовлення з'являється в адміністратора. Той перевіряє, чи все гаразд. Якщо так, за нього беруться кухарі. Вони розбиті за спеціалізацією, це полегшує роботу. Якщо замовлення складається з кількох позицій, то кожен із працівників кухні починає крутити свою позицію (у них перед обличчям завжди є рецепт ролу чи суші – це спрощує процес).

З цікавого – рис для вашого ролу варить спеціальний робот. А інший – нарізає вже скручений продукт.

‣ Коли кухар приготував, натискає кнопку "Віддав".

‣ У кухаря, який займається збиранням, з'являється інформація, що замовлення готове. Його можна збирати у пакет. У цей момент ви отримуєте повідомлення: "Ваше замовлення готове і чекає відправлення".

‣ Адміністратор натискає: "Призначити кур'єра". Він отримує всю інформацію. Вам приходить друге повідомлення: "Кур'єр виїхав, буде у вас у такий час". А це означає, що ви зовсім скоро скуштуєте щось смачне від "Котосуші".

Інстаграм та фейсбук "Котосуші".

Поділитися: