Для чого дніпрянам страшні квести у війну і скільки пропозицій зробили у квест-кімнатах у 2022-му.
Це партнерська історія.
Велика мережа квест-кімнат у Дніпрі Xroom повідомила, що найпопулярнішою грою у 2022-му році стали "Ходячі мерці". З серпня до грудня її пройшли 1260 дніпрян. У коментарях до гри квестори радять обирати хард-режим, фізично взаємодіяти з акторами, "тільки берегти вуха від сокири". Сюжет квесту перегукується з серіалом нульових "Ходячі мерці" про зомбі-апокаліпсис.
Чому під час війни у Дніпрі обирають не пошукові, а саме страшні квести (ще й hard level) і як працює індустрія квест-кімнат, що зараз в тренді?
Ми спитали про це Ігоря Назара, со-founder Xroom, і школярку-квесторку Дашу Кравченко.
Вони розповіли, як адміни допомагають у процесі гри, бо дивляться за нею по камерах, що в акторів може бути шокер і що дівчатам у квест-кімнатах часто пропонують одружитися.
Вперше обоє спробували квести, коли були дітьми, тоді тільки починався бум цього бізнесу в Україні.
Робота-хобі
"У моєму випадку це хобі, яке переросло у бізнес. У 2014-му у місті вже з’являлися квест-кімнати, ми по них ходили та в якийсь момент зрозуміли, що те, чим ми займаємося, має не тільки витрачати наші гроші, а й приносити", – розповідає Ігор, співвласник мережі. По франшизі квест-кімнати Хroom відкрилися згодом у Львові, Маріуполі, Харкові та Чернігові.
Квест-кімната – це інтелектуальна гра, в якій гравців закривають у приміщенні. Вони мають вибратися із нього протягом проміжку часу, знаходячи предмети та вирішуючи загадки.
Коли Ігор з партнером замовляли перші сценарії для квестів, вони виставляли до них такі вимоги:
‣ щоб в одному квесті було кілька кімнат;
‣ щоб людина була напружена та не знала, що попереду;
‣ щоб кожні п’ять хвилин квестор розв’язував нову загадку.
Є компанії, які спеціалізуються на написанні сценаріїв для квестів, а є окремі люди, що їх створюють (найчастіше – письменники, художники, розробники). У Ігоря квести іноді пишуть його ж актори.
Зазвичай у квест-кімнатах працюють непрофесійні актори, часто це студенти, що добре вживаються у роль. У першу чергу вони потрібні для залякування клієнтів у страшних квестах, які популярні вже третій рік. Хоча тренди у квест-індустрії залежать від міста.
"У містах-мільйонниках у 2015 році відкрили багато детективних квестів, досвідчені квестори їх добре знають, їм цікавіше спробувати жанр жахів. Але менші міста тільки починають приходити до детективів", – пояснює Ігор.
Квест-жах
Кілька місяців під час повномасштабного вторгнення рф Xroom взагалі не працював, але весною посипалися запити від клієнтів. Ігор не очікував, але під час війни українці (і дніпряни, і переселенці) більше замовляють страшні квести.
"Можливо, люди приходять спеціально отримати шокуючі емоції, покричати, аби потім заспокоїтися".
Xroom, 2022 рік:
4 000 клієнтів
35 квестів
237 відсвяткованих днів народжень
62% – NPS (у Apple – 47%, у monobank – 69%)
15 вдалих пропозицій руки та серця
8 650 підказок від адміністраторів
300 кг випитого чаю та кави
1260 клієнтів квесту "Ходячі мерці"
Коментар психолога
Якось Вес Крейвен, режисер "Кошмару на вулиці В’язів" і "Крику", в інтерв’ю сказав, що фільми жахів не створюють страх, а випускають його. Це працює як експозиційна терапія, коли ми уявляємо те, що нас лякає, знаходячись у безпеці, і страх нас "відпускає". Ми його ніби контролюємо. Тіло попереджає про загрозу, але мозок знає, що її немає.
Квест або фільм жахів може допомогти звільнити емоції та зрозуміти, як впоратись зі стресом і страхом у реальності. Але, з іншого боку, все залежить від людини: в когось в організмі штучне потрясіння може викликати такий самий страх – як справжня страшна подія. Тоді це тільки посилить відчуття тривоги та паніки.
Актори квестів як психологи мають відчувати, коли зупинитися, аби не довести клієнта до панічної атаки.
"Прийшли ми якось на "Дзвінок", всі обрали варіант квесту з акторами, – згадує Даша. – Я раніше завжди відмовлялася від такого, тож сказала друзям, аби йшли без мене. Але почалася сильна злива, я перехотіла сама на них чекати, доплатила гроші та таки пішла. За 5-7 хвилин після початку почало блимати світло. Ми забились у кут і чекали, поки це закінчиться. Коли я підняла голову, щоб озирнутися, то побачила чорняву бліду дівчину у білій сорочці, вона стояла як у фільмі "Дзвінок". Коли вона пішла, я побачила, що мої руки сильно тремтять. Не думаючи, взяла рацію й попросила вивести мене. Адміністраторка перепитала, чи я впевнена, і я крикнула прямо в рацію, що точно впевнена".
За грою будь-якої команди у квесті стежать по камерах. Якщо команда робить щось не так, їй дають підказки в дусі легенди. До речі, допомагати можуть і актори – непомітно підкинути ключик або через внутрішні пульти управління розгадати загадку.
Якщо учасникам стає погано або хочуть завершити гру, по рації вони повідомляють про це адміна.
Коли Даша вийшла і заспокоїлася, дівчина залишилася на ресепшені та слухала крики своїх друзів. Адміністраторка дозволила їй навіть налякати свою компанію, тоді Даша почала сильно стукати по стіні.
У випадку із Дашею акторка нічого не робила, але в залежності від рівня страху у квестах актори можуть увімкнути біля вас бензопилу, торкнутися ноги металевим ціпком, капнути гарячим воском, забігти до кімнати із шокером. Від несподіваності клієнти часто б’ють акторів, але це заборонено, у такому випадку гра закінчується.
За досвідом Ігоря, найбільше люди люблять дим-машини, лазери та скримери.
Квест-серіал
"Люди орієнтуються на назви. Знають фільм "Пила" – ідуть на нього. Те ж саме з "Дзвінком"", – говорить Ігор. Одну квест-кімнату можна будувати півтора року, тому орієнтуватися на хайпові серіали, скажімо, невигідно. Треба відчувати, чи дійсно стане певний фільм / серіал легендою.
По "Грі в кальмара", наприклад, окрему кімнату в Xroom не робили, але організували загальноміський квест. Зараз у Дніпрі будується чотири нові кімнати: "Виклик стихій", "Піноккіо" та дві страшні без назви.
У квестах завжди є вічні теми – "Шерлок", "Пограбування банку". Під час останнього найчастіше роблять пропозиції дівчатам (ховають каблучку у сейф). Також одружитися пропонували у "Схованках у темряві". Іноді у квест-кімнату заводять іменинника з мішком на голові, який до останнього не розуміє, куди та для чого його привезли. До того, є квести типу "Таємниця Люсі", де актори забирають іменинника, залишають його одного в окремій кімнаті, а інші його визволяють.
Квест-розвантаження
Готової спільноти квесторів у Дніпрі немає. Більш об’єднані енкаунтери – люди, які бігають по пустках, заводах, шукаючи коди. Зазвичай вони збираються наприкінці тижня і проводять гру.
Ще одна група шукачів пригод – автоквестери. Вони проводять інтелектуальні змагання на машинах.
У Xroom намагались зрозуміти всі напрямки, навіть об’єднати різних квесторів, але виявилося, що вони не перетинаються. Енкаунтери навряд дійдуть до квест-кімнат, а автоквестери – вийдуть з машин.
Зараз 60 % відвідувачів квест-кімнат – нові люди, які ніколи не пробували грати. Можливо, серед них є вимушені переселенці.
"Ми не хотіли відкриватися після початку війни, але люди самі почали просити. Переломним став липень, можливо, тому що з’явилися добрі новини з фронту", – говорить Ігор.
Він думає, що квест все ж таки може розвантажити людину, зняти напругу. Нагадати, що життя не стоїть на місці, що треба продовжувати жити.
І якщо комусь нагадати про це можуть ходячі мерці, то чому ні?
У нашому інстаграмі ми розігруємо сертифікат на відвідування одного квесту Xroom компанією від 2 до 4 людей, а за промокодом "КУСТ" ви отримаєте знижку на будь-яку обрану гру.